Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Almanya Vizesi

Almanya

Almanya Vizesi
Almanya Vizesi

Almanya Vizesi

Geçtiğimiz haftalarda ani bir kararla 4 günlük Frankfurt-Köln gezisi yapmaya karar vermiştik. Her gezimizde olduğu gibi bu da biraz iş, biraz tatil idi. Aslında tabi ki herkes gibi Almanya deyince, bizim de aklımıza Berlin ve Münih geliyor. Fakat işimiz Montabaur’da olunca, gitmişken çevresindeki 2 şehiri de gezelim dedik. Erkek arkadaşım yakın bir zamanda Hollanda’ya gittiği için vize almasına gerek yoktu fakat benim Schengen’imin süresi dolmuştu. Bu nedenle Almanya vizesi benim için şarttı. Forumlarda ve gruplarda Almanya’nın çok zor vize verdiği üzerine yapılan konuşmaları okudukça biraz gerildim tabii. Bazı forumlarda 45 gündür vize bekledikleri vs yazarken benim gidiş tarihime sadece 2 hafta kalmıştı.

almanya

Konsolosluk doğrudan başvuru kabul ediyor mu bilmiyorum fakat ben evime de yakın olması nedeniyle iData Bahariye şubesini tercih ettim. Öncelikle evraklarımı 3 gün içinde hazırlayabileceğimi tahmin ederek online randevumu aldım 3 gün sonrasına. İnternet sitesinde de belirtildiği gibi evraklarımı hazırladım. Turist vizesi başvurusunda yanımda götürdüğüm belgeler şöyle:

 • iData sitesinden çıktısını alabileceğiniz Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 1 adet biyometrik fotoğraf. (Benim yanımda götürdüğüm fotoğraf biyometrik değilmiş, iData ofisinde 10 TL ödeme yaparak anında biyometrik fotoğraf çektirebiliyorsunuz.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası (Benim yaptırdığım sigorta tatilimin başladığı gün başlıyor bittiği gün bitiyordu. Malesef bu kabul edilmedi. Sigortanızın seyahatiniz başlamadan en az 1 gün önce başlayıp en az 1 gün sonra bitmesi gerekiyormuş. Bu nedenle hemen yenisini yaptırdım. Seyahat sigortası için çalıştığım firma Nart. 5 dakikada telefonda sigorta işlemlerimi halledip, tarafıma mail yoluyla ulaştırdılar sağolsunlar.)
 • Vize harcı 60 Euro
 • Daha önceden parmak izi vermemiştim. Bu nedenle parmak izi için 24,5 Euro ödedim. Bu parayı başvuru sırasında TL olarak ya da kredi kartıyla da ödeyebiliyorsunuz.
 • Gidiş-Dönüş uçak bileti rezervasyonları
 • Otel rezervasyonları
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
 • İşyerimden aldığım son 3 aya ait maaş bordro
 • İşyerimden aldığım ıslak imzalı ve kaşeli çalışma belgesi
 • Yine işyerimden aldığım o tarihlerde izinli olduğumu gösteren ıslak imzalı ve kaşeli izin belgesi
 • SGK hizmet dökümü
 • SGK işe giriş bildirgesi

Normalde istenen belgeler bunlar olarak belirtilmesine rağmen ben işyerime ait imza sirkülerini de götürmüştüm. Belgelerimi alan iData çalışanı bayan, bu belgelerde sorun olmadığını fakat çalıştığım işyerinin vergi levhasının fotokopisini getirmediğimi, bu nedenle sorun çıkabileceğini söyledi. Onu da hemen işyerime ulaşıp 1 saat içinde hallettim. Sonrasında ödemeleri yapıp, başvuru takip numaramı alıp ayrıldım.

pasaport

Online olarak başvurumu takip ettim ve belki eksiksiz belge verdiğim için belki de daha önceden Shengen, UK ve Usa vizelerim olduğundan 5 gün içinde vizem geldi Multi giriş 6 aylık olmak üzere. Başvuru sırasında karşılaştığım bazı kimseler; daha önceden parmak izi olmamasına rağmen, 25 euro’luk ödemeyi yapmamak için parmak izi vermek istemiyor, sigorta şirketleri hastane masraflarımı ödemiyor diye seyahat sigortası yaptırmak istemiyorlardı. Sanırım forumlarda ve gruplarda yazan 60 gündür vize bekleyenler veya üst üste red alanlar bu kimseler. Daha önce  İspanya, Fransa, İngiltere, Amerika ve İtalya’dan vize aldım ve bence hepsi aynı prosedürü uyguluyorlar. Almanya için vize başvurusunda farklı olarak bir zorlukla karşılaşmadım. Bu nedenle “Almanya’dan vize almak zor” söylemi tam bir abartı. Fakat yine forumlarda bolca konuşulan şu durum bir gerçek. Eğer Almanya’dan vize almak zor deyip, vizeyi örneğin İtalya’dan alırsanız ve İtalya’ya girmeden Almanya’ya girmeye çalışırsanız sorun yaşayabilirsiniz. Zorluk çıkartmadılar fakat erkek arkadaşımın vizesi Hollanda vizesi olduğu için, Hollanda’ya giriş çıkış yapmış olmasına rağmen ülkeye girişte vize görevlisi neden vizeyi Almanya’dan almadın diye sordu. Durumu açıkladık geçtik fakat vize aldığınız ülkeye giriş yapmadan, başka bir ülkeye giriş yapmanız bence tamamen vize görevlisinin o anki ruh haline kalmış. Bilginize…

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

1 comment

 • Ferroli Servisi Posted on 3 Aralık 2015 at 13:09 Reply

  gerçekten başarılı olmuş başarılarınızın devamını dileirm

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.