Türkiye

Afrodisyas – Aphrodisias
Afrodisyas – Aphrodisias

Afrodisyas – Aphrodisias

İzmir’den 230 km, Aydın’dan 100 km uzaklıkta olan antik kente biz, memleketim olan Nazilli’den yola çıktık. Nazilli otogardan yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla Karacasu’ya oradan da Geyre köyüne hareket ettik ve saat öğlen 12 civarında antik kentteydik. Minibüs şöförünün verdiği bilgiye göre eğer Karacasu’ya geri dönmek istemiyor Denizli’ye gitmek istiyorsanız antik kentten geçen son otobüs saat 16:00’da. Bu önemli uyarıyı gözardı ederseniz başınıza neler gelir birazdan değineceğim bu konuya 🙂 Ama önce Aphrodisias
Aphrodisias tanrıça Aphrodite’e adanmış bir antik Roma kenti. Üstteki fotoğrafta gördüğünüz yer de kenditn en önemli ve en eski mermer yapılarından olan Aphrodite tapınağının ana girişi. Ana kapıyı oluşturan sütunların üstünde Eros kabartmaları da mevcut. Bu antik kent gerçekten 2-3 saatte gezilemeyecek kadar büyük. Aphrodisias’ın ortaya çıkartılmasında büyük emeği olan ve hatta kentin tamamını ortaya çıkartmaya ömrü vefa etmeyen değerli arkeolog Kenan Erim‘in de mezarı ana giriş kapısının güney ucunda.
Aphrodite tapınağının doğu ucunda da Agora, Meclis binası ve Hadrian hamamları yer alıyor…

 

Meclis binası, burada fotoğrafı yok fakat küçük bir tiyatro görünümünde. Bu yapı 3. yüzyılda yapılmış ve verilen bilgilere göre döneminde 1000 kişiyi barındırabilecek kadar büyük.
Agora milattan önce 1. yüzyılda yapılmış. Bildiğiniz gibi agoralar günümüz pazar yerleri. Agoranın doğu ucundaki giriş kapısındaki sütunlarda çok fazla heykel ve kabartmalar var.
Hadrian hamamlarının Hadrian ismiyle anılma nedeni hamamların yapılış nedeniyle alakalı. Dönemin Roma imparatoru Hadrian Aphrodisias’ı ziyaret etmeye karar verince bu ziyaretin anısına yapılmışlar. Havuzlar kadınların ve erkeklerin kullanımına açık olarak 2 parçadan oluşuyor.
Ve Zoilos’un yaptırdığı Antik Tiyatro. Kenan Erim 1960’lı yıllarda tiyatroyu kazmaya karar verdiğinde ortada önemli bir sorun varmış: tiyatronun üstünde yeralan Geyre sakinlerinin evleri. Kazılar evlerin ve orada yaşayan halkın başka bir bölgeye taşınmasıyla ancak 1966 yılında başlayabilmiş. Tiyatroyu incelediğimizde sahnenin hemen arkasında 6 adet oda gördük ki döneminde giyinme odası yada depo olarak kullanılmışlar. Sahne duvarları üstünde de bir çok yazı ve kabartma mevcut. Antik kent müzesinden öğrendiğimize göre sahnede yeralan bir kabartmada kente Sezar tarafından hediye edilen bir Eros heykelinin çalınıp Efesteki artemis tapınağına götürüldüğünden de bahsedilmekteymiş….
Antik tiyatroyu da gezdikten sonra ziyaret etmeden gitmemeniz gereken son yer tabiki Aphrodisias müzesi… Sadece Aphrodisias kazılarından çıkartılan eserlerin sergilendiği müzede 6 binden fazla eser var. Şahsen Türkiye’de gezdiğim müzeler arasında eser bakımından en zengini. İşte müzede dikkatimi çeken bazı eserler…
Evet…Biz yaklaşık 5 saatte koştura koştura ancak gezebildik onca yeri. Ve müzeden çıktığımızda saat 17:00 idi. Yani? Yani Denizli’ye giden son otobüs tam 1 saat önce geçmişti 🙂 Eğer Aydın’a dönmek isterseniz vasıta konusunda sıkıntı çekmezsiniz fakat bizim gibi Denizli’ye gitmek istersiniz ne yaparsınız? Otostop 🙂 Bir başkasının şanssızlığı bizim şansımız oldu ve arabası bozulan birine yardıma giden yardımsever abimiz bizi Denizli’ye en yakın ilçeye kadar bıraktı sağolsun. Ve sonraki durağımıza geldik. Denizli-Pamukkale
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

7 comments

 • Piyasa Kurdu Posted on 28 Aralık 2012 at 09:24 Reply

  Muhteşem bir yer. Bende gezmiştim. Herekese de tavsiye ederim. Yazı çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.

  • gidipgormeli.com Posted on 28 Aralık 2012 at 09:28 Reply

   Ben de hayran kaldım. Gördüğüm, eser bakımından en zengin müzelerden biriydi

 • Piyasa Kurdu Posted on 5 Ocak 2013 at 12:37 Reply

  Umarım yazılarınıza devam edersiniz. Çok bilgilendirici ve neşeli.

  • gidipgormeli.com Posted on 5 Ocak 2013 at 12:39 Reply

   Teşekkür ederim. Birazdan yeni bir Çin genel yazısı daha geliyor 🙂

 • Piyasa Kurdu Posted on 7 Ocak 2013 at 00:27 Reply

  Valla yazılarınızı merakla bekliyorum. Hatta arkadaşlarımla da paylaşıyorum.

  • gidipgormeli.com Posted on 7 Ocak 2013 at 05:25 Reply

   Teşekkürler. Zaman buldukça yeni yazılar eklemeye çalışıyorum.

 • Piyasa Kurdu Posted on 8 Ocak 2013 at 20:27 Reply

  Bu arada İngiltere fikri çok güzel. Özellikle güney sahili çok iyi. Wimborne, Pool.. Buraları müthiş. Tavsiye ederim..

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.