Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Singapur Botanik Bahçesi; Cennetten Bir Köşe

Singapur

Cennetten Bir Köşe: Singapur Botanik Bahçesi
Cennetten Bir Köşe: Singapur Botanik Bahçesi

Cennetten Bir Köşe: Singapur Botanik Bahçesi

Kısa Singapur gezimizin en huzur veren kısmına geldik şimdi: Cennetten Bir Köşe: Singapur Botanik Bahçesi. 74 hektarlık bir araziye yayılmış 1822 yılından beri varlığını koruyan bu muhteşem bahçenin kurulmasına, ülkenin kurulmasında da aktif rol oynayan Sir Stamford Raffles öncülük etmiş. Gördüğüm bütün botanik bahçelerinden farklı ve gerçekten çok büyük olan bu bahçe Unesco Dünya Mirası alanlarına da aday. Gerçekten korunması gereken ve hakettiği değeri görmesi gereken bir yer burası. Bahçenin ne kadar büyük olduğunu dev demir kapılarından da anlayabiliyorsunuz. Biz Singapur’un havasının ciddi nem oranlarına ulaştığı bir Mayıs gününde ziyaret ettik bahçeyi.

botanik_bahcesi_giris

Singapur Botanik Bahçesi

Öncelikle buraya nasıl ulaşabilirsiniz ondan bahsedeyim. Biz otel olarak daha önce de yazdığım gibi Marina Sands Bay Hotel’de kalmıştık. Otelin içinde metro yani MRT var. Botanik bahçesine en yakın MRT durağının ismi Farrer Road. Farrer Road durağında inip A çıkışından çıkarsanız 15 dakikalık bir yürüyüş sonrasında botanik bahçelerine ulaşabilirsiniz. Hava çok sıcak ve nemli olduğu için 15 dakikalık bir yürüyüş Singapur için ciddi bir sıkıntı. Bu nedenle bizim gibi, dilerseniz MRT’den sonra 7, 75, 77, 105, 106, 123, 174, 564 ya da NR8 nolu otobüslerden birine binebilirsiniz. Yerel halkın neredeyse tamamı İngilizce bildiği için gideceğiniz yeri söylerseniz inmeniz gereken yerde uyarırlar. Botanik bahçesinin geneli sabah saat 05:00’den geceyarısına kadar açık. Fakat içinde çok özel orkidelerin bulunduğu National Orchid Garden sadece sabah 08:30-19:00 arası açık. Giriş ücreti nedir diye merak ediyorsanız park statüsünde bulunduğu için giriş ücretsiz. Sadece orkide bahçesine girmek için ödeme yapmanız gerekiyor. Onun da fiyatı yetişkinler için 5 Singapur Doları.

heykeller

Botanik bahçesi o kadar büyük ki detaylı bir gezi tüm gününüzü alabilir. Bizim tüm günümüzü almasa da en az 5 saat geçirdik burada. Zaten sıcak olan hava bitkilerin çokluğu ve sıklığıyla zaman zaman bayıltıcı derecelere çıkabiliyor. Bu nedenle buraya gelirken en hafif, en ince ve en açık renkli kıyafetlerinizi giymenizi öneririm. Ayrıca şapka ve hatta şemsiye almanız da güneşten korunmanız açısından önemli. Çok sıcak olduğu için insan sürekli susuyor normal olarak. Fakat içeride neredeyse her 500 metrede bir market ya da cafe var. Bu nedenle içecek konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

orkideler

Botanik bahçesinde yok yok desem yeridir. Şelaleler, göller, havuzlar derken ve sıcaktan da bayılmışken bizi Cool house tabelası karşıladı. Adından da anlayabileceğiniz gibi kapalı bir alanda, soğuk ve sulak bölgelerde yaşayan bitkilerin yer aldığı bu bölüm, sıcaktan biraz olsun nefes alabilmek için ideal. Bu kısımdaki bitkilerin bazıları etobur bu arada. Ayrıca botanik bahçesinin girişinde yer alan, Uzakdoğu kültürlerinde şansın simgesi olan turna havuzunu da mutlaka görmelisiniz.

botanik_bahcesi_selale

turna_havuzu

Gerçek Olamayacak Kadar Güzel

Botanik bahçesindeki tüm bitkiler o kadar güzel ve büyüleyiciler ki insan kendini gerçek olmayan bir dünyada sanıyor. Bizim, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz sarmaşıkları görünce aklımıza ilk gelen film Avatar oldu. Hayat ağacı Eywa filmde kutsal sayılıyordu. Sizce de sarmaşıklar Eywa’ya benzemiyor mu?

sarmasiklar

Singapur Botanik bahçesi’nin ücrete tabii olan kısmı Orkide bahçesi. Açıkçası çiçeklerden pek anlamam hatta orkidelerden hiç anlamam. Haklarında bildiğim tek şey bakımlarının oldukça zor olduğu ve pahalı bitkiler olduğu. Fakat bu orkideleri görünce türlerinden pek de anlamanız gerekmediğini farkediyorsunuz. O kadar güzeller ki haklarında hiçbir şey bilmeden bile uzun uzun seyredebilirsiniz.

orkide-bahcesi

singapur botanik bahçesi

Yazıyı yazarken bile hep aynı sözcükler geçiyor aklımdan; Cennetten Bir Köşe: Singapur Botanik Bahçesi. Botanik bahçelerinin ilgimi çekmediğini düşünürken hayran kaldım buraya. Fotoğraf çekmekle de yetinmeyip uzun uzun bir video çektim size. Merak edenler için video çekimlerinde Go Pro Hero 4 Black Edition ve Lanparte HHG-01 Stabilizer kullanıyorum. Kurgu yazılımı olarak ise uzmanı olduğum Edius programını. Singapur Botanik bahçesinde gezerken çektiğim videoyu altta izleyebilir dilerseniz Youtube kanalıma üye olabilirsiniz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

5 comments

 • Kaan Posted on 13 Temmuz 2016 at 14:14 Reply

  Bu tür bitkileri gerçekten çok seviyorum.Özellikle botanik bitkiler üzerine araştırmalarım mevcut,singapurdaki bu botanik bahçesinide en kısa sürede ziyaret edeceğim.Blogunuz çok faydalı bu güzel yazı için teşekkür ederim…

 • Serhat Posted on 13 Temmuz 2016 at 14:56 Reply

  Singapur’u daha önce televizyondaki bir belgeselde izlemiştim. Gerçi kamerayı gören yerel halk hep aynı davranır ancak Singapur’da daha fazla samimiyet görmüştüm. Sayenizde bir kez daha oraları görmüş gibi oldum Esra hanım, teşekkürler.

 • yusuf Posted on 14 Temmuz 2016 at 17:57 Reply

  o kadar güzel anlatmışsınız ve resimler ile hayalimizde doğru canlanmasını sağladınız ki, şu an bu sıcakta orada olmak ister ve soğuk bitkiler ile aynı kaderi yaşamak isterdim 🙂

  Biz sıcak yaz günlerinde klimasız ofislerde sürünelim siz gezin vallahi kıskandım 🙂

  • metin Posted on 17 Temmuz 2016 at 05:44 Reply

   Biz size göre yine bir tık ötede klimalı bir ofiste çalışıyoruz ama aynen size katılıyorum çünkü resimler ve anlatım ile orada olmayı hayal etmemek imkansız 🙂

 • göktürk Posted on 14 Temmuz 2016 at 21:51 Reply

  Harika bir yere benziyor. Özellikle 4 Asya kaplanlarından biri olan Singapur’da var olan çiçek çeşitlerini görmek isterdim. En çok da bonsai ağaçları var mı yok mu onları göremedim. Çünkü Uzakdoğu sitesinden bonsai tohumu satın aldım, şuan filizlendi umarım çok güzel bir bonsai çiçeği olur.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.