Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5833
Çin'deki Türk Restaurantları

Çin

Çin’deki Türk Restaurantları
Çin’deki Türk Restaurantları

Çin’deki Türk Restaurantları

Çin seyahatlerimiz hakkında en sık sorulan sorular genellikle yeme içme hakkında oluyor. Çin’de Ne Yenir? Çinliler ne yiyor? Aç kalıyor musunuz? Ekmek bulabiliyor musunuz? gibi sorular en çok sorulanlar arasında. Çin yemekleri Türkiye’deki Çin restaurantlarındaki gibi olmadığı için yemek konusu ciddi sorunlar yaratabiliyor. Her restaurant zincirinde olduğu gibi yemekler o ülkeye göre adapte edilir. Yani burada seve seve Çin yemeği yiyen arkadaşlar Çin’e gittiklerinde hayalkırıklığı yaşayabilirler. Biz Çin’de yemek sorunumuzu genel olarak, eğer ayaküstü atıştırmalık bir şeyler istiyorsak Mc Donalds ya da Pizza Hut‘ı tercih ederek, akşam yemeklerinde ise Türk restaurantlarını tercih ederek çözüyoruz. Çin’e gidecek olan ve yemek sorunu yaşamak istemeyenler için  Çin’deki Türk Restaurantları‘nı bir başlık altında toplayayım istedim.

Çin’deki Türk Restaurantları;

Şangay’daki Türk Restaurantları:

Şangay'daki Türk Restaurantları

Pasha Shanghai Turkish Restaurant: Şangay’da gittiğimiz, Çin’deki Türk Restaurantları arasında en beğendiğimiz Pasha restaurant oldu. Şangay’ın elit semtlerinden birinde yer alan bu restaurant oldukça kısıtlı bir alana sahip. Biz gittiğimizde Çinli bir grup doğum günü kutluyordu. Ve çok az masa boştu. Biz de kebab ve şiş sipariş vermiştik. Türkiye’deki tatlardan hiçbir farkı olmayan bu restaurant gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Kervan Orient Express: Önceki adı Kervan Türk olan restaurant artık bu isimle hizmet veriyor. Şangay’ın en merkezi yeri olan People Square’e çok yakın olan bu restaurant konumu nedeniyle de çok tercih ediliyor. Geniş, ferah bir mekana sahip, yemekleri de lezzetli.

Garlic Restaurant: Biz oradayken bu restaurant henüz açılmamıştı. İş yemekleri, özel kutlamalar gibi daha lüks tüketime yönelik hizmet veren bu restaurantı deneyimleme şansım olduğunda yemekleri hakkında da değerlendirme yazacağım.

Pekin’deki Türk Restaurantları:

Pekin'deki Türk Restaurantları

Turkish Mum Restaurant: İsmindene ve internette yazılanlardan ötürü Türk restaurantı sanarak gittiğimiz bu  restaurantta resmen hayalkırıklığı yaşadık. Bu restaurantın ne sahibi ne de çalışanları arasında bir Türk dahi yok. Şaka gibi ama gerçek 🙂 Çinli sahibesi Türk yemeklerini sevdiği için bu restaurantı açmış fakat lezzetleri kesinlikle bizim damak tadımıza uygun değil. Önerim Türk restaurantı sanarak gitmemeniz.

Çanakkale Restaurant: Pekin’deki Türk restaurantları arasında en şık ve iddialı olanı. Fiyat olarak diğer Türk restaurantlarından biraz daha pahalı olan bu restaurant daha çok iş yemekleri, toplantılar ve özel kutlamalar için tercih ediliyor. Pekin’de geçirdiğimiz günlerde çoğunlukla bu restaurantta akşam yemekleri yiyoruz. Mekan oldukça ferah ve geniş. Yemekleri de Türkiye’de yediklerimizi aratmıyor.

Desert Rose Restaurant: Bu restaurant ile Çanakkale Restaurant’ın sahipleri aynı kişiler. Bu nedenle lezzet açısından pek farkları yok. Yer olarak da aralarında sadece 4-5 bina var. Lezzeti aynı fakat mekan daha küçük ve daha günlük kullanım için olduğundan fiyat açısından burayı da tercih edebilirsiniz.

Guangzhou’daki Türk Restaurantları:

Guangzhou'daki Türk Restaurantları

Sultan Restaurant: bizim Guangzhou‘da konakladığımız Baiyun otelin altında bulunan Sultan Restaurant, tüm akşam yemeklerimizde tercih ettiğimiz yer oldu. Daha çok Araplara hizmet veren bu restaurantta sunulan tüm yemekler oldukça lezzetli. Ayrıca Çin’de oldukça özleyeceğiniz zeytin, peynir gibi yiyeceklerle kahvaltı imkanı da sunuyor bu restaurant. Bence Guangzhou’daki en güzel Türk restaurantı burası fakat fiyatları biraz pahalı.

Ottoman Turkish Restaurant: Restauranttan öte daha fast food yemeğe yönlendiren bir mekan burası. Bir kere öğle yemeği için tercih ettik. Pek damak tadımıza uygun gelmedi.

Bosphorus Turkish Restaurant: Türk restaurantından öte Arap resturantı görünümündeki bu mekanı bir kere tercih ettik. Yemekleri lezzetli fakat içerisi yemekhane gibi aşırı kalabalık. Ağız tadıyla oturup yemek yemek için pek uygun değil. Ye ve git demek daha uygun olacaktır 🙂 Oldukça tercih edilen ve kalabalık bir restaurant olduğu için iş yemekleri ve toplantılar için uygun değil. Ayrıca bu restaurantta kredi kartı geçmiyordu biz gittiğimizde. Gitmeden önce mutlaka nakit bulundurun. Kapısında çok fazla Müslüman döviz bozan kişiler var ve restauranta giriş çıkışta rahatsız, huzursuz edebiliyorlar.

Shenzhen’deki Türk Restaurantları:

Shenzhen'deki Türk Restaurantları

Mevlana Restaurant: Shenzhen’de tercih ettiğimiz tek Türk Restaurantı olan Mevlana’nın yemekleri özellikle de kebabı ve lahmacunu oldukça lezzetli. Mekan geniş ve ferah. Çinliler tarafından da çokca tercih edilen bu restauranttan sütlaç yemeden çıkmayın.

Anatolia Restaurant: Bizim deneyimleme fırsatı bulamadığımız bir restaurant. Fakat haklarında yapılan değerlendirmelerin büyük çoğunluğu olumlu. Eğer yolunuz Shenzhen’e düşerse deneyebilirsiniz.

Hong Kong’daki Türk Restaurantları:

Hong Kong'daki Türk Restaurantları

İstanbul Express Restaurant: Fast food yemekler konusunda oldukça iddialı olan bu restaurant Hong Kong’un merkezi diyebileceğimiz Tsim Sha Tsui’da yer alıyor. Hiç aramanıza gerek kalmadan şehri gezerken bile denk gelebileceğiniz bir yerde. Sokağa açılan bir restaurant olduğu için hem yemeğinizi yiyip hem de Hong Kong’un kalabalık insan trafiğini izleyebilirsiniz.

İstanbul Turkuaz Restaurant: İstanbul Express restaurant ile sık sık karıştırılan bu restaurant, merkezden biraz daha uzakta ve fast food’dan biraz daha uzak.

Bahçe Turkish Restaurant: Hong Kong Lantau adasında yer alan bu restauranta bizim gitm fırsatımız olmadı fakat gidenler oldukça iyi yorumlar yapmışlar. Deneyimleme fırsatı bulduğumda yemekleri hakkında da yorum yapacağım.

Merhaba Turkish Restaurant: Tsim Sha Tsui’da yer alan bu restaurant Çinlilerin de çok sevdiği bir restaurant. Bunun başlıca nedeni ise akşam yemeklerinde dans (dansöz) performansı olması 🙂

Bu yazımda Çin’deki Türk Restaurantları‘na yer vermek istedim. Eğer sizin de Çin’e yolunuz düşerse ve Çin yemeklerinden hoşlanmıyor veya sadece Türk yemeği yemek istiyorsanız bu yazım size yardımcı olacaktır.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

7 comments

 • Güneş AKDOĞAN Posted on 28 Mart 2016 at 16:46 Reply

  Bu bilgiler yeri geldiğinde hayat da kurtarır mide de 🙂

 • gunlukkiralikkonut Posted on 29 Mart 2016 at 16:44 Reply

  Garlic Restauranta geçen arkadaşlarım ile gittik gerçekten güzel herşey var.

 • mustafa Posted on 16 Nisan 2016 at 14:49 Reply

  Bizim lezzetlerimiz dünya lezzetleri ile yarışacak düzeyde. Onlar her yere restoran açıyor tabi bizde açacağız ancak şimdi başka ülkelerde açılan restoran zincirimiz yetersiz. Bir şekilde bunları çoğaltmalıyız. Ayrıca gurbetçi kardeşlerimi zede bir nebze olsun burayı hatırlatır. Buradaki şeflerimize kolay gelsin.

 • ferdi Posted on 21 Nisan 2016 at 23:30 Reply

  arkadaşım çin’e gitmişti. gerçekten yenecek çok şey var fakat tatlarının çok kötü olduğu söylemişti. Türk restaurantlarına gitmek çözüm olabilir.

 • emre Posted on 18 Mayıs 2016 at 17:03 Reply

  oralara gidip, o kültürün yemeklerini beğenmeyen ve yemek istemeyenler, sadece gezi amaçlı gidenler için aşırı faydalı bir bilgi olmuş, aşırı diyorum çünkü nerde net olarak resturant’ları gösteren uygulamalar da var ancak bu yemek yenecek yerlerin fiyatlar ve kalitesi hakkında fikir veren çok da bir yer yok açıkcası. Yazı için teşekkürler…

 • Serkan Posted on 28 Haziran 2016 at 18:51 Reply

  Ahahha,türkler dünyanın her yerini sarmış desenize.Bildiğim kadarıyla çin de bir sokak var ve bu sokak içerisi ful türklerden oluşuyor.Bildiğiniz küçük türk kenti gibi birşey,güzel süper hatta 😀

 • aylin Posted on 11 Temmuz 2016 at 20:32 Reply

  Çin yemeklerinin Türklere çok farklı geldiğini söyleyebilirim. İlginç baharatlar, ne yediğinizi bilmemeniz gibi sorunlar var. Çin’e ilk gittiğimde oturduğum ilk restoranda yediğim yemek sonrası çok kötü olmuştum. Sonrasında küresel yemek lokantalarına gittim. Türk lezzeti arıyorsanız da Çanakkale restorantı tavsiye ederim. Birazcık pahalı ancak yemekleri harika

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.