Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Floransa - İtalya

Floransa

Floransa – İtalya
Floransa – İtalya

Floransa – İtalya

Napoli turunu da bitirdikten sonra otele döndük, akşam yemeği için dışarı çıktık. Bir Arjantin restoranında pizza yedik ama ismini bile hatırlamıyorum 🙂 Ertesi sabah yine saat 7:30’da buluştuk ve Floransa’ya doğru yola koyulduk. Günübirlik Floransa turu 145 Euro. Yaklaşık 3 saat kadar sürüyor yolculuk. 3 günlük İtalya tatilinde 3 şehir gezince o kadar çok yoruldum ki bütün otobüs yolculuklarında uyudum. Bütün gün gezip bir de her sabah 6:30’da uyanmak beni fazla yoruyor. Yaşlandım mı ne :/ Otobüs yolculuğunda uyandığım anlarda dışarıya baktığımda harika çimenlik bahçeler ve nehirler gördüm. Rehberimiz bizim belediyelerin kalıp halinde satın alıp yol kenarlarına dizdiği çimenlerin İtalya’nın bu bölgelerinden satın alındığından bahsetti. Yol kenarında akıp giden sakin nehirler ve çimenler çok büyüleyici görünüyor. (Elektrik telleri hariç)
Öncelikle belirtmeliyim ki Floransa yürüyerek gezilebilecek küçük ve düzenli bir şehir. Tur otobüsümüz Floransa’ya vardığında ilk olarak yürüyerek Piazza della Signoria’ya geldik. Floransa’nın ortasındaki bu meydanın en önemli özelliği Rönesans heykelleriyle donanmış olması. Meşhur Davut heykeli de bu meydanda yer alıyor. Daha önceleri heykelin orjinali buradaymış fakat insanların el sürüp heykeli yıpratmaya başlayınca orjinali Accademia Gallery’e taşınmış. Meydandan fotoğraflar böyle…
Bu meydan açıkhava müzesi gibi gerçekten ve eğitmen olsanız öğrencilerinizle gelip Rönesansı tümüyle anlatabileceğiniz kadar zengin…
Piazza della Signoria da bolca gezinip heykelleri inceledikten sonra Arno nehri üstündeki eski köprü Ponte Vecchio’ya geçtik. Floransa da bulunan 6 köprüden en eski ve en ünlüsü bu köprü. Medici sarayı ile Uffizi’yi birbirine bağlıyor.
Arno nehiri boyunca yaptığımız yarım saatlik bir geziden şehrin göbeğinde bulunan Floransa Katedral’ine (Duomo di Firenze) geçtik. Gotik tarzda yapılmış katedralin dışı pembe, yeşil ve beyaz mermerlerle işli. Girişindeki büyük saat dikkat çekici ve hala çalışıyor. Katedrale giriş tabiki ücretsiz, fakat omuzlarınız ve bacaklarınız kapalı olmalı, aksi halde içeri alınmazsınız. Katedralin çevresinde örtünebileceğiniz fular tarzı örtüler mevcut. Yaklaşık 8 Euroya satın alabilirsiniz.
Katedralin içindeki freskleri de incelemenizi tavsiye ediyorum. Biz katedrali de gezdikten sonra zorunlu öğle yemeği aramızı verdik. Klasik öğle yemeğimiz olan pizzalarımızı yedikten sonra tur 2,5 saat boş zaman bıraktı bize. O süre içinde rahat rahat gezebileceğimiz, sıra beklemeyeceğiz bir yer seçmek zorundaydık. Gönül isterdik Uffizi’yi gezelim, fakat süre kısıtlı olunca biz eski saray’ı Palazzo Vecchio’yu seçtik.
Eski Saray dediğimiz bu bina günümüzde hala Belediye binası olarak kullanılıyor. Aaaah ah diyeceğim burada siz ne demek istediğimi anladınız 🙂 Nerede bizim Belediye Sarayları(!) nerede Palazzo Vecchio. Neyse efendim bu eski saray bir dönem Rönesans’ın doğuşunda etkili olmuş,meşhur Medici ailesine de ev sahipliği yapmış. Floransa’nın İtalya’nın başkenti olduğu dönemlerde ise Dış işleri Bakanlığı olarak kullanılmış bina. Giriş ücretli ve 8 Euro. İçeri girer girmez sizi bu şirin havuz karşılıyor.
İçeride bir çok sanatçının bir sürü eseri var, gerçekten anlatmakla bitmez. 2 saatte de gezilecek bir yer değil aslında bir tam gününüzü buraya ayırsanız yeridir…
Fluluğuma bakılırsa Ceyhun bu fotoğrafta, benim hiçbir önemim olmadığını vurgulamak istemiş sanırım 🙂 Aşağısı da Belediyenin toplantı salonu.
O kadar çok eser var ki Eski Sarayda, anlatmak imkansız, en iyisi ilk fırsatta gidip görmeniz 🙂 Eski Saray’ın dışarıya açılan pencerelerinden birinden Floransa böyle görünüyor.
İlk fırsatta bir kere daha gidip, daha uzun zaman geçirmek istediğim bir şehir oldu Floransa. Her köşesi sanat bu şehrin. Buraya bir daha geleceğim düşüncesiyle şehirden ayrıldık. Bir gün sonra öğlen saatlerinde uçağımız vardı ama her fırsatı değerlendiren biz sabahtan Kolezyum’a gitmeye karar verdik. Yarım günlük roma gezimize bir sonraki yazıda yer vereceğim. Merak edenlere duyurulur 🙂
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

5 comments

 • evde yazar Posted on 3 Kasım 2013 at 08:21 Reply

  Çok güzel bir anlatı ve harika fotoğraflar..
  Ben de "aahh, aahh!.." diyorum.

  • gidipgormeli.com Posted on 4 Kasım 2013 at 06:31 Reply

   En kısa sürede gidip görmeni diliyorum 🙂 Güzel yorumun için de teşekkürler 🙂

 • Esra Türkal Posted on 5 Kasım 2013 at 09:56 Reply

  Yazılar sade ve okuması keyifli 🙂 Gezi öncesi rehber niteliğinde…Daha çok gezin daha çok yazın:)

  • gidipgormeli.com Posted on 5 Kasım 2013 at 11:08 Reply

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂 Siz de daha çok yorum yazın lütfen 🙂 Yorumlar beni mutlu ediyor, bütün bunları boşuna yazmadığımı, orada birilerinin olduğunu farkettiriyor.

  • Esra Türkal Posted on 5 Kasım 2013 at 11:58 Reply

   Rica ederim… Seve seve yazarım emeğinize sağlık…

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.