Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Kolezyum - Roma

Roma

Kolezyum – Roma
Kolezyum – Roma

Kolezyum – Roma

Uçağımız Floransa turundan döndükten bir gün sonra saat 15:00 civarındaydı. Saat 12:00 gibi otelden ayrılacağımız için sabah 8’de çıkıp o saate kadar birkaç yeri daha görmeye karar vermiştik. İlk gün gezerken girmeye vaktimizin olmadığı Sistine Şapeline gitmekti aslında amacımız. Fakat bizdeki şans işte, o gün ayın ilk Pazar günü olduğu için ve Papa Sistine şapelinde ayin düzenlediği için ziyaretçilere kapalıydı ve bu yüzden de gidemedik. Biz de onun yerine Kolezyum’u ve hemen yanındaki Forum’u gezmeye karar verdik. Vakit kaybetmemek için kaldığımız otelden Kolezyum’a taksi ile gittik fakat sizin vaktiniz olursa metro ile de gidebilirsiniz. Çok yakınında metro durağı var ve metro 3 Euro civarı.
Neredeyse artık hepimizin bildiği gibi Kolezyum yani Flavian dünyanın en büyük amfi tiyatrosu ve tiyatro olarak kullanılmadığı zamanlarda gladyatörlerin birbirleriyle olan mücadeleleri için kullanılmış. İçerisi her amfi tiyatrodaki gibi basamaklar şeklinde dizayn edilmiş ve insanlar sınıflarına göre oturuyorlarmış. Soylular sahneye daha yakın yerlerde otururken halk çok daha uzak kısımlarda otururmuş. Gladyatör savaşlarını zaman zaman imparatorların da izledi söyleniyor. Bu savaşlarda iki gladyatörden biri diğerini yenmesine rağmen hayatının bağışlanıp bağışlanmayacağı imparatora bırakılırmış. Eğer baş parmağı yukarıyı gösteriyor ise kazanan gladyatör azad edilir eğer baş parmağı aşağıyı gösterirse kazansa da öldürülürmüş. Hristiyanlığın kabul edilmesiyle birlikte bu gelenek de kaldırılmış.
Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi gladyatör mücadelelerinin yapıldığı sahne yer yer çökmüş. Ve gladyatörlerin soyunma odaları olduğu söylenen yerler açığa çıkmış durumda. Bende Kolezyum dışarıdan gördüğünüzde sizi daha çok mutlu edecek bir yer. Kolezyumun iç kısmı depremler ve insanların verdikleri zararlar nedeniyle çok umduğunuz gibi çıkmayabilir. Gelmişken içeriyi de görelim derseniz elden çıkartmanız gereken kişi başı ücret 16 Euro.
Kolezyum’u yeterince gezdiğinizden emin olduktan sonra hemen yanındaki Forum’a da ücretsiz girebiliyorsunuz. Çünkü Kolezyum için aldığınız bilete Forum da dahil. Forum aslında tam anlamıyla gezmek istediğinizde bir gününüzü alabilecek bir yer. Fakat bizim uçak saatimize birkaç saat kaldığı için son sürat gezmek zorundaydık. Buna rağmen 2 saatte neredeyse tamamını gezdik. Forum şehir merkezidir. O dönem halkın yaşadığı içinde tapınaklar, bazilikalar ve binaların bulunduğu bu alan dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından.
Roma Forum’u Kolezyum’a göre çok daha iyi korunmuş bir alan. Forum’da gezerken o dönemlerde yaşamış gibi hissedebilirsiniz kendinizi.
Yaptığım en hızlı gezilerden olan 3 günde 3 şehir İtalya gezimiz de Forum ziyaretiyle son buldu. İtalya bitti ama geziler bitmedi. Sırada yaz tatili gezmeleri var. Sarımsaklı ve Midilli adası yazıları da çok yakında burada. Takipte kalın 😉
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.