Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Londra'da Yeni Bir Hayat

Londra

Londra’da Yeni Bir Hayat
Londra’da Yeni Bir Hayat

Londra’da Yeni Bir Hayat

İlk 1-2 ayı gerçekten sancılı geçen 6 aylık bir süreden sonra nihayet Londra’da Yeni Bir Hayat temalı yazı yazabilecek zamanı buldum.

Neredeyse 18 yaşımdan beri var olan başka bir ülkede yaşama isteğim, ülkemizde gelişen malum bazı olaylar neticesinde, kısacası ülkenin tadı tuzu kaçınca, yaşamak için fazla riskli bulmaya başladıktan sonra ciddiye bindi bizim için. Dediğim gibi neredeyse yaklaşık 12 senedir “gitmek” istediğim için çok da yabancı değildim konuya. Hangi ülkelerde oturum ve çalışma izni almak imkansıza yakın, hangi ülkelerde vatandaşlık ve oturum yılı süreci daha hızlı gelişiyor epey bilgiliydim bu konuda. Tüm bu kolay gibi görünen  ama sancılı geçen süreçlerden farklı olarak bir tarafta da Ankara Antlaşması denilen bir olay vardı ki, pek kimsenin bilmediği, çok komplike görünen ama araştırınca o kadar da imkansız olmayan bir imkan.

Londra'da Yeni Bir Hayat

Nedir Bu Ankara Anlaşması?

Ankara antlaşması nedir, kimler başvurabilir kısaca değineyim ama uzun ve detaylı şekilde bir başka yazıda da paylaşacağım. Ankara Antlaşması ECAA (European Community Association Agreement) yani 1963 yılında Avrupa birliğindeki ülkeler ile Türkiye arasında imzalanan bir anlaşma. Bu anlaşma Türk vatandaşı olan herkese İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı sunuyor. Yıllardır araştırdığım bir şeydi bu anlaşma ve sonunda başvurmaya karar verdik. Başvuru sürecinde 1 yıllık iş planınızı da gösteren bir takım evraklar hazırlamak gerekiyor. Bunları kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi danışmanlardan da yardım alabilirsiniz. Biz o süre zarfında çalıştığımız ve iş planı yazmak için vakit bulamadığımızdan bir danışmana devrettik işi. Bu kısmı detaylı yazacağım ama danışmanımı merak edenler mesaj atarlarsa ismini verebilirim. Danışman yaklaşık 1 ay içerisinde bana özel bir başvuru dosyasını hazırladı ve Profilo AVM’deki İngiltere Vize Başvuru merkezine evraklarımızı teslim ettik. 8 iş günü sonrasında 1 yıllık oturum basılmış vizelerimiz elimizdeydi. Sonrasında işten istifa, evi ve eşyaları satma derken yaklaşık 20 gün sonra Londra’da oturum kartlarımızı alıp eee şimdi ne yapacağız diye düşünüyorduk. Ev kiralama, İngiltere’de yaşam, bürokrasi, günlük hayat ve dil sorunlarıyla ilgili yazıları da yakında yayınlayacağım. Londra’da Yeni Bir Hayat serisinin ilk kısmı şimdilik bu kadar 🙂

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

1 comment

  • Evde Yazar Posted on 5 Haziran 2017 at 15:03 Reply

    Ben süreçteki hızınıza hayran kaldım 🙂
    Yazının devamını merakla bekliyorum , sevgiler

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.