Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Rodin Müzesi - Paris

Fransa

Rodin Müzesi – Paris
Rodin Müzesi – Paris

Rodin Müzesi – Paris

Louvre müzesinde sanata doyamamış olacağız ki sonraki durağımız Rodin müzesi oldu. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi hepimizin yakından görmese de Türk filmlerinde olsun mutlaka görmüş olduğu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinin bahçesindeki Düşünen Adam heykelinin yaratıcısıdır Auguste Rodin. Bu müzede de onun eserleri sergileniyor.
Müzeye giriş ücreti 9 Euro. Müzede sergilenen eserlerin dışında bina da kendi başına oldukça etkileyici. Eserler, yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz, Rodin’in ölmeden önceki son 9 yılını geçirdiği, 18. yüzyıldan kalma bir bina olan Hotel Biron’da sergileniyor.
Müzedeki eserlere geçmeden önce Rodin hakkında da bilgi vermek istiyorum. 1840 doğumlu olan Rodin, tam anlamıyla skandalların adamı. 1880 yılında Fransa, yeni açacakları Dekoratif Sanatlar Müzesi için Rodin’e bir kapı ısmarlamış. Fakat Rodin eseri açılışa yetiştirememiş ve bu olay olmuş. Yetiştiremediği bu eseri ünlü Cehennem Kapısı eseri. Dante’nin İlahi Komedya’sından esinlenerek yaptığı eserin üzerinde tam 10 yıl çalışmış. Rodin öldükten sonra ise kapı bronza dökülmüş ve şu an Rodin müzesinin bahçesinde sergileniyor.
Rodin’in bir diğer skandal yaratan eseri de Victor Hugo anıtıdır. Ne var ki bunda diyorsanız sorun şu: Rodin, Victor Hugo’yu çırılçıplak olarak bir kayaya oturmuş halde şekillendirmiştir ve bu durum da zamanında Fransız halkı arasında oldukça şaşırtıcı bir etki bırakmıştır. Bu eser de şu an müzede bahçede sergileniyor.
Victor Hugo’dan sonra Rodin’in neden olduğu son skandal ise Balzac’ı şekillendirdiği eseri. Victor Hugo heykeliyle aynı sebepten Balzac heykeli de tepkiye neden olmuş. Dönemin Edebiyatçılar Birliği’nin ısmarladığı Balzac heykelini çıplak olarak şekillendiren Rodin, tepkiler üzerine esere bir palto giydirmiş. Bu durum karşısında sanat çevreleri 2’ye ayrılsa da Emile Zola her daim Rodin’i desteklemiş. Fakat bu ayrışma sanattan kopup siyasi bir durum alınca Rodin, Balzac eserini sergilemekten vazgeçmiş ve eseri sergiden kaldırmış. Buna rağmen Rodin yazışmalarında her daim Balzac’ın en sevdiği eser olduğunu vurgulamış. Balzac heykeli şu an Rodin müzesinde Biron binasında sergileniyor.
Bütün bu iddialı ve döneminde kendinden oldukça çok söz ettiren eserin yanında Düşünen Adam (Thinker) heykeli nerede diye sorarsanız müzenin bahçesinde sergileniyor.
İnanılmaz güzel bir bahçenin içinde sergilenen tüm Rodin eserlerini hazırladığım aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Aynı zamanda buraya tıklayarak Youtube kanalıma üye olabilir, yayınladığım videoları ilk önce siz izleyebilirsiniz.
Bir sonraki yazımda sanata biraz ara verip Eyfel Kulesi’ne gideceğiz. Detaylar için takipte kalın 🙂
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

8 comments

 • hafsa marroclu Posted on 13 Nisan 2016 at 01:51 Reply

  dilini bilip gitmek istediğim ülkedir fransızca hep hayalimdedir gidip gezmek müzerlerini görmek eyfelin altında foto çekmek bahsettiğiniz müze çok güzel bir yer arkadaşlarımdanda çok güzel yorumlar aldım bu müze hakkında anlatıldığı kadar güzel 🙂

 • sadi Posted on 19 Nisan 2016 at 18:14 Reply

  paris çok güzel bir yer her yerde güzel yerler var gezilecek o kadar çok yer varki bunun için parise uçmak lazım bu yüzden bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmek grek

 • tolgatolga Posted on 21 Nisan 2016 at 04:31 Reply

  açıkcası müzenin beni bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim fakat yabancıların ciddi derecede gezilecek düzeyde müzeleri, sergileri bulunuyor.

 • Ahmet Posted on 8 Mayıs 2016 at 18:27 Reply

  Yine çok güzel paylaşım ve harika fotograflar. Hepsini çok beğendim. Versailles sarayı ilede paylaşım yaparsanız çok sevinirim. Dizisini izledim çok beğenmiştim.

 • adem Posted on 18 Mayıs 2016 at 14:12 Reply

  Fransa ya gitmek isterim ancan şuan şartlar elvermiyor. bundan dolayı fransaya gidenler bu tür müzeleri gezsinler fransa da baya bir müze var ve hepsi ilgi çekici ve güzel yerler görmeden gelmeyin diyorum.

 • eda Posted on 19 Mayıs 2016 at 19:27 Reply

  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesindeki düşünen adamın Auguste Rodin olduğunu bilmiyordum güzel bir yazı olmuş müze gezmekten zevk alan biri olarak Paris’e bir başka seyahat imkanı bulursam gezmek isteyeceğim bir nokta.

 • cuma Posted on 20 Mayıs 2016 at 14:15 Reply

  Fransa da çok müze var bildiğim kadarı ile çok ilgi çekici detaylı şeyler var tabi paris vaz geçilmez yerlerden biri gidince oraya gitmemek bence akılsızlık olur ve zaten gidenler kesin parise giderler

 • Kamil Posted on 24 Mayıs 2016 at 14:31 Reply

  Fransa hem mimari hemde kültürel olarak en çok ilgilendiğim ülkelerden birtanesidir,içerisinde binlerce mimari eseri barındırıyor inanın ki bunların tamamı çok güzel eserler.Müzelerdeki tarihi eserlerin ise güzelliği bambaşka.Bana göre dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesi olmasını buna bağlı,diğer bir adıyla Aşk şehri.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.