Güncel

Seyahatlerinizde Tercih Edebileceğiniz Konaklama Seçenekleri
Seyahatlerinizde Tercih Edebileceğiniz Konaklama Seçenekleri

Seyahatlerinizde Tercih Edebileceğiniz Konaklama Seçenekleri

Bir seyahat planladığınızda ucuz uçak biletinden sonraki arayışımız genellikle konaklama oluyor. Gün geçtikçe değişerek farklı bir boyut kazanan Seyahatlerinizde Tercih Edebileceğiniz Konaklama Seçenekleri bu yazıda detaylı bir şekilde yer alacak. Maliyeti ve konfor anlayışınıza göre tercihte bulunduğunuz konaklama seçeneği tüm tatilinizi huzur içinde geçirmenizi sağlayabileceği gibi tatilinizi zehir de edebilir. Bu nedenle konaklama seçeneğine karar vermeden önce gerekliliklerinizi belirlemekte fayda var.

Seyahatlerinizde Tercih Edebileceğiniz Konaklama Seçenekleri

Hosteller

HostellerGenellikle düşük bütçeli, yalnız yolculuk yapan gezginlerin ve öğrencilerin tercihi olan hosteller, konaklamada en çok tercih edilen yerlerden. Ucuz konaklamak isteyip konfor arayışında olmayanlar için ideal olan bu konaklama türünde odanızı hiç tanımadığınız yabancılarla paylaşmak sizi rahatsız etmiyor olmalı. Bir nevi okul yurdu mantığında işleyen hostellerde 2 kişiden 12 kişiye kadar kalınabilen odalar mevcuttur genelde. Kişisel alanınızı başkalarıyla paylaşmak zor ya da rahatsız edici gibi görünse de farklı ülke ve milliyetlerden tanışacağınız insanlarla yaratacağınız sosyal hayat hoşunuza gidebilir. Düşük bütçeye sahip gezginler için iyi bir tercih olacak bu konaklama türünü seçerken hostelin sahip olduğu imkanları da göz önünde bulundurmalısınız.

Ev Kiralama

Ev kiralama

Ev kiralama önceleri sadece uzun süreli konaklamalar için tercih edilirken son yıllarda kısa süreli konaklamalar için de oldukça cazip bir hale geldi. Son 2 yıldır popüler hale gelen bu konaklama türü, gezi ve tatillerde kendini evinde gibi hissetmek isteyenler için birebir. AirBnB, Booking ve Roomorama gibi siteler aracılığıyla dilerseniz tüm evi ya da evin sadece bir odasını kiralayabilirsiniz. Biz geçen haftaki Viyana seyahatimizde Booking vasıtası ile stüdyo daire kiraladık ve oldukça memnun kaldık. Bu tip konaklamalarda tek sorun eğer yurtdışında online alışveriş kullanıyorsanız kargolarınızı teslim alacak bir resepsiyonun olmaması. Biz konuda zorluk yaşadığımız için uyarmak istedim.

Misafirlik Ağları

Misafirlik Ağları

Nasıl Türkçeleştireceğimi bilemediğim için Misafirlik Ağları olarak çevirdim. Couchsurfing deyince hepiniz anlayacaksınızdır neden bahsettiğimi 🙂 Bilmeyenler için açıklayayım. Bu tip sosyal medya ağları insanların evlerinde, ülkelerini gezmeye gelmiş kişileri ağırlaması üzerine kurulu. Bir nevi yardım sistemi olan bu ağları kullanmak için kendinize bir profil oluşturmalı ve gideceğiniz ülkedeki couch’lara istek göndermelisiniz. Bu sistemlerde başvurduğunuz couch’un evinde sahip olduğu olanakları da öğrenbiliyorsunuz. Couchsurfing haricinde en bilinenleri BeWelcome ve Hospitality Club. Bu sistemin tercih edilme nedeni ücretsiz konaklamanın ötesinde yerel kültürlerle kaynaşma ve yakından tanıma imkanı sağlaması.

Oteller

Oteller

Ülkemizde seyahatlerde en çok tercih edilen konaklama türü oteller. Özellikle yurtiçi seyahatlerinde Her Şey Dahil sistemin getirisi olarak talep gören, konfor ve kalite arayışında olanların ilk tercihi olan oteller içinde her bütçeye uygun seçenekler mevcut. Biz genellikle yurtdışında eğer pahalı bir şehirdeysek, kalitesinden ve konforunda emin olduğumuz İbis gibi zincir otelleri tercih ediyoruz. Bunun haricinde butik otelleri ve sahip olduğu yıldızlara göre bütçenize en uygun oteli tercih edebilirsiniz. Ayrıca otellerin erken rezervasyon yapılması durumunda cazip teklifler sunduğunu da unutmayın.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

1 comment

  • sevcansevcan Posted on 30 Nisan 2016 at 14:02 Reply

    aslında bilmediğim noktalar vardı, ben arada okul gezilerinde gidip çadır kuruyordum ama konaklama yeri bulmakta güçlük çektiğimden kuruyordum, sayenizde birkaç fikir oluştu kafamda, sağolun

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.