Güncel

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi bize Avrupa’nın kapılarını açan, yakın zamanda karşılıklı anlaşmalar sonrası kolaylık sağlanacağı söylenen vize türü. Avrupa’ya yapacağınız seyahatler için gerekli ve zorunlu tutulan bu vizeyi alması da bir o kadar uğraştırıcı ve zor. Genellikle ilk başvurunuzda seyahat süreniz kadar verilen, sonrasında 1 ay, 3 ay, 6 ay olarak ilerleyen bu vizeyi uzun süreli almak da mümkün. Peki  ama Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen

Öncelikle uzun süreli schengen vizesi almak için yapabileceğiniz ilk şey, o vizeyle tüm Avrupa ülkelerini gezme fırsatı bulsanız bile aynı ülkeye başvurmak. Yani her daim aynı ülkeye vize başvurusunda bulunmak uzun süreli vizeye giden ilk adım. Burada unutmamanız gereken şey aynı ülkeye başvurmanın yanı sıra, ilk olarak vize aldığınız ülkeden giriş yapmak. Bunun size bir sonraki vize başvurunuzda, olumlu bir görüş olarak geri döneceğini unutmayın.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Vize için hangi ülkeye başvurursanız başvurun en önemli kriterlerden biri mali durumunuz olacaktır. Mali durumunuzu gösteren belgeleri eksiksiz olarak sunmak vize almanızı kolaylaştırır. Bu belgeler banka hesabı, kredi kartı ekstreleriniz, gayrimenkul tapularınız, emekli iseniz emekli cüzdanınız, araba ruhsatınız ya da hisse senetleriniz olabilir. Yani tüm birikiminizi kanıtlayacak belgeleri sağlamanız sadece vize almanızı değil, vizenizin uzun süreli olarak verilmesini de sağlar. Eğer ücretli bir çalışansanız çalıştığınız firmanın güvenilir ve bilinen bir firma olması vize almanızda oldukça etkilidir. Aynı zamanda çalıştığınız şirkette en az 3 aydır çalışıyor olmanız da başvurduğunuz ülkenin size güvenmesini sağlar. Eğer işten ayrılacaksanız da ayrılmadan önce uzun süreli schengen vizenizi alıp bir kenara koymakta fayda var.

Vize evrakları

Uzun süreli schengen almanın bir yolu da ticari vize başvurusunda bulunmaktır. Gideceğiniz ülke için bir fuar davetiyesi bulmanız ticari vizeye başvurmak için iyi bir yol olabilir. Aynı zamanda yıl içinde geçerli olmak üzere yapılmış ve vize başvurusunda sunacağınız uçak ve otel rezervasyonları da sık sık Avrupa’ya gideceğiniz yönünde ve vizeyi uzun süreli vermeleri için geçerli bir nedendir. Ve uzun süreli vizenin en çarpıcı kısmı da daha önce hiçbir ükeden red almamış olmanızdır. Eğer pasaportunuzda red damgası varsa değil uzun süreli, kısa süreli vize almanızı bile engelleyebilir. Eğer böyle bir durum varsa pasaportunuzu yenilemeniz yararınıza olacaktır. Aynı zamanda aldığınız hiçbir vize sonrası ülkeye geç dönmemiş olmanız yani vize sürenizi aşmamış olmanız da oldukça önemli. Tüm bu şartları yerine getirdikten sonra yapacağınız tek şey şansınıza güvenmek. Başvurduğunuz ülkenin ekonomik ve sosyal durumu ile ülkemizle olan ilişkilerine göre vize durumunuz sonuçlanacaktır. Vizenizi aldıktan sonra devreye girecek olan nasıl gideceğiniz sorusu için Avrupa’nın En Ucuz Havayolu Firmaları ve Avrupa’nın En Ucuz Otobüs Firmaları yazılarıma göz atabilirsiniz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.