Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Ohal Durumunda Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler

Güncel

Bordo, Yeşil Ve Gri Pasaport İçin Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler
Bordo, Yeşil Ve Gri Pasaport İçin Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler

Bordo, Yeşil Ve Gri Pasaport İçin Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler

15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminden sonra yurtdışına çıkışlarda işlenen prosedür değişti. Bordo, Yeşil Ve Gri Pasaport İçin Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler artık pasaportunuz ve otel rezervasyonlarınızla sınırlı değil. Yetkili mercilerden almanız gereken bazı belgelere de ihtiyacınız var.

Bordo, Yeşil Ve Gri Pasaport İçin Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler

Yurtdışına Çıkarken İstenen Belgeler

Öncelikle 15 Temmuz öncesi bir çok Avrupa ülkesine vizesiz seyahatin avantajını yaşayan yeşil pasaportlular, yani kamu personeli ve yakınları artık pasaport kontrol sırasından önce Vize ihlal bölümüne uğramak zorunda. Burada GBT dediğimiz Genel Bilgi taramaları yapılıyor. Eğer GBT sonucu Ankara’dan onay alırsa yurtdışına çıkabiliyorsunuz. Bu işlemden önce yeşil pasaport sahiplerinin, yeşil pasaportu almaya hak kazanmış kişinin çalıştığı kurumdan ıslak imzalı olarak alınmış “Yurtdışına çıkışında sakınca yoktur” ibareli bir belge temin etmesi gerekiyor. Yeşil/bordo pasaporta sahip öğretmenler için de geçerli olan bu durum il veya ilçe müdürlüklerinden alınmış belge ile çözülebiliyor. Eğer yeşil pasaporta hak kazanmış kişi emekli ise sadece pasaport ve dönüş uçak biletiyle, yurtdışına çıkacak kişi öğrenciyse pasaport ve okulundan temin edeceği öğrenci belgesi ile yurtdışına çıkış yapabiliyor.

Bordo Pasaport Sahiplerinin İbraz Etmesi Gereken Belgeler

bordo_pasaport

Eğer bordo pasaport sahibi iseniz mesleğinizi ve nerede çalıştığınızı gösteren kimlik kartı ya da yazılı bir belgeye ihtiyacınız var. Çalıştığınız işyerinden aldığınız ve izinli olduğunuzu, belirtilen tarihte yeniden iş başı yapacağınızı gösteren belgenin ve e-devlet’ten kısa sürede alabileceğiniz SGK hizmeti dökümünüzün yanınızda olmasında da fayda var. Emekli olup bordo pasaportu olan kişilerin de aynı şekilde SGK’dan emekli olduklarını gösteren bir döküm almaları gerekmekte. Herhangi bir yerde çalışmıyor ve öğrenci değilseniz, sigortasından yararlandığınız yani bağlı olduğunuz kişinin sigorta dökümlerini ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Yukarıda saydığım tüm evraklarınız mevcutsa ve GBT kontrolünden yurtdışına çıkmanızda bir sakınca olmadığı görülüyorsa uçuşunuza izin verilecektir. Pasaport kontrolünde geçireceğiniz zaman uçağı kaçırmanızla sonuçlansın istemiyorsanız mümkün olan en erken saatte havaalanında bulunmakta fayda var. Yaşanan yoğunluk nedeniyle özellikle yeşil ve gri pasaport sahiplerinin uçuştan en az 5 saat önce havaalanında olmaları gerektiği belirtiliyor.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.