Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Yeni Başlayanlar İçin Londra – Londra – Gidip Görmeli

Londra

Yeni Başlayanlar İçin Londra

Yeni Başlayanlar İçin Londra

Londra’ya taşınmayı düşünen, yakın zamanda turist olarak ziyaret edecek olan ya da sadece Londra hakkında bilgi almak isteyenler, Yeni Başlayanlar İçin Londra yazısı ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi içinde barındırıyor.

Yeni Başlayanlar İçin Londra

Yeni Başlayanlar İçin Londra

Londra, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen başkentlerinden biri ve bu şehirle ilgili bilmeniz gereken ilk şey gerçekten pahalı olduğu. Buraya taşınmadan yıllar önce şehri, turist olarak ziyaret etmiş ve en pahalı tatilimizi yapmıştık. Londra’ya gelene kadar, Paris gibi turistik şehirler pahalı geliyordu. Burada yaşamaya başlayınca hepsi daha ucuz gelmeye başladı 🙂

londra-alisveris

Londra’da Alışveriş

Londra pahalı olmasına rağmen, alışveriş açısından cazip bir şehir. Bir çok ünlü markayı bir arada bulabilmek mümkün. Burada bilmeniz gereken en önemli şey, mağazaların ülkemizdeki gibi geç saatlere kadar açık olmadığı. Çoğu mağaza sabah 9.30’da açılır, akşam 17:30’da kapanır. Haftasonu ise sabah 10 akşam 16:00 olabiliyor çalışma saatleri. En ucuz giyim mağazası Primark. Türkiye’deki LCW kalitesine denk geliyor bence. Hatta belki de aynı üretici firmadan alıyorlar ürünlerini. Çünkü bir çok Primark ürününde yapım yeri Türkiye görünüyor. Eğer lüks alışveriş peşindeyseniz mutlaka uğramanız gereken yer Harrods olmalı. Knightsbridge’de aynı zamanda Türk konsolosluğuna da çok yakın Harrods. Lüks markalara ait binlerce ürünü tek bir mağazada bulabilirsiniz burada.

londrada-ulasim

Londra’da Ulaşım

Londra’da ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir içinde gideceğiniz yere en kolay hangi ulaşım aracı gidiyor Citymapper uygulamasından kontrol edebilirsiniz. Otobüs ile bir yere gitmek, özellikle 1. bölgede iseniz ya da turistik bir bölgedeyseniz pek mantıklı değil çünkü bu bölgelerde otobüsleri yürüyerek geçebilirsiniz. Trafik yoğunluğu nedeniyle bazen otobüsler, gideceğiniz yere yürüyerek gitmenizden, daha geç varabilir. Yürümeye karar verdiyseniz trafiğin tersten aktığını sakın unutmayın. Özellikle karşıdan karşıya geçerken, sağa bakmanız gerekirken sola bakmak kötü sonuçlar doğurabilir. Her ne kadar her yere Sağa bakın yazısı yazılmış olsa da ekstra dikkatli olmanızda fayda var.

Eğer otobüs ya da metro kullanacaksanız, İstanbul’da kullandığımız Akbil gibi burada da Oyster kart var ve satın almalısınız. 5 pounda alabileceğiniz Oyster karta kredi kartınızdan ya da nakit olarak para yükleyebilirsiniz. Metro ücretleri gideceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterir. Emin olmak istiyorsanız Citymapper uygulamasından onu da kontrol edebilirsiniz. Eğer toplu taşıma kullanmayacağım araç kiralayacağım diyorsanız bir kere daha düşünün. Haftaiçi sabah 7:00’den akşam 18:00’e kadar şehir merkezine girmeniz durumunda Congestion Charge denilen günlük 11.5 poundu ödemek zorundasınız. Bu nedenle, şehir dışında yaşayanlar belli bir noktaya kadar arabalarıyla gelip, sonrasını metro ile devam ederler.

Londra'da-muzeler

Londra’da Müzeler

Bizim gibi müze gezmeyi seviyorsanız, Londra sizin için cennet demektir. Şehirde yer alan müzelerin %90’ı bedava. Doğal tarih müzesinde dinozor fosillerini, British Museum’da dünyanın dört bir yanından getirilmiş eserleri görebilirsiniz. Modern sanat seviyorsanız Tate Modern’i es geçmeyin. Tate Modern’in en üst katı muhteşem bir manzaraya sahip. Kafe’sinde oturup bir kahve için ve şehrin tadını çıkartın.

Yeni Başlayanlar İçin Londra

Londra’da Hava Durumu

Londra’ya asla güvenemeyeceğiniz bir şey varsa o da hava durumudur. 5 dakika önce güneş yakıcıyken 5 dakika sonra sağanak yağmur yağabilir. Her gün yağmur yağıyormuş nasıl yaşıyorsunuz orada diye soranlara da buradan bir cevap vereyim, her gün yağmur yağmıyor, eğer İskoçya’da değilseniz tabii. Kuzey bölgeleri oldukça yağmurlu ve soğuk olmasına rağmen Londra özellikle yaz aylarında güneşli bile diyebiliriz. Hatta bu yaz, hava sıcaklığı çoğu zaman İstanbul’dan bile yüksekti. Arada bir yağan yağmur ise günlerce sürmüyor, genelde bir kafeye ya da mağazaya sığınıp, yağmur durunca yeniden yola koyulabileceğiniz derecede yağıyor yağmur. Yine de siz şemsiyesiz ve yağmurluksuz gelmeyin. Eğer şemsiye ya da yağmurluk ihtiyacınız varsa Sports Direct gibi spor giyim ve malzemeleri satan mağazalardan oldukça uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

1 comment

  • sessiz haykırış Posted on 25 Eylül 2019 at 11:59 Reply

    görmek istediğim yerler arasında kısmet olursa gideriz bir gün bilgilendirmeler için teşekkürler.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.