Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Goethe Evi - Frankfurt

Frankfurt

Goethe Evi – Frankfurt
Goethe Evi – Frankfurt

Goethe Evi – Frankfurt

Geçtiğimiz aylarda Frankfurt’a minik bir gezi yapmıştık. Frankfurt’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelen Goethe Evi’ni de ziyaret ettik gitmişken. 16. yüzyıldan kalma olan bu ev, Goethe caddesinde yer alıyor. 2. Dünya savaşında şans eseri hiç hasar olmamış bu ev, Goethe’nin doğup büyüdüğü yer.

Goethe House

Öncelikle ev şehir merkezinde olduğu için ulaşım oldukça kolay. Haftaiçi ve Cumartesi günleri sabah 10:00 ile akşam 18:00 arası açık. Pazar günleri ve resmi tatillerde ise sabah 10:00’da açılıp akşam 17:30 da kapanıyor. Bilet fiyatları yetişkinler için 7, öğrenciler için 3 Euro. Biz kapıda bilet satışı yapan beyle muhabbet ederken biz öğrenciyiz ama Türkiyede diyince öyleyse öğrenci ücreti ödeyebilirsiniz, nerede okuduğunuzun önemi yok dedi ve bizden öğrenci ücreti aldı. Aynı zamanda giriş kısmında evi ve odaları tanıtan Türkçe bir kılavuz da var. Ondan da bilgi alabilirsiniz.

Pencere

Goethe’nin hayattayken pek de sevmediği ve bir rivayete göre fare deliğine benzettiği bu evi biz çok sevdik. Evde Goethe’nin ve ailesinin kullandığı bazı araç gereçleri, kitaplarını ve yazı masalarını görebiliyorsunuz. 2. katta Goethe’nin doğduğu odayı ve 3. katta ise kendi odasını ziyaret edebilirsiniz. 3. katta yer alan bu odada Faust’un ilk derlemelerini ve Genç Werther’in Acıları’nı yazdığı varsayılıyor. Bu odanın duvarlarını ise Goethe’nin kendi el çizimleri süslüyor.

Goethe Evi 3 kat

Belirtmeden geçmeyeyim. 3 katlı olan bu evde yürümekte zorluk çekenlerin, yaşlıların ya da engellilerin kullanabileceği bir asansör vs yok. Her katı çıktıktan sonra dinlebilmeniz için oturma alanları koyulmuş fakat dediğim gibi yürümekte zorluk çeken kişilerin gezmesi pek mümkün değil burayı. Biz gittiğimizde, sabah erken saatlerde gittiğimiz için mi bilmem, bizden başka 3-4 Uzakdoğulu turist vardı. Bu nedenle eğer Goethe ve eserlerine ilgi duyuyorsanız sakin sakin gezebileceğiniz bir atmosfer var burada.

Resimler

Goethe deyince aklıma ilk olarak her ne kadar Faust ve Genç Werther’in Acıları gelse de şiirlerini de unutmak olmaz.

Eğer o eski mübarek Tanrı,

Devrilip dönen bulutlar üstünden mutlu şimşekler serperse yere,

Kalbimde çocuksu bir bağ ve korku,

Öperim sarılıp eteklerini.

Çünkü bir insan mutlu Tanrılarla ölçmesin kendini,

Değerse başıyla yıldızlı göklere,

Kurtulur ayağı bastığı topraktan,

Eğlenir yel, bulut, bu hevesiyle.

Ve Goethe evinde çektiğim mini minnacık bir video:

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

4 comments

 • Ufuk Posted on 24 Nisan 2016 at 03:46 Reply

  Her bir gezi blogunuzu okurkan o şehri gezmiş kadar oluyorum sayenizde çok başırılı bir işe imza atıyorsunuz ve gezmelerinizin devamını dilerim biz okurlarda sayenizde yeni yerler görmüş oluyoruz 🙂

 • Ferhat Posted on 25 Nisan 2016 at 19:47 Reply

  Goethe hep merak ettiğim birisiydi. Goethe’nin evi gerçekten çok güzel ve tarih kokuyor. Resmen resimlerle birlikte sanki o eve ben gitmişim gibi hissettim. paylaşımlarınızın devamanı bekliyoruz.

 • Yağız Posted on 28 Nisan 2016 at 16:41 Reply

  Goetheninde evinin nerede olduğunu öğrenmiş oldum bir bilgi daha edindim yarın bir gün karşıma çıkar bir soru sayenizde yapabilirim, gerçekten güzel anlatmıssınız ve videonuzda çok hoş olmuş elinize sağlık 🙂

 • Hakan Posted on 15 Temmuz 2016 at 20:40 Reply

  O kadar çok imreniyorum ki şuan param olsa çıkıp bir bir tüm gezdiğiniz yerleri gezeceğim yani, o derece. 🙂 Goethe çok sevdiğim bir politikacıydı. Johann Wolfgang von Goethe ile William Shakespeare okurken tanışmıştım.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.