Türkiye

Günübirlik Uludağ Gezisi
Günübirlik Uludağ Gezisi

Günübirlik Uludağ Gezisi

Malum kış aylarındayız. Biz İstanbul’un göbeğinde bu sene karı 1 kere görsek de kayak merkezlerinde 2 metreye yakın kar var. Çocukken günübirlik gittiğimiz Kartalkaya gezisinden beri geçen sene de çalıştığım şirketle Kartepe’ye gitmiştik. Geçen sene de bazı nedenlerden ötürü kayak yapma şansımız olmadı. Bu sene kışın başından beri mutlaka gidip kayak öğreneceğim diye tutturmuştum. Fırsat sitelerinin birinde günübirlik Uludağ turunu da görünce dayanamadım erkek arkadaşım ve kendim için satın aldım. Bizim satın aldığımız tur Tatilmod firmasına ait. Hizmetten memnun kalıp kalmadığımıza daha sonra değineceğim.
Kendi özel aracınız ve kendi imkanlarınızla giderseniz maliyeti ne olur bilemiyorum ama biz tura ulaşım+kahvaltı+kayak takımı için kişibaşı 100 TL ödeme yaptık. Rehber için de ayrıca 15 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Tur Anadolu yakasında Kadıköy evlendirme dairesi’nin önünde 04:30’da katılımcıları alıyor ve hareket ediyor. Tur rehberi orada gerekli olacak şeyler için de size indirimli fiyatlar veriyor. Biz kayak hocası için kişibaşı 70 TL, kayak gözlüğü için günlük 15 TL, Alt-üst kayak kıyafeti için 20 TL ve ekmek arası sucuk ve koladan oluşan öğle yemeği içinse kişibaşı 15 TL ödedik. Sabah 04:30’da hareket eden otobüs saat 08:00 gibi Uludağ’a varıyor.
Rehberinizin yönlendirmesiyle elinizdeki kayak takımı ve kıyafet fişlerinizi teslim edip size uygun kıyafet ve kayak takımlarınızı alıyorsunuz. Eğer kayağa gönül verdiyseniz ve ben sık sık giderim diyorsanız mutlaka kendi kıyafetlerinizi ve kayak takımlarınızı alın nitekim size 2 beden büyük gelen kıyafetleri de giymek zorunda kalabilirsiniz 🙂 Biz başlangıç için ne kadar doğru olduğu tartışılır fakat snowboard’u tercih ettik. Giyinip hazırlandıktan sonra hoca ayarlanmasını talep ettik ve kervansaray skipasslarımızı da alıp piste geçtik. Uludağda bildiğim kadarıyla 14 ayrı pist var fakat biz Kervansaray telesiyeji kullandık.
Kayak hocamız her ne kadar Türkiye snowboard milli takım eğitmeni olduğunu söylese de kendisinden pek memnun kalmadık. Yaklaşık 10 dk düz zeminde bizi eğittikten sonra telesiyeje bindirip 1100 metrelik kervansaray pistine çıkarttı bizi. Düşe kalka da aşağı indirdi sağolsun 🙂 Dediğim gibi bu gidişimizde öğrendiğimiz tek şey düşerken mümkünse popo üstü düşmemiz ellerimizi yere koymamamız oldu. Bir de düşmekten şişen henüz çatlak mı kırık mı ne olduğunu bile anlamadığımız diz kapağı yaralanmam oldu 🙂
Hem hocanın biraz moralimizi bozması, hem de ufak morluklarımız nedeniyle öğleden sonra kaymak istemedik pek. Gidip bir süre Beceren Cafe‘de oturduk. Fiyatları sorarsanız Çay 5 TL, Nescafe 12 TL, Tost 10 TL 🙂 Bir süre burada zaman geçirdikten sonra nasılsa günlük skipass’ımız var deyip yeniden Kervansaray telesiyejiyle zirveye çıktık. Zirvede Kartal Yuvası denen ortasında ateş yanan, ateş başında oturup sohbet edebileceğiniz hem de ısınıp sıcak şarabınızı yudumlayabileceğiniz harika bir ortam var. Bir süre de burada vakit geçirip saat 16:00’a doğru yeniden kayak malzemelerini kiraladığımız yere gidip malzemeleri teslim ettik. Saat 17:00’de Uludağ’dan dönüş yoluna geçtik. Topçular-Seferihisar feribot sırasında yarım saat sıra beklememiz nedeniyle saat 22:30 gibi evimize döndük. Dün hava oldukça soğuktu ve tipi vardı. Öğrendik ki bugün tipi daha şiddetliymiş ve kayak ihtimali daha azmış. Bazı yerlerimiz hala sızlasa da, dayak yemiş gibi olsak da soğuk ama güzel bir gündü. Eğitme becerisi pek gelişmemiş bir hoca benim hevesimi kıramaz. Morluklarım ve şişliklerim geçer geçmez yeniden deneyeceğim snowboardu ve sizinle yeniden paylaşacağım. Şimdilik Uludağ ve kayak maceramız bu kadar 🙂
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

7 comments

 • Piyasa Kurdu Posted on 3 Şubat 2013 at 22:43 Reply

  Öncelikle geçmiş olsun:)) Ama kayak çok güzel bir spordur. Evet biraz başlangıçta ağrılı olabiliyor ama 25 senedir yaptığım bu spor gerçekten bireysel olanlar içinde en iyisi.

  • gidipgormeli.com Posted on 4 Şubat 2013 at 05:28 Reply

   Teşekkürler 🙂 Söylediklerinize katılıyorum gerçekten eğlenceli. Herkes kayak öğrenmeden snowboarda başlamanın iyi bir fikir olmadığını söylüyor fakat ben gerçekten çok eğlendim. Yalnız henüz iyileşemedim, iyileşir iyileşmez yeniden deneyeceğim 🙂

 • gezilecek yerler Posted on 28 Ekim 2013 at 14:39 Reply

  Bu sezonda da tercih edeceğimiz yer olacak.

 • Uludağ otelleri Posted on 22 Kasım 2014 at 10:36 Reply

  karın yağmasıyla uludağ turları hareketlenecektir. Yazınızda gittiğiniz ve aldığınız şeylerin fiyatlandırmasını yapmanız çok iyi olmuş hiç olmazsa hazırlıklı gidilir:))

 • Mustafa Posted on 30 Haziran 2016 at 19:15 Reply

  Uludağa 3-4 defa gittim gerçekten çok güzel bir yer,özellikle kışları gidilmesi gereken bir yer.Fiyatları biraz dudak uçuklatıcı ama değiyor,ben en son gittiğim zamanda teleferik 8tl idi tabi öğrenciyiz biz okul ile gitmiştik o zamanda ona göre fiyat büyük ihtimalle..

 • almila Posted on 12 Temmuz 2016 at 10:04 Reply

  Turla gitmek ne kadar da ucuzmuş. Bu tarz turların olduğunu biliyordum İstanbul’dan. Yemek dahil 100 TL çok iyi bir rakam. Ben de yaz aylarında bu tarz etkinliklere katılıyorum. Fırsat sitelerini takip edip kendime uygun bir fırsat gördüğüm zaman abimle birlikte birkaç günlüğüne gidiyoruz. Ben günübirlik fırsatları pek değerlendirmiyorum çünkü tüm gün yorulduktan sonra bir hafta kendime gelemiyorum. Kış aylarında da Uludağ’a turları takip edip fırsatları değerlendirmek istiyorum.

 • sessiz haykırış Posted on 22 Ocak 2019 at 12:17 Reply

  ee biraz sıkıntı yaşamadan hiç bir şeyi öğrenemiyoruz geçmiş olsun ama zevki de bir başka tabi hayırlı gezmeler.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.