Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Murano ve Burano Adaları

Burano ve Murano Adaları

Murano ve Burano Adaları
Murano ve Burano Adaları

Murano ve Burano Adaları

Londra’ya taşındığımızdan beri en yoğun aylarımı geçiriyor, son 6 aydır neredeyse aralıksız çalışıyorum. Bu tempoya bir ara verelim diye düşünüp eşime sürpriz Venedik uçak bileti satın almıştım yılbaşında. Uzun bi aradan sonra nihayet geldi çattı gitme zamanı. Londra’da hava 14 derecelerdeyken Venedik’de 26 dereceyi buluyordu. Düştük yollara, İtalya’nın İncisi Venedik’i keşfetmeye. Fakat Venedik merkezden önce Murano ve Burano Adaları nı ziyaret etmek istedik.

murano-ve-burano-adalari

Murano ve Burano Adalarına Gidiş

Murano ve Burano adaları Venedik’e yaklaşık 45 dakika mesafede yer alan iki şirin ada. Bu iki adaya ek olarak bir de Torcello var fakat biz görecek pek bir şey bulamadığımızdan gitmedik. Murano ve Burano Adalarına Venedik’ten gitmek için feribota binmelisiniz. Merkezden Burano adasına gidiş 7 Euro, Burano adasından Murano adasına gidiş 7 Euro, dönüş vs derken epey bir feribot ücreti ödemeniz gerekecek. Bunun yerine günlük sınırsız bilet almanızı tavsiye ederim. 1 günlük sınırsız bilet 20 Euro. Çok fazla seyahat edecekseniz kesinlikle daha karlı olacaktır.

Murano Adası

Londra’dan Venedik’e yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonrası ulaştık. Aslında aldığım bilet Treviso havaalanına idi fakat Ryanair havaalanını değiştirdi ve Marco Polo havaalanına aldı. Bu çok işimize geldi açıkçası. Tuttuğum otel Venedik merkeze feribotla 15 dakika mesafedeki cam işçiliğiyle ünlü Murano adasında idi. Havaalanından çıkıp Alilaguna feribotları ile adaya kolayca ulaşım sağladık. Alilaguna feribot bileti Venedik için 15, Murano adası için 8 Euro. Her 30 dakikada bir havaalanından hareket eden feribot bulmak mümkün.

murano-adasi

Biz Murano adasında Casa Sulla Laguna otelde kaldık. Eğer Venedik merkezdeki kalabalıktan ve gürültüden uzaklaşıp sakin ve huzurlu bir yerde kalmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Otelin sahipleri pek fazla İngilizce bilmemelerine rağmen inanılmaz yakınlar ve çok yardımcı oldular bize. Muhteşem lagün manzaralı ve balkonlu odaları da tercih etmek için bir başka neden.

Ada haritadan bakıldığında epey büyük görülse de birkaç saat içinde gezilip bitirilebilecek bir yer. Biz o nedenle ilk günümüzü Murano adasına ayırdık. Çevredeki cam atölyelerinin satış ofislerini ziyaret ettik. Dilerseniz cam üfleme workshoplarına da katılabilirsiniz. Biz havanın çok sıcak olması nedeniyle tercih etmedik.

Burano Adası

Venedik’in bir başka sevimli adası da Burano. Çocukluğumdaki plastik, rengarenk ev şeklindeki oyuncaklara benzeyen evlerle dolu Burano Adası. İki aynı renk evi yan yana görmek imkansız. Yan yana gelecek renklerin zıt olması gerekliliği var. Renk konusu belediyenin yönetiminde. Yani evinizi kendiniz istediğiniz renge boyayamıyorsunuz, buna yerel belediye karar veriyor. İyi ki de öyle yapıyor, kişilerin kendi kararına bırakılsaydı böyle güzel, rengarenk cıvıl cıvıl olmazdı belki.

Burano, Murano gibi cam işçiliği ile değil dantel işçiliği ile ünlü. 1400’lü yıllarda dahi büyük beğeni toplayan Burano dantellerini hala adada bulmak mümkün. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere fiyatları oldukça pahalı. Hediyelik ürün satan mağazalarda bulabildikleriniz ise Çin malı taklitleri.

Burano adası ile ilgili bahsetmeden geçemeyeceğim bir şey var ki o da “Bussola” Burano’ya özgü olan bu S şeklindeki kurabiyeleri Venedik ve adaların her yerinde bulmak mümkün. Dilerseniz merkezinden yani Burano’dan alıp Venedik’e dönüş yolunda vapuretta’da afiyetle yiyebilirsiniz. Murano ve Burano Adaları gezimiz burada sona erdiğine göre Venedik’i keşfetmeye başlayabiliriz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.