Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Prag'da Gece Hayatı, Alışveriş ve Yemek

Çek Cumhuriyeti

Prag’da Gece Hayatı, Alışveriş ve Yemek
Prag’da Gece Hayatı, Alışveriş ve Yemek

Prag’da Gece Hayatı, Alışveriş ve Yemek

Prag gezimize dair tüm detayları yazmaya çalışıyorum. Bu yazıda çok merak edilen Prag’da Gece Hayatı, Alışveriş ve Yemek konusuna değindim. Gece hayatını seven ve farklı kültürlerde yaşamak isteyenler mutlaka Prag gece hayatının methini duymuşlardır. Dünyanın en iyi biralarının üretildiği ve kişi başı bira tüketiminin en fazla olduğu ülke, ucuz olması ve bir miktarda uyuşturucunun serbest olması nedeniyle de oldukça popüler. Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi biranın sudan ucuz olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Şehrin geç saatlerde dahi güvenli olması neticesinde de popülerliğinin artıyor olması muhtemel. Vaclav meydanı olarak da bilinen Wenceslas meydanı, diğer Avrupa ülkelerinde görmediğimiz kadar çok striptiz kulüpleriyle dolu. Bunun haricinde Prag’da Gece Hayatı’na yön veren gece kulüpleri çoğunlukla Old Town olarak nitelendirilen bölgede yer alıyor. Gece kulüpleri arasında en bilineni Karlovy Lazne. Charles Köprüsünün girişinde yer alan kulüp 5 kattan oluşuyor ve her katta farklı bir müzik tarzına yer veriliyor.

Karlovy Lazne

Bunlara ek olarak alkol oranı %85 olan yeşil peri ismiyle anılan Absinth‘de bu ülkede yapılıyor. Bir çok Avrupa ülkesinde de yasak olmasına karşılık Çek Cumhuriyetinde yasal. Her ne kadar ülkemizde yasal olarak satılması yasak olsa da bulmak pek zor değil. Fakat benim Türkiye’de gördüğüm tüm Absinth’lerin alkol oranı %65 civarında ise. Prag’ta gördüklerimin ise alkol oranı %85. İçerken dikkat etmek gereken 3 shottan fazla içilmemesi gereken bir içki fikrimce 🙂 Eğer bizim gibi neredeyse gittiği her ülkede Hard Rock Cafe’ye mutlaka gidenlerdenseniz de yeri Charles Köprüsünden çıkıp Old Town’a yürürken sağda kalıyor.

Bohemia Crystal

Prag’da Gece Hayatı, Alışveriş ve Yemek

Prag Bohemya kristalleriyle ünlü. Hediyelik olarak kırmadan götürebileceğinizi düşünüyorsanız Vaclac meydanındaki kristal mağazalarını tercih edebilirsiniz. Bunun dışında neredeyse her mağazada üzerinde Praha ya da Prague yazan matruşkalar ve kürk şapkalar görürsünüz. Bunlar kesinlikle Prag’a özgü şeyler değil ve hediyelik olarak iyi bir tercih olacağını düşünmüyorum. Eğer bu şehre özgü bir şey satın almak istiyorsanız Çek Cumhuriyetinin ünlü likörü Becherovka satın alabilirsiniz. Becherovka’yı çekler mide ağrısı için de tüketiyor.

Becherovka

Her seyahatin olmazsa olmazı magnetler içinse Old Town’ın merkezi haricindeki herhangi bir hediyelikçiyi tercih edebilirsiniz. Fiyatlar genel olarak aynı olmakla birlikte biraz daha ucuz olmasını istiyorsanız Opletalova sokağındaki hediyelikçileri tercih edebilirsiniz. Hatta doğrudan hediyelik eşya mağazalarından değil de marketlerden almanız bile daha karlı bir alışveriş yapmanıza yarayacaktır. Prag deyince akla gelen bir başka hediyelik eşya da tabii ki kuklalar. Kukla satan mağazalara da Eski Şehir Meydanında rastlamak mümkün.

Trdelnik Tatlısı

Prag’da ne yenir deyince akla ilk gelen şey tabii ki Trdelnik. Baca tatlısı da denen, bir şişe sarılarak pişirilen üzerine şeker ya da fındık parçacıkları eklenen bu tatlı bence günün her saatinde yenilebilir. Simit gibi satın alıp yolda gezerken yeme açısından da çok pratik. Trdelnik için en iyi mekan Krusta. Yeri Charles köprüsünden çıkınca sağda kalıyor. Apple müzesine gelmeden ya da geçtikten sonraydı net hatırlayamadım 🙂 Bunun haricinde Çekler’in pek de farklı yemekleri yok diyebilirim. Domuz etini çok fazla tüketiyorlar. Bu nedenle eğer bu konuda hassassanız yemek seçerken dikkatli olmalısınız. Eğer ben Çek yemeği yiyemem illa da Türk mutfağı derseniz, sıcak ev yemekleri servis yapan ve Türklerin işletmesinde olan İstanbul Restaurant‘a gidebilirsiniz. Çalışanlar çok sıcakkanlı ve yardımseverler. Ayrıca bu restaurantın yakınlarında da sizi kazıklamaya çalışmayacak 0 komisyonla çalışan kuru yüksek döviz büroları var.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

6 comments

 • minik Posted on 26 Haziran 2016 at 01:27 Reply

  Gece hayatı her yerde her zaman güzel olmuyor. Yurt dışında belli yerlerde gece hayatları gerçekten çok güzel ve bitmesini istemediğiniz şekilde oluyor. Çok sağlam sanatçılar ile bunu destekliyorlar. Bu yazıda da zaten en güzel olan yerler güzel şekilde anlatılmış.

 • ahmet Posted on 28 Haziran 2016 at 07:07 Reply

  bu Trdelnik denilen şey görünüş olarak kokoreçe benzemiyor mu 🙂 ben ilk yazıyı okumadan baktım kokoreç yapılıyor vay be dedim ki yazınızda belirttiğiniz üzere bu bir tatlıymış 🙂

  Acaba nasıl bu hale geliyor ve nasıl bir tadı var, merak ettim Türkiye’de yapan bir yer yer yoktur herhalde…

  • Esra Ersal Posted on 28 Haziran 2016 at 08:41 Reply

   Tadı aslında tatlı simit gibi 🙂 Kokoreç mantığında hamurun demir bir çubuğa sarılıp tavuk çevirme gibi çevrilerek pişirilmesine dayalı bir sistem 🙂 Dilerseniz içine nutella yada krema vs de ekletebiliyorsunuz. Yaklaşık 3 sene kadar önce İstanbul Profilo AVM’nin üst katında trdelnik yapan bir yer açılmıştı fakat sanırım tutmadı ve 2-3 ay içinde kapandı. Şu anda satan bir yer var mı bilmiyorum malesef.

 • elif Posted on 29 Haziran 2016 at 11:48 Reply

  Tavuk eti dışındaki yemeklerde domuz etki olabileceği şüphesiyle yenip yenmeme konusunda tereddütte kalınıyor. En güzeli Türk restorantına gidip bildiğimiz yemekleri yemek.

 • Ertan Posted on 19 Temmuz 2016 at 19:10 Reply

  Trdelnik tatlısı aynı bizim kokoreçe benziyor. Tabii ki dış görünüşünden bahsediyorum. 🙂 Tadılacak çok fazla lezzet, görülecek çok fazla yer ve yaşanacak çok kültür var. Bunların bir çoğunu bize okuyarak yaşattığınız için teşekkür ederim.

  • Esra Ersal Posted on 20 Temmuz 2016 at 08:19 Reply

   Evet 🙂 Görüntüsü kokoreçe tadı tatlı simite benziyor 🙂

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.