Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Şeytan Sofrası - Sarımsaklı

Türkiye

Şeytan Sofrası – Sarımsaklı
Şeytan Sofrası – Sarımsaklı

Şeytan Sofrası – Sarımsaklı

Yaz tatilini geçirmek için gittiğimiz Sarımsaklı’da yaklaşık bir hafta kaldık. Bazı günleri de çevreyi gezmeye ayırdık. Bir akşamüstü denizden çıkmış sahilde yürürken tur firmalarının standını gördük ve daha önce de bolca duyduğumuz Şeytan Sofrası’na gitmeye karar verdik.
Öncelikle Şeytan Sofrası’na Sarımsaklı’dan turlar 19:15’de hareket ediyor ve kişibaşı 10 TL. 10 dakikalık bir yolun ardından gün batışını izliyor ve 21:15’de tekrar geri dönüyorsunuz. Efsanesine gelince, şeytanın cennetten kovulduktan sonra ilk olarak buraya geldiği söyleniyor. Şeytana ait olduğu söylenen dev bir ayak izi var 🙂 Tabiki kayanın doğal oluşumunun ayak izine benzemesi nedeniyle böyle varsayılmış. Bunlardan daha ilginç olan ise bu ayak izi olduğu söylenen çukurun başına gidip bez parçaları bağlayıp dilek tutuyor olmaları 🙂 Bahsi geçen ayak izi şöyle bir şey:
Gördüğünüz gibi başta yabancı turistler olmak üzere insanlar buraya bozuk para atıp dilek tutuyorlar. Mantığını bir türlü kavrayamadım ama eğlencesine de yapılıyor olabilir, bilemedim 🙂 Bizim gitmekteki amacımız manzara ve muhteşem gün batımını izlemekti. Manzara gerçekten çok güzel. Bu tepeden Ayvalık adalarını ve Midilli’yi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Zaten bu geziden sonra Midilli’ye gitmeye karar verdik ama onu diğer yazıda anlatacağım 🙂
Sesten de anlayacağınız üzere tepe acayip rüzgar alıyor. Öyle ki kenarda duran benim gibi birini kolaylıkla aşağıya savurabilir. Bu nedenle buraya giderken benim ve bir çok turistin yaptığı hataya düşüp elbise vs giymeyin, rahat hareket edemezsiniz.
Manzara gerçekten gidip görmeye değer. Dilerseniz tepedeki özel işletmeden yiyecek yada içecek bir şeyler alıp manzaraya eşlik edebilirsiniz. Biz öyle yaptık. Güneşin batışına yakın kayalıklara gittik ve gün batışını izledik. Güneşin batışına saniyeler kala hep birazdan “Ooooo” çekip güneş ufukta kaybolduğunda da alkışladık. İçten gelen komik bir ifade oldu hepimiz için 🙂 Ve tabiki bunu da yapmasak olmazdı :)))
Dönüş saati gelince yine geldiğimiz otobüslere binip Sarımsaklı’ya döndük. Bir gün sonrasında Cunda adasına gitmeyi kararlaştırdık. Cunda’da neler yaptık, nerelere gittik, neler yedik içtik bir sonraki yazıda burada olacak. Merakla kalın…
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

5 comments

 • Esra Türkal Posted on 25 Kasım 2013 at 08:49 Reply

  Şeytan sofrasıyla manzaranın güzelliği insanın hayal gücünün sınırsızlığından sanırım farklı farklı efsaneler üretilmiş bizim rehber bir hikaye daha anlatmıştı ki iki efsanede mantığıma uymamıştı Zaten manzaraya öyle aklımı başımdan aldı ki bütün mitleri unuttum gitti. P.S. yangin sonrası ve öncesini karşılaştırdığımda o güzel ormanin yanip kul olmus olmasi canımı hala çok yakıyor.

 • gidipgormeli.com Posted on 25 Kasım 2013 at 12:05 Reply

  Malesef orman yangınları hepimizin içini yakıyor 🙁

 • Beylikdüzü Posted on 30 Kasım 2015 at 02:30 Reply

  Efsaneyi bize de farklı anlatmışlardı :)) Gerçekten muhteşem bir manzarası var. 10 Yıldan fazla olmuştur gideli. Sayenizde yad ettim. Teşekkürler.

 • Ali Posted on 15 Mayıs 2016 at 15:40 Reply

  Harika bir manzarası var gerçekten insan izlemeye doyamıyor gün batımını izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsun ve diğer gezilecek yerlerde gidilip görülmesi gereken yerler arasında

 • kemal Posted on 10 Haziran 2016 at 12:25 Reply

  Plaj gerçekten muhteşem ancak çoğu plaj kiralandığı için ücret alınıyor. Bu sebeple Sarımsaklı’ya yakın doğayla içiçe yerleri gezmenizi tavsiye ederim. Ayrıca akşam vakitlerinde de şeytan sofrası, Ayvalık merkez ve yakın plajları gezmenizi tavsiye ederim.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.