Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Uçuş Rötarında Tazminat Almak - Rötar Durumunda Tazminat Hakkı

Güncel

Uçuş Rötarında Tazminat Almak
Uçuş Rötarında Tazminat Almak

Uçuş Rötarında Tazminat Almak

Son dönemlerde özellikle hepimizin bildiği bir havayolu şirketinin insanın sabrını zorlayan rötarları sayesinde haklarımızı daha sıkı takip eder, daha çok savunur olduk. Uçuş iptali ya da belirli nedenlerle uçuşa kabul edilmemenin de bazı tazminat hakları var tabiki. Fakat bu yazıda Uçuş Rötarında Tazminat Almak ve şartlarından bahsedeceğim. Fakat ilk olarak rötar nedir onu tanımlayalım.

ucus-rotarinda-tazminat-almak

Rötar Nedir?

Rötar uçuşunuzun size daha önceden söylenilen saatte gerçekleşmemesi veya gecikmesidir. Peki uçuş saatinizden ne kadar sürelik bir gecikme olmalı? Uçuşunuz beş dakika bile gecikse tazminat alabilir misiniz? Cevap: Hayır. Tazminat hakkı elde edebilmeniz için uçuşunuzun en az 2 saatlik bir gecikmeye uğramış olması gerekiyor. Bazı kendi çapında uyanık havayolları bu süreyi sizi uçak içerisinde bekleterek geçiriyor. Bu sadece sizin ne kadar beklediğinizi hissetmenizi engeller, tazminat hakkınızı engellemez. Uçak içerisinde beklenen süre de tazminat alabileceğiniz süreye dahildir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yönetmeliğinde bu durum şöyle açıklanmış. Uçuş mesafesi 1500 km den daha kısa ya da iç hat uçuşuysa 2 saat ve daha fazlası rötar durumunda, uçuş mesafesi 1500-3500 km arasıysa 3 saat ve daha fazla, 3500 km den daha fazla bir uçuş mesafesi ise 4 saat ve daha fazla gecikme olması rötar olması anlamına gelir.

ucus-tazminati

Uçuş Rötarında Tazminat Almak

Uçuşunuzda yaşanan gecikmenin süresine göre haklarınız farklılık gösteriyor.

Uçuşunuzda yaşanan 2-3 saatlik rötar durumunda sorumlu havayolu şirketi sıcak-soğuk içecek ikramı, ihtiyacınız varsa 2 telefon görüşmesi, fax ve e-mail hizmeti sunmakla yükümlüdür.

Uçuşunuzda yaşanan 3-5 saatlik rötar durumunda sıcak-soğuk içecek ikramına ek olarak, günün bulunduğunuz bölümüne uygun olmak üzere, kahvaltı ya da yemek ikramı yapmakla yükümlüdür.

Uçuşunuzda yaşanan 5 saat ve üzeri rötar durumunda yukarıdaki hizmetlere ek olarak, 1 gece ve daha fazla süren rötarlarda otel ya da uygun bir konaklama tesisinde size konaklama hizmeti sunmakla yükümlüdür. Ayrıca konaklama tesisine ulaşım imkanı da sunmalıdır.

Uçuş rötarında tazminat almak yukarıda saydığım şartlarda mümkün. Bunlara ek olarak eğer uçuşunuz iç hatlar ise 100 Euro, dış hatlar ve mesafe 1500 km’ye kadar ise 250 Euro, 1500-3500 km arası ise 400 Euro, 3500 km ve daha fazla ise 600 Euro tazminat hakkı kazanırsınız. Bunu dilerseniz TL olarak da talep edebilirsiniz. Euro olarak talep etmeniz kur farkı ve dövizin değer kazanması nedeniyle daha mantıklı olacaktır.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.