Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Viyana Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler

Avusturya

Viyana Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler
Viyana Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler

Viyana Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler

Viyana sonbaharda bile gezmesi güzel bahçeleri ve müziğin başkenti olmasıyla tanınan Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri. Habsburg hanedanlığına ev sahipliği yapan şehir, klasik müzik denince akla ilk gelen şehirlerden de biri aynı zamanda. Prag öncesi 4 gün kadar kaldığımız ve yaptığımız Viyana Şehir Turu ve Gezilecek Yerler‘e ait tüm detaylar bu yazıda olacak.

viyana

Öncelikle biz Viyana’ya Pegasus’un birkaç ay önce yaptığı dönüş biletinizi satın aldığınızda gidiş biletinizi bedavaya getiren kampanya ile bilet almıştık. Dönüşü Viyana’dan alınca 9 günün için çok olduğunu düşündük ve Viyana sonrasına Prag’ı ekledik. Hoş biz o dönüş biletini kullanamadık çünkü uçağı 1 gün arayla kaçırdık ya! Neyse ona hiç değinmeyeyim. İstanbul’dan Viyana’ya Pegasus, Onur air ya da Türk Havayolları ile gitmek mümkün. Biz biletleme yaparken İstanbul-Viyana biletleri yaklaşık 150 TL kadardı. Yolculuk yaklaşık 2 saat kadar sürüyor. Eğer İstanbul’dan uçakla gidecekseniz havaalanında indiğinizde şehir merkezine S-Bahn treni ya da Cat treni ile gidebilirsiniz. Cat doğrudan şehir merkezine gidiyor, başka hiçbir durakta durmuyor ve biraz daha pahalı. Bizim acelemiz olmadığı için S-Bahn’ı tercih ettik. Fiyat ineceğiniz durağa göre değişmekle birlikte 4 Euro’dan başlıyor.

viyana-havaalani

Biz konaklama için Booking‘i tercih ettik. Şehrin 3. bölgesinde yer alan Landstraße’de stüdyo bir daire kiraladık. Kendine özel mutfağı, banyosu olan bu daireden de oldukça memnun kaldık. Şehrin ulaşım ağı oldukça geniş olduğu için daireye 100 m mesafedeki metroyla ulaşım sağladık. Living Like Home Apartments‘ı size de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Sahipleri de çok kibar ve yardımsever insanlar. Dediğim gibi şehri gezmek için çoğunlukla metroyu kullandık biz. Bunun için de 3 günlük kullanıma uygun kartlar aldık. 3 günlük kart 16,5 Euro, 2 günlük kart 13,30 Euro ve 1 günlük kart 7,60 Euro. Tek binişlik kartın ise fiyatı 2,20 Euro. Gördüğünüz gibi tek binişlik kart almaktansa günlük kart alıp sınırsız kullanmak daha mantıklı. Ayrıca gördüğümüz diğer Avrupa şehirlerine göre toplu ulaşım burada çok daha ucuz.

viyana-sehir-turu-ve-gezilecek-yerler

Viyana Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler

Aziz Stephan Katedrali

1365 yılında yapılmış katedral şehrin simgesi halini almış. Şehrin merkezi sayılan Stephansplatz’de yer alan katedral 4. Rudolf tarafından yaptırılmış. Katedrale giriş ücretsiz. Vitray süslemeleri oldukça etkileyici olan katedralin içinde bazı azizlerin mezarları da bulunuyor. Katedralin kulesine de çıkılıyormuş öncesinde. Fakat biz gittiğimizde tadilatta olduğu için göremedik.

Belvedere Sarayı

Osmanlı’nın Viyana’yı kuşattığı dönemde savunmasıyla ünlenen Prens Eugen Savoy için yaptırılmış bu saray. İçerisinde Prens’in hayatına dair izler görebileceğiniz gibi başta Klint olmak üzere bir çok ünlü sanatçının eserlerini de görmek mümkün.

Schonbrunn Sarayı

17. yüzyılda 1. Leopold ve ailesi için yapılan bu saray, 1918’de Habsburg hanedanlığının bitişini simgeleyen anlaşmanın da imzalandığı yerdir. Avusturya tarihi açısından oldukça önemli olan bu sarayın 1400 odası var fakat sadece 40 oda ziyarete açık. Kısa tur seçiminde 28 oda görülürken uzun tur seçiminde 40 oda görülebilir.

Doğa Tarihi Müzesi

Dinazorlar, nadir bulunan fosiller, değerli taşlar ve mamutların sergilendiği bu müzede dünya ve yaşam tarihine ilişkin her şeyi bulmak mümkün. Giriş ücreti yetişkinler için 10, öğrenciler içinse 5 Euro.

Hundertwasser Evleri

Avusturya’nın Gaudi’si olarak bilinen ünlü mimar Hundertwasser’in yaptığı bu evler, ilginç tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Devlet Operası

19. yüzyılda inşa edilen Wiener Staatsoper, opera denince dünya genelinde akla gelen ilk yer. Buradaki tüm operalar kendi orjinal dilinde sahneye konuyor. Biz de Anton Çehov’un 3 Kız Kardeş (Three Sisters) adlı operasını izleme fırsatı bulduk.

Anker Saati

1914 yılında Anker sigorta tarafından yaptırılmış olan bu saat Art Nouveau tarzında güzel bir örnek.

Ve tabii ki Viyana’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Viyana Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler hakkında genel bir bilgi verdikten sonra detaylı olarak anlatmaya başlayacağım. Viyana seyahatinizde hayatınızı kolaylaştıracak ve gezdiğiniz yerlere özgü bilgiler verecek yazılarım için takipte kalın…

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

2 comments

  • Fatih Posted on 9 Mayıs 2016 at 20:02 Reply

    Viyana çok güzel bir şehir. Resimlerden güzelliği kadar temiz tertipli ve huzurlu olduğu hissiyatine kapılıyorum. Umarım bir gün bende gezip görürüm oraları.

  • Volkan Posted on 16 Ağustos 2016 at 15:44 Reply

    Yazınız için teşekkürler.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.