Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler

Ekonomik Seyahat

Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler
Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler

Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler

İstanbul gibi 7 tepeli, kültürüyle tarihiyle her daim popüler olmuş bir şehir Roma. İstanbul’a olan benzerliği nedeniyle de ülkemizden oldukça fazla sayıda turist alan Roma, Londra ve Paris gibi Avrupa şehirlerine göre biraz daha ucuz olsa da hayat, ülkemizden hayli pahalı. Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler ile cebinizden 5 kuruş bile çıkmadan şehri gezmek ve iyi zaman geçirmek mümkün.

Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler

Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler

Roma deyince akla ilk olarak tarih geliyor tabii ki. Her ne kadar çoğu yer ücrete tabii olsa da hiçbir ücret ödemeden görebileceğiniz bir çok yer ve zaman var. İlk olarak en ünlüleriyle başlayalım.

Aziz Petrus Bazilikası

aziz-petrus-bazilikası

Vatikan’ın girişi sayılabilecek Aziz Petrus Bazilikasına giriş tamamen ücretsiz. Genelleme yapacak olursak hala ibadethane olarak kullanılan bir çok dini merkezin girişi ücretsizdir. Bu bazilika da bunlardan biri. Bu detaylar birlikte dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise kıyafetiniz. İbadethane olarak kullanılmaya devam edildiği için şortla ve kolsuz tişörtle içeri girmek mümkün değil. Bu bazilikada Meryem Ananın genç olarak betimlendiği ilk heykel olan Michelangelo’nun Pieta’sını da görebilirsiniz. Aziz Petrus Bazilikasından farklı olarak Vatikan müzelerine girmek isterseniz her ayın son Pazar günü giriş ücretsiz. Ayrıca Dünya Turizm Günü olan 27 Eylül gününde de girişler ücretsiz.

İspanyol Merdivenleri

Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler

Roma’nın en hareketli bölgesi olan İspanyol merdivenleri, Roma’da Bedava Yapabileceğiniz Şeyler listemizin en sosyal maddesi. Yukarıda bulunan Trinita dei Monti kilisesine ulaşmak amacıyla 1723-1726 yılları arasında Kral XV. Louis’in emriyle yaptırılan bu merdivenlerin bu kadar popüler olacağını kimse bilemezdi sanırım. Burada oturup soluklanabilir, şehri ve insanları gözlemleyebilirsiniz.

Trevi Çeşmesi

trevi-cesmesi

Roma deyince kuşkusuz akla ilk olarak “aşk” aşk deyince de Trevi Fountain yani Trevi çeşmesi geliyor. Efsaneye göre bu çeşmeye attığınız bozuk para, mutlaka bir gün Roma’ya geri dönmenizi sağlarmış. Bu nedenledir ki çeşmenin başı her daim kalabalık ve önündeki havuzun dibi bozuk paralardan görünmüyor 🙂 Günde ortalama 3 bin euro değerinde bozuk para atıldığı söylenen çeşmeye belki para atmak istemezsiniz ama insanların birbiriyle yarışı görülmeye değer.

Ücretsiz Yürüyüş Turları

ucretsiz-yuruyus-turlari

Bir çok Avrupa başkentinde olduğu gibi Roma’yı da ücretsiz yürüyüş turlarıyla gezmek mümkün. Size yürüyüş rotasında bulunan önemli yerleri anlatan tur rehberinize tur sonunda gönlünüzden kopan meblağı verebilirsiniz. Eğer memnun kalmadıysanız ödeme yapmak zorunda da değilsiniz.

Estate Romana

estate-romana

Hazirandan Ekim ayına kadar, tüm yaz boyunca festivallere ve konserlere sahne olan Estate Romana‘daki bir çok etkinlik ücretsiz. Eğer eğlenme, müzik dinleme arayışındaysanız doğru adres burası. Kitap fuarlarına ve dans gösterilerine de ev sahipliği yapan mekan her daim ilgi gören yerlerden. Hem göze hem kulağa hitap eden bir etkinlik için mutlaka ziyaret edin.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

12 comments

 • EMRE YILDIRIM kişisel blog Posted on 28 Nisan 2016 at 13:41 Reply

  Cidden tuhafmış hele para attıkları çeşme ihtiyaç sahiplerine dağıtsalar daha iyidi 🙂

 • nazike Posted on 28 Nisan 2016 at 18:25 Reply

  roma herkesin aklına olan bir ülke roma da bedava yapılacak şeyler var bunları yapmak için ilk önce oraya bi gidin ama sakın romayı yakmayın. aklıma hababam sınıfı geldi romayı kim yaktı oğlum anam gibi sözler beni güldürdü.

 • ahmet Posted on 28 Nisan 2016 at 23:32 Reply

  baya güzel yerler var. benim dikkatimi Trevi Çeşmesi çekti. gittiğim zaman görmek istediğim yerlerden birisidir.

 • Semih Posted on 28 Nisan 2016 at 23:48 Reply

  Roma değişik bir şehir bazıları hiç sevmez bazıları ise yerine başka şehir koyamayacak kadar çok sever. Şehrin yürüyüş turları çok ama çok güzel giderseniz mutlaka deneyin.

 • yamanyaman Posted on 29 Nisan 2016 at 04:00 Reply

  roma merak ettiğim yerlerden birisiydi özellikle italya ligini takip eden birisi olarak roma’yı hep merak etmişimdir. yazılınızı inceledim ve tüm merağım gitti 🙂

 • fatih Posted on 29 Nisan 2016 at 19:14 Reply

  roma aslında bize fazla uzak sayılmaz ama giderken kibrit çakmak falan götürmeyelim romayı yakarsak adımız tarihe yazılır bizede ceza verirler: Şaka bir yanada bedava yapılacak şeyler güzelmiş.

 • bulut meric Posted on 2 Mayıs 2016 at 01:40 Reply

  ben romaya mardine dediğim gibi taşların konuştuğu şehir diyorum gerçekten çok iyi korunmuş bir şehir her tarafı 😀 ayrı bir tarih diyorum yazınız çok güzel olmuş fotolardanda bellizaten romanın en güzel yerlerinden kareler 🙂 iyi gezmeler takitesiniz..

 • yusuf Posted on 2 Mayıs 2016 at 18:02 Reply

  Avrupanın en iyi ve en güzel gezilecek yerleri kesinlikle benim için Romadır. Roma şehri zaten çok eski bir imparatorluktur. Dolayasıyla eski tarihi yerler çok sayıda mevcuttur. Özellikle katedral binaları..

 • Furkan Posted on 4 Mayıs 2016 at 20:27 Reply

  Asletin şehri Roma harika bir yer. Resmen her bir noktası buram buram tarih kokusu ile çevrilmiş. Bence fırsatınız olursa Roma ve Venedik’e mutlaka yolunuzu düşürmeye çalışın.

 • nazi Posted on 13 Mayıs 2016 at 16:53 Reply

  roma en bilindik ve herkesin bildiği bir yer insanlar en çok oraya gitmek ister ama parasız bir şey yapmak çok zor ama bu anlatılanları tabi ücretsiz olarak yapmak mümkün güzel bir yazı olmuş

 • yilmaz Posted on 25 Mayıs 2016 at 14:31 Reply

  asaletin aşkın şehri.. çok gitmek istediğim bir yer fırsat buldugumda mutlaka gideceğim görmeyi çok istiyorum gezi planım için oldukça faydalı bilgiler edindim teşekkürler

 • Altan Posted on 22 Haziran 2016 at 17:48 Reply

  Geçtiğimiz yıl bedava olan şehir yürüyüş turu’na katılmış grup ile birlikte gerçekten güzel noktalar gezmiştik ama turun sonunda ben ödeme yapmak istemediğim için ufak bir tartışma yaşamıştım bazen rehberler yüzsüz çıkabiliyor.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.