Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Şirince

Türkiye

Şirince

Şirince

Adı gibi, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı şirin, turistik bir köy Şirince. Gitmeye karar verdiğimizde çok sevdiğim Safranbolu’ya benzer bir yer hayal etmiştim. Açıkçası genel yapı itibariyle benzeseler de tamamen farklı şeyler hissettiriyorlar insana. 1923 öncesinde Rum köyü iken Türkiye-Yunanistan mübadelesi sonucu Kavala’dan gelen mübadiller tarafından mesken tutulmuş. Köy halkı görünürde zeytin ve bağcılıktan öte turizm ile geçimini sağlıyor gibi…

Şirince

Şirince
Köyde çok sayıda otel ve pansiyon mevcut. Bayram gibi resmi tatillerde gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız, otellerin çoğu dolu olabiliyor. Otel fiyatları kendi aralarında çok büyük farklılık gösteriyor.  Fiyatlar gecelik 70 TL civarında başlayıp 200-300 TL civarında sonlanıyor. Eğer en az 4 kişilik gruplar halinde gittiyseniz otel yerine ev kiralamak daha uygun ve hesaplı olacaktır.
Şirince
Gitmeden önce, Şirince denildiğinde aklımıza gelen ilk şey ünlü meyva şaraplarıydı. Oraya kadar gitmişken denemeden gelmek olmazdı tabiki. Köyde satış yapan bir çok şarapevi mevcut. Fakat biz doğrudan merkezinden satın almak istedik ve köyün çıkışındaki şarap fabrikasına gittik. Biz gittiğimizde bayram olması nedeniyle fabrika çalışır durumda değildi fakat bizimle ilgilenen görevli, normal zamanlarda fabrika çalışır durumdayken turistlere fabrikayı da gezdirdiklerini söylemişti.
Şirince şarabı
  Şarap dediğiniz tatmadan alınmaz tabii diye düşünüyorduk çeşitleri duyana kadar: Çilek, şeftali, ayva, kavun, mandalin, karadut, böğürtlen, vişne… Hepsinin meyve kokusuna ve içiminin kolaylığına şaşıracaksınız. Eğer siz de bizim gibi “Hepsinden almak istiyoruz fakat nasıl taşıyacağız bu kadar şeyi” diye düşünüyorsanız fabrika, tatil dönüşünüze denk gelecek şekilde ikametinize kadar kargolama kolaylığı da sağlıyor…
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

5 comments

 • mekanlar Posted on 15 Aralık 2012 at 11:42 Reply

  21 Aralıkta bakalım akıbeti ne olacak.
  Sitenizi beğendim. Özgün yazı ve resimler paylaşıyorsunuz. Adsense reklamı almak için içeriğinizi ve hitinizi biraz daha arttırmanız gerekiyor.

 • Esra Ersal Posted on 15 Aralık 2012 at 16:56 Reply

  Teşekkürler. İlginizi çektiyse içerikler her hafta güncelleniyor. Takipte kalmanızı dilerim.

 • kenan Posted on 21 Haziran 2016 at 13:20 Reply

  Rina filminde duymuştum ilk defa ismini. Şirince köyü gerçekten tüm övgüleri hak ediyor. Gerek doğal güzelliği gerekse topraktan gelen zenginlikleri insanı cezbediyor. Umarım tarihi dokusunu da yıllar boyu korumayı başarır.

 • Fatih Posted on 25 Haziran 2016 at 23:15 Reply

  Şirince çok güzel bizim burayada çok yakın.Şarapları nefis bedavadan şarap içtim orada ::) Eşimde içkiye karşı ama onada içirebildim bir yudum.Blogunuz çok güzel kesinlikle geleceği olan bir blog..

  • Esra Ersal Posted on 25 Haziran 2016 at 23:59 Reply

   Teşekkür ederim 🙂

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.