Güncel

Yurtdışında Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı
Yurtdışında Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Yurtdışında Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Çalışıp yorulduğumuz anların hatta tüm yılın yorgunluğunu atmak için gittiğimiz yurtdışı seyahatlerinde, nakit parayla gezmek istemediğimiz durumlarda başvurduğumuz ilk şey her zaman kredi kartlarımız oluyor. Sorunsuz ve huzur veren bir tatil beklentiniz, kredi kartı kullanımı konusunda da aynı olmalı. Fakat kredi kartınızı kullanırken dikkatsizce yapacağınız bazı hareketler sizi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle Yurtdışında Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı konusunda bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

Yurtdışında Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Öncelikle siz de bizim gibi yanında yüklü miktarlarda para ile gezmekten hoşlanmıyor ve seyahatlerinizde kredi kartı kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, kredi kartınızı yurtdışı kullanıma açtırmak olmalı. Kartınızın yurtdışı kullanıma açık olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu bankanızı aramak. Eğer kartınız yurtdışı kullanımına kapalıysa telefonda kısa bir süre içinde kullanıma açtırabilirsinizi. Bu işlemi seyahatinize başlamadan, yani henüz ülkeden ayrılmadan yaptırmanız, gereksiz yurtdışı telefon kullanım ücretinden kurtaracaktır sizi.

Yurtdışında Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Kartınızı yurtdışı kullanıma açtırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken şeyler tamamen kullanıma yönelik şeyler. Örneğin kartınızın kopyalanmasından korkuyorsanız tüm kredi kartı işlemlerinizin gözünüzün önünde yapıldığından emin olun. Kartınızı alıp başka bir bölüm ya da odada çekmek isterlerse ya kartınızı iade etmelerini söyleyin ya da siz de onlarla birlikte gidin. Bu işlem oldukça önemli çünkü bu şekilde hem kartınız kopyalanabilir hem de gerkenden fazla para çekilebilir. Ben şifre girmeden nasıl olacak ki bu diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat örneğin Amerika’da neredeyse tüm kredi kartı işlemlerinizi şifre girmeden yapabilirsiniz. Bunu göz önünde bulunarak hareket etmeli, tüm işlemlerin gözünüzün önünde yapıldığından emin olmalısınız.

kredi-kartinizi-kullanirken-dikkatli-olun

Yurtdışında ödeme yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka konu da fiyatlar. Ülkemizde de bazı mekanlarda uygulandığı gibi bir çok ülkede nakit ödeme ile kredi kartı seçenekleri arasında fiyat farkı vardır. Bu nedenle alışveriş yaptıktan sonra mutlaka kredi kartıyla ödenmesi durumunda fiyatın ne olacağını sorun. Fiyatın değişmesine ek olarak komisyon oranı da eklenebilir. Bir çok ülkede çok sıradan olan bu kredi kartına komisyon olayı bize ters gelebilir. Bu nedenle alışverişlerinizde ödeme öncesi komisyon oranlarını sorun.

Otellerde Kredi Kartı Kullanımlarına Dikkat!

otelde-kredi-karti-kullanimi

Seyahatlerimizde en çok kredi kartını tercih ettiğimiz yerler kuşkusuz oteller. Otelde kredi kartı kullanmanızda hiçbir sorun yokmuş gibi görünse de özellikle Check in aşamasında pasaport ve kredi kartınızı bırakarak odanıza çıkmayın. Güvenilir bir otelde olsa ipleri tamamen elinizden bırakmayın. Yapılacak olan işlemler tamamlanana kadar bekleyin ve yukarıda belirttiğim gibi tüm işlemin gözünüzün önünde yapıldığından emin olun. Kredi kartınızı teslim aldıktan sonra huzurla odanıza çıkabilirsiniz.Booking.com

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

30 comments

 • tim Posted on 3 Mayıs 2016 at 16:51 Reply

  sürekli veya ara sıra yurt dışına giden insan için bu bçok önemli bir konu. ve sizde sitenize uygun en güzel ve insanlar için faydalı olacak konuyu işlemişsiniz teşekkürler

 • kamuran Posted on 3 Mayıs 2016 at 17:32 Reply

  Aman dikkat edelim bilmediğimiz sitelerden online alışveriş yapmayım. Hemen kredi kartı bilgileriniz çalınabilir. Güvenli ve tanınmış büyük sitelerden alışveriş yapalım..

  • salih Posted on 24 Mayıs 2016 at 22:30 Reply

   büyük siteler ile de olmuyor bu durum, zamanında hepsiburada üzerinden çalınan ve alınan kart numaralarının haberi internete düşmüş ve şikayetlere konu olmuşu, bu konuyu engelleyebilmenin en güzel yöntemi telefon onaylı alışverişdir yani 3D ödemedir.

 • Fatih Posted on 3 Mayıs 2016 at 19:15 Reply

  Açıkcası merak ettiğim bir konuydu. Çok faydalı ve açıklayıcı bir bilgi olmuş. Kredi kartımızdan şifre gerekmeden çok kolaylık işlem yapılabilir ve biz bunu günler sonra ödeme yapcağımızda farkedebiliriz. Dikkatli olmak gerekiyor.

 • kenan Posted on 4 Mayıs 2016 at 00:22 Reply

  aynen bu kart kullanımı çok önemli arkadaşımın başına italya’ya gittiğinde geliyor. Otele kartı bırakmış. Otel tutarı ücret ödeme sırasında doğru şekilde çekmiş fakat türkiye’ye geldikten sonra çekim yapılmamış diye mail order sistemi ile sonradan tekrar ödeme çekmiş ve telefon ile durumu izah edip ispatlayana kadar epey uğraşmış ve 6 ay sonra iadesini alabilmişti….

 • berat Posted on 4 Mayıs 2016 at 01:02 Reply

  ben aliexpress’te kullanırken bile tırsıyorum, elalem rahat rahat yurtiçi yurtdışı alışveriş yapabiliyor, meğer ne kadar çok kolaylık sağlanıyormuş, teşekkürler.

  • Esra Ersal Posted on 18 Mayıs 2016 at 09:48 Reply

   Aliexpress’de kullanırken ben de tırsmıyor değilim 🙂

  • melih Posted on 25 Mayıs 2016 at 00:13 Reply

   aliexpress üzerinden paypal ile alışveriş var sanırım, paypal bilgilerinde erişse bile mail adresinize erişiebilir bilgilerini de bilmesi gerektiğinden biraz daha dolandırılma ihtimali zordur. Benim çekincem ise gelen ürün ile ilgili istediğim gibi çıkmazsa tedirginliği 🙂

 • erkan aypak Posted on 4 Mayıs 2016 at 03:37 Reply

  çok yararlı bir yazı olmuş gerçekten çünkü bu konuda hala bilgisiz olan bir çok insan bu konuyu bilmedikleri için mağdur olabiliyorlar çıkmadan önce yurtdışna okunması gereken bir yazı olmuş teşekürşler…

 • Samet Posted on 4 Mayıs 2016 at 16:33 Reply

  Tam aradığım bir konuydu aklımda soru işaretleri vardı yurt dışında kredi kartı kullanımı ile ilgili ama sayenizde soru işaretlerini kaldırdım teşekkürler güzel yararlı bir yazı olmuş

 • vedat Posted on 4 Mayıs 2016 at 18:03 Reply

  Yurtdışı seyahetlerde zaten üstümüzde fazla para olmadığından kredi kartıyla alışveriş yapıyoruz. Bu derlediğiniz yazıda nasıl kredi kartı kullanacağımızı çok iyi bir şekilde anlatmışsınız. Teşekkürler

 • nihal Posted on 5 Mayıs 2016 at 17:07 Reply

  kredi kartı ülkemizde dahil olmak üzere neredeyse bütün dünya ülkelerinde kullanılır hale geldi. yurt dışı gezisinde tonlarca para ile gezmektense kart ile gezmek daha mantıklı bence tek kart yeter

 • mahmut Posted on 5 Mayıs 2016 at 17:40 Reply

  İnternet alışverişi zaten avrupaya çıktığımızda yapıyoruz. Ama yaparken kesinlikle dikkat etmeliyiz. Sizin paylaştığınız yazılarda daha dikkatli olunabilecek siteler açıklanmış. Teşekkürler..

 • Mert Posted on 5 Mayıs 2016 at 23:09 Reply

  Yurtdışında alışveriş yapmak gerçekten kolay değil sanardım. Fakat ilk olarak internetten alışveriş ile adım attığım bu mecra, şimdi dünya çapında ilerleyebilmeme vesile oluyor. Herşey o kadar kolaylaştı ki.

 • hasan Posted on 5 Mayıs 2016 at 23:15 Reply

  çok önemli bir noktaya değinmişsiniz, benim bu noktada yaptığımda kartıma bağlı belirlediğim bir limitte ek kart çıkartmak oldu, tüm alışverişim boyunca kullandığım ek kartımı Türkiye’ye döndüğümde kapatarak işimi garantiye almış oldum. Tabi bu kartınıza bağlı ek kart için ufak da olsa bir kullanım ücreti mevcut oluyor…

 • tarık Posted on 8 Mayıs 2016 at 15:05 Reply

  Online alışverişlerde paylaştığınız yazı biz kullanıcıları çok dikkatli olunması gereken bir yazı olmuş. Ama o kadar çok dolandırıcılık oluyorki internet alışverişlerinde yaparken dikkatli olmalıyız..

 • gokhon Posted on 9 Mayıs 2016 at 02:56 Reply

  ben yurtdışında yaşıyorum ve türkiyeden burs aldığım zaman direk burdan herhangi bir banaya gidip çekebiliyorum çünkü çok rahat 10 tl fark alıyor tabi 😀 ama daha önce hiç kullanmadım bir şey alırken onuda denemek lazım 😀 ne kadar gidiyor diye..

 • sensiz Posted on 9 Mayıs 2016 at 19:44 Reply

  kredi kartı kullanım sayısı giderek artıyoır birçok insan bu kartları kullanıyor bilinçli şekilde kullanırsan çok iyi ama bilinçsiz olursa bu kötü sonuçlar olur bu yüzden ülke dışında çok işinize yarayacaktır.

 • Gürkan Posted on 10 Mayıs 2016 at 01:32 Reply

  Yurtdışı alışverişlerinde kredi kartı kullanılmasının sakıncalı olduğunu düşünüyordum, gerçi bu düşüncemi internet üzerinden alışveriş yaparak perçinledim ama halen kuşkuluyum.

  • Esra Ersal Posted on 18 Mayıs 2016 at 09:47 Reply

   İnternet alışverişlerinde ödeme sayfasının https ile başlaması durumunda güvenli olduğunu varsayabilirsiniz. Henüz hiçbir sorun yaşamadım bu konuda.

 • mesut aydin Posted on 14 Mayıs 2016 at 02:42 Reply

  öncelikle yazınız için teşekür ederim gerçekten çoık faydalı bir yazı olmuş ilk defa yurt dışına çıkacak olanlar için 🙂 ben genelde kredi kartını heryerde kullanıyordum çünkü visa veya mastercard olmasının avantajı orda belli oluyor genelde para çekmek için kullanırım ama

 • ahmet Posted on 16 Mayıs 2016 at 00:20 Reply

  Amerikan express kartım var ben seyahatlerimde onu kullanıyorum. Yıllık aidat ve oranlar biraz yüksek ama başım ağrımıyor.

  • Esra Ersal Posted on 18 Mayıs 2016 at 09:46 Reply

   Amerikan express Amerika için mükemmel evet ama Avrupa’da bir çok yerde geçmiyor malesef. Önceden var olan Amerikan express kartımızı bu nedenle kapattırdık biz.

 • ibrahim Posted on 16 Mayıs 2016 at 02:09 Reply

  bu yaz gitmeden bu konuyla ilgili ne yapacağımı düşünüyordum, bir tane ayrı kart çıkartsam mı yoksa kartıma bağlı limiti önceden belirlenmiş ek kart mı çıkartsam vs.. diye ihtimaller arasında boğuşurken konunuz bana ışık oldu. teşekkür ederim bilgilendirmeniz için…

 • umut Posted on 16 Mayıs 2016 at 18:16 Reply

  bilgilendirme için teşekkürler, size bilginiz olabileceğinden bu noktada bir şey sormak istiyorum, paypal kartım var ve içinde kredi kartıma bağlı + olarak da bakiye var, bunu normal kredi kartı gibi kullanabilir miyim? Bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler…

  • serap Posted on 18 Mayıs 2016 at 00:56 Reply

   bu noktada şöyle bir durum var, paypal’ın visa- master card ile uyumu olduğu için visa-mastercard destekleyen her yerde ( ki bu hemen hemen her pos cihazı için geçerlidir) geçerli olabilecektir. ancak paypal kart tıpkı internet üzerinden kullanıldığı gibi bağlı olduğu kredi kartınızdan para alabilecek yetkiye sahip midir? onu buralarda denemek ve öyle gitmek lazım…

   • Esra Ersal Posted on 18 Mayıs 2016 at 09:45 Reply

    Paypal kartla ilgili net bir bilgim yok. Bir başka ziyaretçi konuyla ilgili açıklama yapmış. Teşekkür ederim 🙂

 • MAyıs Posted on 17 Mayıs 2016 at 21:01 Reply

  Ülkemiz içinde bile kredi kartı ile alışverişte kartınızı kopyalayan art niyetli insanlar varken yurt dışı alışverişte çok riskli bir durum. Ben kartımı limitliyorum sadece şu işlemi yap diye yada gidip gezerek yapacaksam yurt dışında karta alışveriş limiti koyuyorum. Alışverişimi yapınca limiti sıfır yapıyorum hiç birşey yaplıamıyor

  • recep Posted on 22 Mayıs 2016 at 00:02 Reply

   ben kesinlikle ülkemizi ile yaptığınız bu kıyaslamaya katılmıyorum çünkü bu kart kopyalama dolandırıcılık ve hırsızlık gibi durumlar genel itibariyle maalesef ülkemizde bolca bulunuyor, yurtdışında bu noktada çok büyük bir sıkıntı yok. Hatta bize göre daha iyi durumdalar, ha oralarda kart kullanım ve para çekme işlemi gibi durumlarda komisyon ve kesinti ihtimalleri var onu en az indirgiyebileceğimiz şekilde bu konudan da yararlanarak kullanım yapabiliriz…

 • Ahmet Posted on 26 Mayıs 2016 at 16:15 Reply

  Yurtdışından ürün alırken mutlaka sanal kart kullanmalıyız,aksi taktirde kredi kartı hesap bilgilerimiz çalınabilir bankaya büyük miktarlarda ödeme yapabiliriz.Aliexpres gibi sitelerde bu tür durumlar olmamaktadır,daha fazla küçük sitelerde olmaktadır.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.