Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Dünyanın En Kalabalık 5 Şehri

Güncel

Dünyanın En Kalabalık 5 Şehri
Dünyanın En Kalabalık 5 Şehri

Dünyanın En Kalabalık 5 Şehri

Nüfus büyük şehirlerin başlıca sorunlar. Biz İstanbul’da yaşayanlar bunun zorluğunu dışarıda geçirdiğimiz her gün her dakika hissediyoruz zaten. Toplu taşımadan kafa dinlemek için gittiğiniz yerlere kadar her yer tıklım tıklım. Sadece yalnız kalma isteğinden değil, kalabalık nüfusun getirdiği düşük refah seviyesi de büyük şehirlerde yaşayanları oldukça rahatsız ediyor. Altyapı sorunları, doğal afetler gibi türlü dertle yüzyüze kalan bu Dünyanın En Kalabalık 5 Şehri ‘ne bir göz atalım.

 Şangay, Çin

Şangay

Dünyanın En Kalabalık 5 Şehri içinde başı çeken, benim de yurtdışında ilk gördüğüm şehir olan Şangay. İlk sırada bir Çin şehri olmasına tabii ki şaşırmadım. 24 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri Şangay olsa da nüfus yoğunluğu açısından öyle değil. Hatta nüfus yoğunluğu açısından İstanbul’un ancak yarısı kadar. Bu ne demek açıklayayım. Yani bu 24 milyonluk nüfus İstanbul gibi küçük bir yüz ölçümüne tıklım tıklım olarak değil çok daha geniş bir yüz ölçümüne rahat rahat yerleşmiş. Bu bilgiyle Şangay’a gittiğimde buranın nesi kalabalık ya, en popüler bölgeleri bile İstanbul’dan kalabalık değil diye düşünmüştüm, müfus yoğunluğu aklıma gelince anladım 🙂

Karaçi, Pakistan

Karaçi

23 milyonluk nüfusu olan Şangay’ın hemen peşinde yer alan Karaçi, nüfus yoğunluğu açısından Şangay’ın iki katı kadar. Yani yüz ölçüm olarak daha dar bir alana yayılmış bu 23 milyon. İstanbul’un 23 milyon olmuş halini düşünmek bile istemiyorum.

Pekin, Çin

Pekin

Üçüncü sırada yine daha önce görme şansı elde ettiğim bir şehir, Pekin var. 22 milyona yaklaşan nüfusuyla Pekin dünyanın en kalabalık 3. şehri. İlk iki şehire oranla daha yaşanabilir olduğu kesin. Mini bir şahsi fikir belirteyim. Şangay İstanbulsa Pekin Ankara’dır.

Delhi, Hindistan

Delhi

Gidip görme fırsatı bulduğum şehirlerden sonra dördüncü sırada ilk fırsatta görmek istediğim bir şehir var; Delhi. Yukarıdaki fotoğraftan da anlamanın zor olmadığı gibi 18 milyonluk nüfusuyla ciddi bir yere sahip bu şehir. Nüfusu Şangay’dan çok çok daha az olmasına rağmen nüfus yoğunluğunun fazla olması nedeniyle şehire tam bir kaos hakim.

İstanbul, Türkiye

istanbul

Ve İstanbul… 15 milyonu aşmış nüfusuyla her an tıklım tıklım olan, azıcık yağmurda bile trafiği felç olan şehir. İş imkanları nedeniyle hepimizin tercih etmek zorunda kaldığı bu şehir dünyanın da en kalabalık 5. şehri. Nüfusa ek olarak hayat pahası da yüksek olan İstanbul’un nüfus yoğunluğu da ciddi boyutlarda. Hayatın böylesine zor olduğu bir şehirde daha insanı şartlarda yaşamak umuduyla…

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

2 comments

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.