Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Hastings Gezilecek Yerler - Londra'ya Yakın Kaçış Noktaları

İngiltere

Hastings Gezilecek Yerler
Hastings Gezilecek Yerler

Hastings Gezilecek Yerler

İngiltere’ye taşınmamızın üzerinden yaklaşık olarak 3 sene geçti. İlk taşındığımızda yaklaşık 1 yıl kadar Londra’da yaşadık. Sonrasında freelance iş bulmanın zorluğunu yaşayınca yeni bir fırsat çıkana kadar, tüm birikimimizle, Londra’ya çok uzak olmayan bir sahil şehrinde ev satın almaya karar verdik. Arkadaşlarımızın tavsiyesi ile Hastings’i o zaman keşfettik. 3 günlüğüne gittiğimiz bir tatilde Hastings’i gördük ve çok beğendik. Hastings Gezilecek Yerler yazısının konusu böylece ortaya çıkmış oldu.

hastings-gezilecek-yerler

Hastings Gezilecek Yerler

Öncelikle şehir hakkında kısaca bir bilgi vereyim. İngiltere’nin East Sussex olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor. Eastbourne’a komşu olan şehir Londra’ya trenle 1,5 saat mesafede. Tabii bu süre tercih ettiğiniz trene göre değişir. Ashford aktarması ile giderseniz 1,5 saatte kolayca ulaşabilirsiniz. 100 bin nüfuslu olan şehir, tarihe birazcık olsun ilgi duyan herkesin aklına 1066 Hastings savaşını getiriyor. Normanlar ile Anglo-Sakson’lar arasında geçen savaş Normanların galibiyeti ile sonuçlanmış.

Hastings Kalesi

hastings-kalesi

Şehre tepeden bakmak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken ilk yer Hastings Kalesi. Günümüze kadar tüm varlığını koruyamamış, yer yer yıkılmış olsa da ülkemizle karşılaştırdığımızda gayet iyi durumda. 2. Dünya savaşına kadar pek bir zarar görmemiş olan kale, savaş sırasında Alman bombardımanına dayanamamış. Kalenin bulunduğu bölge uçurum. Bu nedenle kalenin ayakta kalan duvarlarına oturup hem şehri hem de uçsuz denizi izleyebilirsiniz.

Eski Şehir Merkezi

hastings-old-town

Deniz kenarının hemen bir arka sokağında, Doğu tepesinin alt tarafında yer alan Old Town yani Eski Şehir Merkezi sağlı sollu kafe ve barlarla çevrili. Hastings deyince burada insanların aklına ilk olarak vintage ve ikinci el dükkanlar geliyor. Eski şehir merkezinde ikinci el dükkanlardan yarı fiyatına alışveriş yapabilir, yorulduğunuzda Hastings’in en eski pub’ı, 1890 yılından beri ayakta olan Olde Pumphouse’da dinlenip bir şeyler içebilirsiniz.

Alexandra Park

hastings-alexandra-park

Şehir merkezinde nerdeyse 1 km’lik bir alana yayılan Alexandra Park, şehir sakinlerinin en çok zaman geçirdiği alanlardan biri. Merkezinde küçük bir gölet olan parkta spor yapabilir, çimlerde uzanıp dinlenebilir, ya da parkta bulunan kafe de bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Doğu Tepesi

hastings-east-hill

Hastings’in en uç bölgesi Doğu tepesi. Bu tepeye merdivenleri tırmanarak çıkabileceğiniz gibi 1 pound ödeyerek asansörle de çıkabilirsiniz. İngiltere’de nadir göreceğiniz sıcak havalarda, bu tepe bol rüzgar aldığı için insanların tercih ettiği bir yer oluyor. Oturduğunuz yerden hem muhteşem manzarayı izleyebilir hem de piknik yapabilirsiniz. Hastings etkinliği bol bir şehir. Eğer Temmuz ayında ziyaret ederseniz hem denize girebilir hem de Korsan Festivaline katılabilirsiniz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.