Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Cambridge Gezilecek Yerler – Gidip Görmeli – İngiltere'de Yeni Hayatım

İngiltere'de Yeni Hayatım

Cambridge Gezilecek Yerler

Cambridge Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz hafta çalışma takvimimizde 1 günlük boşluk yaratınca, bir de bu boşluk doğum günüme denk gelince, hemen kendimizi yakın bir şehre atalım, her doğum günümüzü farklı bir yerde kutlama geleneğimizi bozmayalım dedik. Daha önce Oxford’u görmüş, 1 günden daha kısa sürede gezmeyi bitirmiş ve biraz da sıkılmıştık. Bu sefer Cambridge’i deneyelim dedik ve düştük yola. Sizler için de Cambridge Gezilecek Yerler i derledim.

cambridge gezilecek yerler

Cambridge Gezilecek Yerler

Cambridge Londra’nın hızlı trenle 45 dakika, normal trenle ya da araba ile 1,5 saat mesafede yer alan üniversite kenti. Tahmin edebileceğiniz gibi, dünyanın en iyi 5 üniversitesi sıralamasında yer alan Cambridge üniversitesi de burada. 1 günde rahatlıkla gezebileceğiniz şehir hem yemyeşil hem de tarihi dokusu korunmuş binalarıyla ilgi çekici. İşte Cambridge Gezilecek Yerler Sıralaması:

King's College Chapel

King’s College ve King’s College Chapel

1441 yılından beri ayakta duran kolej ve chapel VI. Henry tarafından yaptırılmış. Cambridge’de görmeniz gereken en önemli yapılardan biri. 16. yüzyılda yapılmış vitray pencereleri ve yelpaze şeklindeki kemerleri ile baş döndürücü bir atmosfere sahip. Sonrasında bir rehberden öğrendiğimize göre şu an burada sıradan bir kolej eğitimi verilmiyor. Daha çok genel görgü kuralları ve nezaket üzerine eğitim veriliyor. Biz şapeli gezerken içeride farklı yaş gruplarından çocuklar ve eğitmenleri vardı. Kulak misafiri olduğum kadarıyla eğitmenleri çocuklara, ödül töreninde nasıl yürümeleri gerektiğini, nasıl selam vereceklerini, nasıl el sıkmaları gerektiğini öğretiyorlardı. Tipik bir kolej eğitiminden çok farklı bir eğitim söz konusu burada.

Cambrigde Gezilecek Yerler

Matematik Köprüsü

King’s College’den 7 yıl sonra VI. Henry’nin eşi Kraliçe Margaret tarafından yaptırılan Queen’s College’in hemen yanından yer alıyor Matematik köprüsü. Bu köprü hakkında bir sürü farklı iddia var. Newton’un tasarladığı söylenen köprünün yapım yılı Newton’un ölümünden 20 yıl sonraya denk geliyor. Köprü o dönem hiç çivi kullanılmadan yapılmış olsa da söylenene göre köprü sonrasında ünlü matematikçi Profesör Sir Joseph Larmor tarafından 388 çivi kullanılacak şekilde tasarlandı. Bu sayı bu köprünün ayakta durabilmesi içim gereken en az sayı imiş.

Cambridge Matematik Koprusu

Fitzwilliam Müzesi

Cambridge’in en ünlü müzesi burası ve gezilecek yerlerin de başında geliyor. 1816 yılında açılmış olan müze de Rembrandt, Van Dyck, Rubens gibi ünlü ressamların eserleri de mevcut. Bunlara ek olarak Mısır, Çin ve Yunan eserleri de bulunuyor müzede. Ayrıca müzenin binasının da çok güzel olduğunu eklemek istiyorum.

Fitzwilliam Muzesi

Punting

Daha önce Cambridge harici hiçbir yerde görmediğim, punt ismi verilen ahşap uzun teknelerle yapılan gezintiye Punting ismi veriliyor. Dilerseniz rehberli ya da rehbersiz olarak katılabilirsiniz turlara. Yaklaşık 30 dakika süren tekne turunda Matematik Köprüsünün de altından geçiliyor. Bu arada eğer grup olarak gittiyseniz kendiniz punt kiralayabilir ve kullanabilirsiniz. Su insan boyunu geçmeyecek şekilde. Biz rehberli tur tercih ettik. Fiyatlar turistik olan her bölgede olduğu gibi, kim ne tutturursa şeklinde ilerliyor. Bize mutlaka pazarlık yapmamız gerektiği söylenmişti. Normalde kişi başı 25 pound dedikleri tura, kişi başı 15 pound ödeme yaparak katıldık.

Yazıyı bitirmeden size bir cafe bir de restaurant tavsiyesinde bulunacağım Cambridge Gezilecek Yerler e ek olarak. İlki Millworks restaurant. Doğum günü yemeğim için tercih ettiğimiz restaurant nehir yanında ve içeride çalışır durumda bir değirmen var. Yemeklerinin lezzetli olmasının yanı sıra farklı da bir atmosferi var.

Diğer tavsiyem ise gezerken yorulmanız halinde oturup bir şeyler atıştırabileceğiniz ve muhteşem Sicilya hamur işleri servisi yapan Aromi. Oturacak yer bulmak çok zor ve her daim tıklım tıklım. Fakat biraz vaktiniz varsa beklemenizi ve bu lezzeti tatmanızı öneririm.

Bir günde gezebileceğiniz yemyeşil ve huzurlu bir şehir Cambridge. Biz bir gece konaklayıp evimize geri döndük. İngiltere gezinizde günübirlik gidebileceğiniz bir yer arıyorsanız da gayet uygun bir tercih olur.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

1 comment

  • sessiz haykırış Posted on 25 Temmuz 2019 at 13:31 Reply

    Merhabalar çok güzel bir site ve yazı cambrige gezilecek yerlerde epey fazlaymış nehire bayıldım zaten şuan kolej olarak kullanılan yere de ben cambrige daha çok üniversiteleri ile anımsıyorum elinize sağlık. Yalnız sitenizde hiç reklam göremedim anahtar kelime ve yazı seolarınız anladım kadarıyla iyi reklam alamyı düşünü derim saygılar.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.