İngiltere'de Yeni Hayatım

İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak
İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak

İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak

İngiltere’de Türkiye’ye göre oldukça zor olan resmi işlem banka hesabı açmak. Londra’ya geldik, evi bulduk, anlaştık sıra geldi banka hesabı açtırmaya. Eğer bizim gibi ilk olarak faturaları kiraya dahil bir evde oturuyorsanız proof of address yani İngiltere’de ikamet ettiğinizi gösteren bir belgeye sahip değilsiniz demektir. Eğer bizimle aynı durumdaysanız yapabileceğiniz en kolay şey geçici İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak  Provisional licence denilen acemi ehliyeti almanız halinde bankaların hemen hemen hepsi bunu adres kanıtı olarak kabul ediyor.

İngiltere'de Ehliyet Sahibi Olmak

İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki normalde TR ehliyetiniz İngiltere’de 1 yıl geçerli. Son zamanlarda acemi ehliyetiyle ilgili olarak İngiltere’de acemi ehliyeti alırsanız TR ehliyetiniz geçerliliğini yitirir gibi bir söylenti var ki gerçek olup olmadığını bilmiyorum ya da araştıramadım. Biz zaten araba kullanma taraftarı olmadığımız için çok da sorun etmezdik gerçi. Acemi ehliyetine başvurma işlemlerinizi online olarak ya da postaneye giderek yapabiliyorsunuz. Buradaki en önemli fark tabii ki ücreti. Online olarak başvurduğunuzda başvuru ücreti  34£ posta yoluyla başvurduğunuzda 43£. Online başvuru yapmanız halinde ödemeyi de online yapıyorsunuz ve sonrasında DVLA size doldurmanız için bir form gönderiyor.

Başvuru formunu doldururken dikkatli olmanızda fayda var. Bu formda görme bozukluğunuz var mı, ciddi bir hastalığınız var mı, adresiniz ne gibi temel bilgiler soruluyor. Formu doldurduktan sonra içerisine BRP (oturum kartınızı) pasaportunuzu ekleyip iadeli taahhütlü olarak gönderiyorsunuz. Bu arada forma bir adet de fotoğraf yapıştırmanız gerekiyor. Formu gönderirken dikkat etmeniz gereken şey zarfın içerisine bir adet de pasaport ve BRP kartınızın size geri dönmesi için iadeli taahhütlü zarf koymak. Aksi takdirde pasaport ve oturum kartınızı normal postayla gönderebilirler ve kayıp olma ihtimali artmış olur. Eğer evraklarınızda sorun yoksa önce BRP ve pasaportunuz ulaşıyor elinize, ondan 1-2 gün sonra da ehliyetiniz gönderiliyor. İngiltere’de acemi ehliyeti almak için hiçbir sınava ya da teste girmenize gerek yok. Fakat kendi başınıza araç da kullanamazsınız. Araç kullanabilmeniz için yanınızda en az 3 yıldır araç kullanan ehliyet sahibi biri olması gerekiyor. Ayrıca bu kişi ön koltukta oturmalı. Bu ehliyetle araç kullanacaksanız aracınızın önünde ve arkasında acemi olduğunuzu gösteren L işaretinin bulunması da zorunlu.

Ehliyetiniz eline geçtiği andan itibaren basit bir şekilde adres kanıtına da ulaştınız demektir. Bu yazıda İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak hakkında her şeyi yazdım. Bir sonraki yazımda banka hesabı açmak üzerine yazacağım. Bu konuyla ilgili sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. İngiltere maceramız devam ediyor.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

8 comments

 • Evde Yazar Posted on 18 Ekim 2017 at 20:23 Reply

  Bence çok güzel bir sistem. Acemi ehliyeti ile araba kullanmayı öğrenebilir insan. Bizde öyle mi, ehliyetsiz araba kullanamazsın, kullanmayınca da nasıl öğreneceksin? Uyduruk kurslar fasa fiso. Adamlar çok mantıklı ve sistematik çözüm üretmişler.

 • INNERVISION Posted on 6 Kasım 2017 at 22:15 Reply

  Merhabalar,

  Ingiltere de Ankara anlasmasi birinci yilinci morgage ile ev ama konusunda da bir yazi paylasabilirmisiniz ?

  Tesekkurler

  • Esra Ersal Posted on 7 Kasım 2017 at 10:36 Reply

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla ciddi bir geliriniz yoksa Ankara anlaşması 1. yılında mortgage almak pek mümkün değil. 3 yıllık uzatma başvurunuz sonuçlandığında alabilirsiniz ama. Yakında bu konuyla ilgili de bir yazı yayınlayacağım. Teşekkürler

 • Merve Zorlu Posted on 10 Ocak 2018 at 17:43 Reply

  Merhabalar, biz Ankara Antlasmasi onayimizi aldik ve Londra icin hazirliklara basladik. Ancak hali hazirda bir adresimiz yoksa ve otelde kaliyorsak bu evraklar icin hangi adresi verecegiz?

 • Erkin..... Posted on 5 Temmuz 2018 at 21:10 Reply

  Pasaportunu ve oturum iznini posta ile yollamak çok riskli değil mi? Belgelerinizin size dönmesi ne kadar sürdü ve bu sürede kimliksiz dolaşmak sorun olmuyor mu?

  • Esra Ersal Posted on 9 Temmuz 2018 at 22:49 Reply

   Takip numarası olan gönderi şeklini seçiyorsunuz. Burada işler böyle yürüyor, başka bir yolu yok. Göndermek zorundasınız. 10 günde geri geldi benim belgelerim. İngiltere’de kimlik taşımak zorunlu değil bu nedenle sorun olmaz.

 • Koray amca Posted on 11 Mart 2019 at 11:18 Reply

  Benim ingiltere RESIDENCE PERMIT kartım var burdan bu kartla Hollanda ya gidebilirmiyim (teşekkür ederim)

  • Esra Ersal Posted on 13 Mart 2019 at 14:06 Reply

   Merhaba
   Schengen vizesi almadan gidemezsiniz eğer EU pasaportunuz yoksa.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.