Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Prag Kalesi

Çek Cumhuriyeti

Prag Kalesi (Pražský Hrad)
Prag Kalesi (Pražský Hrad)

Prag Kalesi (Pražský Hrad)

Prag’da gezilecek yerler sıralamasında Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat‘ten sonra akla gelen yer tabii ki Prag Kalesi (Pražský Hrad) Prag kalesi Çekce ismiyle Pražský Hrad, 9. yüzyılda şehrin arkasında kalan yüksek bir tepeye konumlanmış. Yer aldığı bölgeye Lesser Town deniyor. İlk yapıldığında Premysl hanedanlığı tarafından kullanılan kale, sonrasında Roma Germen imparatorluğuna da ev sahipliği yapmış. Günümüzde ise Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılıyor.

Prag Kalesi

Prag Kalesi (Pražský Hrad)

Prag kalesinde gezilebilecek bir çok yer var. Bunlardan başlıcaları Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası, Altın Yol.

Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali 1344 yılında inşa edilmiş şehrin önemli dini yapılarından biri. Prag Kral ve Kraliçelerinin taç giyme merasimlerinin yapıldığı bu katedral, aynı zamanda onların mezarlarını da ihtiva ediyor. Katedralin ilk bölümüne giriş ücretsizken geri kalan kısmı bilete tabii. Sabah 9’da açılan katedral akşam 17:00 ye kadar ziyarete açık.

Eski Kraliyet Sarayı (Starý královský palác)

Eski Kraliyet Sarayı 9. yüzyılda yapılmış Prag kalesinin dikkat çeken yapılarından biri. Bohemya Kral ve Kraliçelerine ev görevi gören bu yapı şu anda Çek Cumhuriyeti Başbakan’ına resmi karşılamalarında kullanması yönünde tahsis edilmiş. Ayrıca Başbakanların göreve başlama merasimleri de bu binada yapılıyor.

Aziz George Bazilikası (Bazilika svatého Jiří)

Aziz George Bazilikası Millattan Sonra 921 yılında Prens Vratislav tarafından yaptırılmış.  Dış rengi kahverengi olan bu bazilikanın içinde yer alan Azize Ludmilla şapeli de görmeye değer. Azize Ludmilla ilk Hristiyan kadın şehidi. Prag’ta en iyi şekilde korunarak günümüze kadar zarar görmeden gelmiş olan bu yapı her gün sabah 09:00 akşam 18:00 arası açık.

Altın Yol (Zlatá ulička)

Altın Yol rengarenk evleriyle ünlü bir yol. Önceleri saray görevlilerin barınması için yapılmış evler daha sonra kiraya verilmiş. Şu an bir açıkhava müzesi halinde sergileniyor. 22 numaralı olan evde bir zamanlar Kafka’nın da yaşadığı söyleniyor. Burada yer alan bazı evlerin içlerine girip içlerini inceleyebiliyorsunuz. Biraz kalabalık olduğu için içeri girmek için sıra beklemeniz gerekebilir. Fakat kesinlikle değer.

Kafka'nın Evi

Altın Yol 17 Numara

Altın Yolda Bir Evin İçi

Detaylı olarak gezmek isterseniz Prag Kalesi neredeyse tam 1 gününüzü alabilir. Keyifle tarihte bir yolculuk yapmak için, hem mimari hem de dini açıdan önemli olan yapıları incelemek için zaman ayırmalı ve Prag’dan kaleyi görmeden dönmemelisiniz. Kaleye ulaşımı ise tramvay ile sağlayabilirsiniz. 22 numaralı tramvaya binip Kralovsky Letohradek ya da Prazsky Hrad duraklarında indiğinizde kaleye ulaşmış olacaksınız.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

2 comments

  • Elif Posted on 22 Haziran 2016 at 14:35 Reply

    2015 yılında bende Çek cumhuriyeti’ne Prag’a gitmiştim ve gerçekten Avrupa nın en güzel şehirlerinden biri, yazarın yazısında da belirttiği gibi gerçekten muhteşem bir şehir, Avrupa’ya gidecek olanların kesinlikle gidip görmesi gereken bir şehir

  • suzan Posted on 29 Haziran 2016 at 01:42 Reply

    PRAG KALESİ oldukça görkemli bir yapıya sahip. İnsan bakmaktan kendini alamıyor. Birde yakından görüp ve içeri girme imkanı varsa girip o şekilde gezmek tabi en güzelidir. Ülkemizde zaten bu tür eserler yok ama kendimize göre eşsiz eserlerin olduğu da bir gerçek

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.