Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov)

Çek Cumhuriyeti

Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov)
Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov)

Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov)

Josefov 13. yüzyıl itibariyle Prag’da oluşturulmuş Yahudi yerleşim birimine deniyor. Yahudilerin Prag’a ne zaman geldiği bilinmese de uzun yıllar ki bu 500 yıl kadar, burada yaşamışlar. 2. Joseph döneminde Yahudilere yönelik bazı kurallarda değişiklikler olunca bir kısmı bölgeyi terketmiş. 19. yüzyılda ise yeni yol yapım çalışmaları gibi nedenlerle bölgenin bir kısmı yıkılmış. Kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden olan Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov) sizi zamanın ve insanların acımasızlığını anımsatacak.

Prag Eski Yahudi Mahallesi

Prag Eski Yahudi Mahallesi (Josefov)

Josefov‘da çok fazla görülecek yer var. Biz 3 günlük Prag card almıştık ve o kartla bu bölgede yer alan önemli yapıları ücretsiz gezebiliyorsunuz. Biletinizi alırken size verilen haritada tüm rotayı net bir şekilde görmek de mümkün. Bu yerler arasında gettoda yaşayan yahudilerin defnedildiği Yahudi Mezarlığı, Azize Agnes Manastırı, Eski-Yeni Sinagog ve İspanyol Sinagogu da var.

yahudi-mezarligi

Yahudi mezarlığı bu bölgedeki en etkileyici bölümlerden biri. Aynı zamanda Avrupa’da yer alan en eski Yahudi mezarlığı ünvanına da sahip. 1439 tarihinden itibaren 350 yıl boyunca kullanılan bu mezarlıkta 100 binden fazla kişinin mezarı bulunuyor. Biz oradayken yakınları, ya da dindaşları için dua eden çok fazla insan vardı. Bu arada tahmin edeceğiniz üzere burada fotoğraf çekmek yasak. Mezarlığın hemen arkasında yer alan Eski-Yeni Sinagog ise 13. yüzyıldan kalma.

eski-yeni-sinagog

Josefov’da bir diğer görülmesi gereken yer de Pinkas Sinagogu yani Pinkasova Synagoga. Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta yer alan isimler, Terezin toplama kampında tutulan ve sonrasında Nazi kamplarına gönderilen 78 bin Yahudi Çekoslavak vatandaşlarının anısında yapılan bir duvar işlemesi. Bu sinagogta, Terezin toplama kampında tutulan çocukların yaptıkları resimler de sergileniyor. 1991 yılında yenilenme sonrasında yeniden açılan sinagog gerçekten çok etkileyici. Hele çocukların yaptıkları resimlere bakarken etkilenmemek ve ağlamamak mümkün değil. Sinagogun en çok ziyaret alan kısmı da orası zaten. Pinkas Sinagogu’nu Pazar ve Cuma günleri sabah 9:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

ispanyol-sinagogu

1868 yılında inşa edilmiş ve ışıltısıyla göz kamaştıran İspanyol Sinagogu yapılırken Elhamra Sarayı örnek alınmış. Yahudi cemaatinin önemli günlerde düzenlediği ayinler için tercih edilen bu sinagog çok da görkemli. Yapının içinde kubbe ve tavanındaki işlemeler ile vitraylar dikkat çekiyor. Aynı zamanda Çek ulusal marşını besteleyen ünlü müzisyen Frantisek Skroup’da burada org çalmış. Bu nedenle de cemaat için oldukça önemli bir sinagog. Bu sinagogu da Cuma ve Pazar günleri 09:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

ispanyol-sinagogu-tavan

Prag Eski Yahudi mahallesi, Prag 1. bölgede yer alıyor ve Eski Şehir meydanından yürüyerek gitmek mümkün. Eğer metro ile ulaşım sağlamak istiyorsanız Starometska durağından binerek Josefov’da inebilirsiniz. Bu bölgede yer alan yapıların hepsi birbirine çok yakın olduğu için metrodan indikten sonra yürüyerek gezmeniz daha mantıklı olacaktır. Prag’ın önemli yapılarını gördüğümüz Yahudi Mahallesinden sonra şehri kuşbakışı görmek için Petrin Tepesine çıktık biz. Bir sonraki yazımda doğayla içiçe, hem eğlenceli hem de bilimsel gerçeklerle karşılaştığımız Petrin tepesi gezimizi anlatacağım. Prag’da gezebileceğiniz diğer yerler için Prag Şehir Turu Ve Gezilecek Yerler yazımı okuyabilirsiniz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

8 comments

 • halit adivar Posted on 14 Nisan 2016 at 02:50 Reply

  buraya 3 yıl önce gitmiştim adından anlaşılacağı yahudi dinine mensup inların yaşamış olduğu bir yer ilkte gitmeden önce bana biraz ürkütücü gelmişt iama gittiginizde kendinizi 13 yy hissetmenizi sağlıyanm bir yer bir gezginin gitmesi gereken bir yer bence…

  • aslan Posted on 30 Haziran 2016 at 05:07 Reply

   Prag gezisi yapan birisinin buraya gitmemesi olur mu zaten 🙂 ortamı o kadar farklı ki o ürkütücü gelen his aslında bir nevi farklı bir ortam ve gezme – görme ile gelen tarifsiz mutluluğun ta kendisi… Ben yıllar yıllar önce gitmiştim ki tekrar gitme fırsatım olsa yine o duygu ile giderdim…

 • ramazancan Posted on 15 Nisan 2016 at 14:26 Reply

  yahudilerin bölgeyi terk etmesi ilginçmiş gerçekten, zaten bu tarz hikayeler hep dikkatimi çekmiştir, çok beğendim ellerinize sağlık.

 • ali Posted on 25 Haziran 2016 at 11:30 Reply

  Bu tarz mistik mekanlar her zaman ilgimi çekmiştir. Hangi dinden olursa olsun tapınak, ibadethane ve mezarlıklar günümüze kadar ulaşabilen ve dokusunu koruyabilen nadir yapılardandır. Şehrin önemli ve turistik yerleri gezildikten sonra ilgisi olan kişilerin görmesini tavsiye ediyorum.

 • suat Posted on 30 Haziran 2016 at 04:54 Reply

  içeriğin resmi ilgimi çekti ve tıkladım baştan sona okudum yazınızı gerçekten ilginç buldum, yahudilere ait 100 bin mezar ve ne kadar eski… Tabi eşsiz yapılar da bir o kadar etkileyici ancak merak ettiğim bir husus var.
  “Tahmin edeceğiniz üzere fotoğraf çekmek yasak” dediğiniz Yahudi mezarlığındaki yasağın sebebi tam olarak nedir ki? Yani yasak olmasının sebebi ne olabilir. Ben tam olarak bilmediğimden merak edip google’da falan araştırdım ancak bulamadım. Bilgilendirirseniz memnun olurum….

  • rota Posted on 12 Temmuz 2016 at 01:08 Reply

   bende aynı konuyu merak ettim, o kadar güzel bir doğası ve ortamı var ki insan burada fotoğraf çekmeye meraklı değilse de merak edip, bu anı ölümsüzleştirmek için resim çekmek ister ve böyle bir yerde de yasak var. Cidden bilen varsa bilgilendirir ise çok sevinirim. Çünkü niye olduğu beni çok meraklandırdı…

   • Esra Ersal Posted on 12 Temmuz 2016 at 09:22 Reply

    Fotoğraf çekmenin yasak olması ilk olarak flaşlı çekimlerde tarihi yapıya zarar vereceği için olabilir. Bence mantık, mezarlığın dini unsurlar içeren bir mekandan sıyrılıp turistlerin uğrak mekanı olmasını engellemek. Her taraf fotoğraf çekmeye çalışan turist dolmasın diye yasaklanmış olabilir.

 • Korkmaz Posted on 18 Temmuz 2016 at 19:53 Reply

  Bu sayfaya girmeden önce bu yahudi mahallesinin adını bile duymamıştım.Güzel oldu gerçekten çok güzel bir havası ve dolaşılacak yerleri var ama kötü olarak fotoğraf çekilebilir olması gerekli.Ben gittiğim her yerin fotoğrafını çeken birisiyim,yazı için teşekkürler..

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.