Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat - Prag

Çek Cumhuriyeti

Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat
Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat

Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat

Prag’ın en popüler iki mekanıyla gezimize başlıyoruz: Prag’ın 1. bölgesinde yer alan Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat. Her şehrin turistik bir meydanı vardır. Bizdeki Sultanahmet meydanının karşılığı Prag’da Eski Şehir Meydanına denk geliyor. Prag’a gelen her turist bu meydanda toplanıp burdan gezilecek müze, kilise ve saraylara dağılıyor gibi bir izlenim yarattı bende ilk olarak 🙂 Şehrin en hareketli noktası olan bu meydan gezilecek yerler listenizin başında yer almalı. Gotik, barok ve neoklasik yapıların bir arada bulunduğu bu meydanda gece ya da gündüz, saat farketmeksizin ilginizi çekecek şeyler olacaktır. Genel olarak sokak sanatçılarının yoğunlukta bulunduğu bu bölgede, biz Prag’dayken Paskalya pazarı vardı. Minik minik büfelerde Paskalya yumurtalarından, Prag’ın meşhur tatlısı Trdelnik tatlısına, sosisli sandviçlerden, sıcak içeceklere kadar her şey satılıyor.

Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat

Eski şehir meydanında en çok dikkat eden yapı tabii ki Astronomik saat ve eski belediye sarayı. Meydana gittiğinizde insanları saatin önünde toplanmış görürseniz şaşırmayın. Astronomik saat her saat başı çalıyor ve üzerindeki figürler hareket ediyor. Nedir bu saatin önemi diyecek olursanız bu saat güneş saati ve ay saatidir. Aynı zamanda her saat başı üst kısmındaki boşluktan ahşaptan yapılmış Havari kuklalar geçiş yapar.

Astronomik Saat Havariler

Saatin bizler için en ilgi çekici yanını görmek için dikkatli bakmalısınız. Saat başı olduğunda çanı çalmaya başlayan saatin sağında yer alan iskeletin hemen yanındaki bir Türk figürüdür. Anlatılana göre çalan çan Türklerin Prag’a yaklaştığını, iskeletin de ölüm getireceklerini vurguladığını betimler. Buna karşılık iskelet çanı çalarken Türk figürü, bunu reddedercesine kafasını sağa sola sallar. Saatin gösterisi bittikten sonra tepedeki seyir terasında, belediye tarafından görevlendirilmiş bir kişi kulenin her bir köşesinde olmak üzere 4 kere trompetle aynı melodiyi çalıyor. Prag ile ilgili olarak hazırladığım videoyu izleyebilir, Youtube kanalıma abone olarak takip edebilirsiniz.

Saatin de yer aldığı Eski Belediye Sarayı, 1918 yılında Çekoslavak devletinin bağımsızlığının ilanında, 1989 yılında Kadife devrimin biterek demokrasiye dönüşünde de kullanılmış. Belediye binasında sergilenen şehir armalarını ve binanın altında yer alan eski yerleşim yerlerini görebilirsiniz. Sonrasına kuleye çıkarak Prag’a tepeden bir bakış atmak da mümkün. Bir çok kulenin aksine yukarıya yürüyerek değil asansörle çıkılıyor olması da büyük avantaj.

Eski Belediye Sarayı

Eski Belediye Sarayi Manzara

Prag’a kadar gelmişken kuleye çıkıp bu eşsiz manzarayı görmeden dönmeyin. Kuleye çıkmanı bedeli yetişkinler için 120 Çek korunası yani yaklaşık 15 TL. Bu bedel öğrenciler için 70 koruna yani 8 TL. Fakat unutmayın öğrencilik avantajlarından faydalanmak için 26 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Bulunduğumuz kulenin hemen yanındaki bina, Eski Şehir Belediye Sarayı. Bu saraya girmek isterseniz o da 100 Çek korunası yani yaklaşık 11 TL. O binayı gezebilmek için dilerseniz turlara katılabiliyorsunuz. Bir yaklaşık 2 saat sonraki İngilizce rehberli tura katıldık. Malum rehberli Türkçe turu yoktu. 2. Dünya savaşında oldukça zarar gören o binada da eski toplantı salonları, mahzenler ve bir tane de şapel mevcut.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

2 comments

 • Cebrail Posted on 15 Haziran 2016 at 20:42 Reply

  Öncelikle siteniz çok harika bunu bi belirtmek istiyorum.Yazılarınızıda çok iyi yazıyorsunuz.Ama yazılar içindeki ahenk bana pek iyi gelmedi,yani yorumlanabilir bir alanı yok gibi.Bu astronomik saati görmeyi çok istiyorum,resimlerine vs. baktım güzel..

  • Esra Ersal Posted on 16 Haziran 2016 at 08:30 Reply

   Merhaba
   Yazılarım genel olarak şahsi deneyimlerimden oluştuğu için neresi yorumlanabilir olsun istiyorsunuz bilmiyorum ama daha özenli davranırım 🙂
   Teşekkürler eleştiriniz için.
   Sevgiler

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.