Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Amsterdam Coffee Shop Kültürü

Amsterdam

Amsterdam Coffee Shop Kültürü
Amsterdam Coffee Shop Kültürü

Amsterdam Coffee Shop Kültürü

Hollanda ve özellikle de Amsterdam, soft drugs denilen hafif uyuşturucu kullanımının yasal olduğu ve kullanımının da oldukça yaygın olduğu bir ülke. Bu özelliğiyle her yıl milyonlarca turist çeken ülke ile ilgili olarak en çok sorulan sorular, uyuşturucu kullanmak yasal mı, nereden nasıl alınır, nasıl kullanılır, nelere dikkat etmeliyiz? Konuyla ilgili detaylı açıklamalara başlamadan önce uyarıda bulunmak isterim: Uyuşturucu ve keyif verici madde kullanımı sağlığınıza ciddi şekilde zarar verir.

coffee-shop

Amsterdam Coffee Shop Kültürü

Öncelikle Coffee Shop nedir oradan başlayalım. Coffee shop tabelasını gördüğünüzde aldığınız yoğun esrar kokusu, konunun sadece kahveyle ilgili olmadığını hemen anlatacaktır size. Yasal olarak esrar ve haşiş satın alabileceğiniz bu mekanlara Coffee Shop deniyor. Bir kafeden pek de farklı çalışmayan bu mekanlarda alkollü içki satışı mevcut değil. Menüde alkolsüz içkilerin yanı sıra satın almak istediğiniz ota dair detaylar ve etkileri açıkça belirtilmiş durumda sunuluyor. Dilerseniz satın almadan coffee shop çalışanlarına etkilerini ve ne istediğinizi anlatarak yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bu coffee shopların hepsinde alışveriş öncesi pasaport sorulur ve 18 yaşından büyükseniz pasaportunuzu ibraz etmeniz halinde dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Tarafınıza sunulan menüyü merak ediyorsanız alttaki fotoğrafı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

coffee-shop-menu

Bazı coffee shoplarda esrarlar sarılmış halde verilirken bazılarında sizin sarmanız gerekebilir. Eğer saramıyorsanız ya da sarmayı bilmiyorsanız da mekan çalışanları size bu konuda yardımcı olurlar. Burada dikkat etmeniz gereken şey tüm coffee shoplarda sigara içmek yasak. Eğer sigara da içmek istiyorsanız ya da satın aldığınız esrarın içine tütün karıştırmak istiyorsanız coffee shopların ayrılmış sigara içme bölümlerine geçmelisiniz. Ayrıca her kişinin günde 5 gramdan fazla marihuana alamayacağını, fazlasının yasak olduğunu da belirtelim. Coffee shoplardan satın aldığınız hafif uyuşturucuları mekanların sahip olduğu alanlarda içebileceğiniz gibi sokakta yürürken ya da halka açık alanlarda da içebilirsiniz. Burada önemli olan, kimseyi rahatsız etmiyor olmanız. Aksi takdirde normal şartlarda hiç görmediğiniz, denk gelmediğiniz polisler saniyeler içinde yanınıza gelip sizi uyarabilirler.

bulldog-amsterdam

Amsterdam ve coffee shop deyince akla ilk gelen mekan The Bulldog. 1975 yılından bu yana varlığını sürdüren bu zincir coffee shop özellikle turistlerin en çok rağbet ettiği mekanların başında geliyor. Amsterdam’da bir çok şubesi bulunan bu coffee shoplarda uyuşturucuyu sigara şeklinde tüketmek istemeyenler için space cake denilen esrar içeren cupcake’lerde satılıyor. Vücuda etkisi sindirim sisteminizin hızına göre değişen bu besin daha geç etki ederek daha uzun süreli etki yaratıyor.

space-cake

İpin Ucu Kaçarsa Ne Olur?

Yediğiniz ya da içtiğiniz her şey için geçerli olduğu gibi hafif uyuşturucuların da limitinin aşılması durumunda ciddi zararları olabilir. Bu yüzden yavaş içilmesi konusunda sık sık uyarılar yapılmakta Hollanda’da. Çok ve hızlı içmek alkolde olduğu gibi bir etki yaratacak, keyifsiz durumlara yaşatacaktır. Ayrıca Hollanda gibi özgürlükler ülkesi olarak lanse edilen bir ülkede bu tip uyuşturucuları kesinlikle ama kesinlikle sokak satıcılarından almayın. Coffee shoplardan satın aldığınız tüm ürünler devlet kontrolünde ve gözetimindedir. Sokaktan yaptığınız alışveriş için aynı şey geçerli değil ve aynı zamanda yasak. Oldu ki size tanınan sınırı geçtiniz ya da hızlı içtiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey sakin olmak. Paniklemek kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacaktır. Baş dönmesi, mide bulantısıi gereksiz tedirginlik ve korku olarak seyreden, esrarı abartmanız durumunda ortaya çıkan bu hal için yapmanız gerekenler portakal suyu gibi meyvelere ve çikolata gibi tatlı besinlere yönelmek. Tüm bunlara rağmen kendinizi iyi hissetmiyorsanız mutlaka 911’i aramalı ve ambulans talebinde bulunmalısınız. Yürüyebilecek durumdaysanız en yakın sağlık kurumuna da kendiniz gidip sorununuzu anlatabilirsiniz.

*****Uyuşturucu ve keyif verici madde kullanımı sağlığınıza ciddi şekilde zarar verir.*****

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

11 comments

 • Güneş AKDOĞAN Posted on 17 Mayıs 2016 at 16:21 Reply

  Güzel bilgiler ve öneriler yazmışsın. Ben de belirtmek isterim ki space kekler de sağlığa zararlı olabilir 🙂

  • Esra Ersal Posted on 17 Mayıs 2016 at 16:23 Reply

   Onlar da uyuşturucu ve keyif verici madde kapsamına girdiğinden ayrıca belirtme gereği duymadım 🙂

 • murat Posted on 18 Mayıs 2016 at 00:13 Reply

  merak ettiğim bir kültürdü fakat başta yaptığınız uyarının ardından merakım tamamen ortadan kalktı. Zaten bu gibi ülkelerde normal birşeyin kültür olmasını beklemek saçmalık olurdu.

 • dilara Posted on 18 Mayıs 2016 at 01:13 Reply

  sanırım böylesi bir konuyu hiç bir gezi bloğunda bulamayız. Klişe haline gelmiş hollanda gerçeklerini buraya dökmüşsünüz. Gerçekten çok ilginç ve merak edilebilecek bir bilgi olmuş 🙂
  bu arada menüyü detaylı incelemek için tıkladığımda /coffee-shop-menu diye bir linke giderek 404 hatası veriyor. Yenilerseniz memnun olurum bilginiz olsun….

  • Esra Ersal Posted on 18 Mayıs 2016 at 09:57 Reply

   Merhaba
   404 hatasını giderdim. Bilgilendirme için teşekkürler.

 • suleyman ongen Posted on 18 Mayıs 2016 at 03:47 Reply

  türkiyenin en iyi esrarı benim diyarbakırdan çıkıyor 🙂 ama buraya giden bir arkadaşımdan dinlemiştim ordaki esrar farklı bir şey diyordu 🙂 sizde yazınızda buna dikkat çekmişsiniz çok merak etmedim değil kısa zamanda bir tur düznelemeyi düşünüyorum özgürlükler ülkesine

 • adnan Posted on 21 Mayıs 2016 at 14:07 Reply

  Yakın bir arkadaşım sadece Coffee shop kültürünü merak ettiği için Amsterdam’a gitti. Deneyimlerini aktarırken turist olanlara genelde 1g olanlardan verdiklerini söylemişti. Pek ilgimi çekmedi ama ilgilenenler için gerçekten büyük bir deneyim olacağından eminim.

 • ali Posted on 22 Mayıs 2016 at 19:33 Reply

  bu uygulama bizim ülkemiz de de olsa kimse bonzai den ölmez en azından esrar kullanır ve esrar adamı öldürmüyor tamam zararlı ama bonzai bir anda öldürüyor eroinden daha kötü ükkemiz bonzai kurbanı olmıuş durumda

  • Esra Ersal Posted on 23 Mayıs 2016 at 08:12 Reply

   İlginç bir bakış açısı olmuş açıkçası 🙂

 • veli Posted on 22 Haziran 2016 at 01:32 Reply

  Hollanda özellikle AMSTERDAM kültürü çok değişik ve bizimkilere hiç benzemez oldukça keyifli zamanlar geçirlir oralarda bunun için de oralara gitmeniz gerek yada burada biraz okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz

 • Sercan Posted on 17 Temmuz 2016 at 03:33 Reply

  Yalnız sigaranın kapalı ortamlarda içilmesinin yasak olması ancak esrarın serbest olması çok çok garibime gitti. 🙂 Elbette Hollanda ilginç bir ülke, gidip görmeli her şeyi tatmalı.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.