Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Van Gogh Müzesi

Amsterdam

Van Gogh Müzesi – Amsterdam
Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Amsterdam’da gezilecek ilginç yerler sıralamasında ilk sırada olan İşkence Müzesini gezdikten sonra, görmeden dönmemeniz gereken yere Van Gogh Müzesi – Amsterdam‘a geçiyoruz. Tabiki Van Gogh Müzesi. Ünlü ressam Van Gogh ve çağında yaşamış diğer ressamların eserlerinin bulunduğu bu müzeye Dam Square’den tramvay ile gidebilirsiniz. Müzenin girişinde ufak bir bilet kuyruğuyla karşılaşabilirsiniz ama sıra çok hızlı ilerliyor. Bir aksaklık yoksa eğer 5 dakikadan fazla beklemezsiniz. Bilet fiyatı ise 15 Euro.
Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Öncelikle müze saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık. İçeride Van Gogh’a ait 200 resim ile 500 çizim mevcut imiş. Müzede Van Gogh haricinde, genelde empresyonist ve post empresyonist sanatçılarında yer aldığı 19. yüzyıl sanat eserleri de mevcut.
Van Gogh Müzesi
Bizim müzelerimizdeki bilgi eksikliğinin aksine her bölüm geçişinde detaylı bilgilendirme yazıları mevcut müzede.
Van Gogh Müzesi
Van Gogh’un 1885 yılında yaptığı ünlü “Patates Yiyenler” tablosunu da yakından inceleyebilirsiniz müzede.
Van Gogh Müzesi
Van Gogh’un kendi sembolü haline getirdiği ayçiçekleri ve sarı rengi mutlulukla özdeşleştirerek ruhsal gel-gitlerini yansıttığı Ayçiçekleri serisi de müzede mevcut. Bu seriyi incelerseniz ressamın o dönemki ruhsal durumunu da çok net anlayabilirsiniz.
Van Gogh Müzesi
Yine en bilinen eserlerinden olan “Arles’da Yatak Odası” serisini de müzede bulabilirsiniz. Yıllarca Paris’te yaşadıktan sonra Fransa’nın güneyine Arles’a taşınan ressamın kısa süren ara dönemlerinden birinde üretilmiş bu seri. 3 resimden oluşan bu serinin ilki daha canlı renklere ve düzgün bir perspektife sahipken son resimin renk olarak daha gri ağırlıklı olması ve bozuk perspektif de ressamın ilerlemiş ruhsal bunalımına işraret eder. Zaten Van Gogh bu serinin son resmini ürettikten 10 ay sonra intihar ederek hayatına son vermiştir.
Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi
Amsterdam’da minik bir sanat arası da verdikten sonra Amsterdam’da pek gezecek yer bıraktık. Turistlerin en çok merak ettiği ve Amsterdam hakkındaki polemik konuların en başında gelen Red Light District bir sonraki yazıda olacak. Görüşmek üzere…
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

5 comments

 • Broadcast Danismanlik Posted on 22 Nisan 2014 at 06:19 Reply

  Ben ilk gittiğimde müzede fotoğraf çekmek yasaktı. Zenci bir güvenlik görevlisi üstümüze yürüdü hatta bir kare alacağız diye. Şimdi serbest olmak içerde fotoğraf çekmek. Bir de bazen mini konserler düzenleniyor içerde. Şanslıysanız denk gelebilirsiniz.

  • Esra Ersal Posted on 22 Nisan 2014 at 07:46 Reply

   Pek şanslı değilim 🙂 Denk gelmedi o yüzden (:

 • Hayatım Kitap Posted on 23 Nisan 2014 at 12:53 Reply

  ne kadar güzel şeyler paylaşmışsınız bakmaktan zevk aldım gidemesek de görmek sizden okumak çok güzel

 • Melih Posted on 28 Haziran 2016 at 03:13 Reply

  Bu adamın sanatı harika! Sırf şu müzeye gitmek için bile Holandaya gidilir. Adamın kendisini çizdiği portre çok meşhurdu bildiğim kadarıyla.

  • Esra Ersal Posted on 28 Haziran 2016 at 08:42 Reply

   Van Gogh benim de favori ressamlarımdan biri. Bahsettiğiniz otoportreleri yazının en sonundaki resimler.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.