Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Utrecht - Hollanda

Utrecht

Utrecht Şehir Turu – Hollanda
Utrecht Şehir Turu – Hollanda

Utrecht Şehir Turu – Hollanda

Utrecht, Hollanda’nın 4. büyük kenti olmasının yanı sıra tam bir öğrenci şehri. Bir nevi Hollanda’nın Eskişehir’i gibi. Amsterdam’dan çok daha güzel kanallara sahip olan bu şehrin nüfusu 315 bin civarında. Amsterdam’a hızlı tren ile yarım saat mesafede olan şehre biz de birkaç kere iş nedeniyle gitme fırsatı bulduk. Utrecht Şehir Turu her ne kadar 2 günden fazla sürmeyecek olsa da orada kalıp yaşamak isteyeceğiniz bir şehir kesinlikle.

utrecht-kanallari

Utrecht Şehir Turu – Hollanda

Öncelikle Utrecht hem konaklama hem de yeme-içme açısından Amsterdam’a göre çok daha ucuz. Biz ilk gittiğimizde Utrecht’in merkezinden uzak Maarssen’de kaldık. Hem kafa dinlemek için hem de işimizin olduğu alana yakın olduğu için sessiz sakin bir otelde kalmayı tercih etmiştik ki ne kadar iyi bir tercihte bulunduğumuzu gidince anladık. Sanırım Logement Swaenenvecht hayatımda kaldığım en güzel butik oteldi. Aslında bir ev olan bu butik oteli sahipleri, suit odalar şeklinde kiralamaya karar vermişler ve sadece 6 tane odaları var. Her oda birbirinden güzel bence. Bizim odamız kanal manzaralı ve 2. kattaydı. Ev sahibinin zevki odaların tasarımına da yansımış.

logement-swaenenvecht

logement-swaenenvecht-oda

Dilerseniz bu otelde makul bir ücret karşılığı organik ürünlerle hazırlanmış güzel bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Biz kahvaltı odasında indiğimizde öğrendik ki otelin sahibi sıkı bir koleksiyonermiş. Koleksiyonunu yaptığı şeyler ise lunaparklarda havalı tüfeklerle atış yaptırılan metal heykeller. Fotoğrafları görünce neden bahsettiğimi anlayacaksınız.

utrecht

utrecht-koleksiyon

Otele hayranlığımızı yeterince sergiledikten sonra şehir merkezine gitmeye karar verdik 🙂 Tüm Hollanda’da olduğu gibi Utrecht’de de ulaşım ağı gayet yeterli. Otelin az ilerisinden bindiğimiz otobüsle 15 dakika içinde şehir merkezinde olduk. Şehir merkezi Dom kulesi ve çevresi diyebiliriz.

dom-tower

Dom kulesi için şehrin simgesi diyebiliriz. 465 merdiveni çıkmayı göze alabilirseniz şehre kuşbakışı bir göz atmak da mümkün. Fakat kuleye çıkabilmek için Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri, rehberli turları tercih etmek zorundasınız. Yani bizim Galata kulesi gibi kendi başınıza çıkamazsınız. 112 metre yüksekliğinde olan bu kule ve kilise aynı zamanda da Hollanda’nın en yüksek kilise kulesi. Ayrıca kilisenin arkasında kalan Domplein yani Dom meydanı da etrafındaki cafe ve restaurantlarla en çok zaman geçireceğiniz yerlerden olacak.

dom-under

Dom meydanında yer alan DomUnder 2 bin yıllık Hollanda tarihini yansıtan bir yeraltı müzesi. Yürüyüş yolu şeklinde dizayn edilmiş müzede girişte fener ve kulaklık alıyorsunuz. Duvarlarda feneri gezdirdiğinizde bazı gizli ayrıntıları bulabilirseniz kulaklığınızdan o kısımla ilgili detaylar anlatılmaya başlanıyor. Biz kısa sürede gezip bitirince müze görevlisi nereden geldiğimizi sordu. İstanbul’dan deyince de Aaa sizde çok var tabii ki bu eserlerden. Sizinkilerin yanında bunlar ne ki? dedi. Anlayabileceğiniz üzere burada sergilenen eserler bizim müzelerin bahçesinde sergilenen eserlerden bile az. Fakat yine de Utrecht’de yapılacaklar listesine alınabilir.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.