Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
İngiltere Vizesi Almak

Londra

İngiltere Vizesi
İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

Mailime en sık vizelerle ilgili sorular gelince bu konuya biraz daha önem vermeye karar verdim. Bu haftasonu İngiltere’ye gidiyorum 10 günlüğüne. Sıcağı sıcağına, alması en zor vizelerden olduğu söylenen İngiltere vizesi hakkında bilgi vereceğim sizlere.
İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

Öncelikle bilmeyenler için söylemeliyim ki İngiltere Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen kapsamında değil. Herhangi bir Avrupa ülkesine gittiğiniz vize ile İngiltere’ye giremezsiniz. İngiltere’ye giriş yapmak için farklı şartlara sahip olan İngiltere vizesi almalısınız. Ben turist vizesine başvurduğum için size turist vizesi başvuru yolunu anlatacağım. Öncelikle her vize başvurusunda olması gerektiği gibi evraklarınız eksiksiz olmalı. İngiltere vize başvurusu için hangi evraklar gerekli derseniz:
– En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
– Varsa eski pasaportlarınız
– Nüfus cüzdanı fotokopiniz
– 2 adet biyometrik fotoğraf
– İngiltere’de ikamet eden birini ziyaret edecekseniz, ziyaret edeceğiniz kişiden alınmış davet mektubu, o kişiye ait vize, oturma izni belgeleri fotokopileri
– Maddi durumunuzu gösteren belgeler (3 aylık maaş bordronuz, banka cüzdanları, bankanızdan alacağınız son 3 aya ait hesap hareket dökümleri, mal varlığınız (gayrimenkulleriniz varsa onların tapu fotokopileri)
– Çalışıyorsanız seyahatinizin süresini kapsayan izinli olduğunuzu ve dönüşte işyerinizde çalışmaya devam edeceğinizi belirten antetli kağıda yazılmış İngilizce resmi izin belgesi
– Sigorta kayıt belgeniz
– Çalıştığınız şirketin imza sirküleri
– İngiltere’de kalacağınız süre boyunca nerede konaklayacağınızı gösteren döküman, rezervasyon belgesi
– Gidiş dönüş uçak biletlerinizi gösteren belge
– Araştırdığım her türlü kaynak İngiltere turist vizesi için hesabınızda en az 6 bin TL olmalı diyor. Gerçekliği var mıdır bilmiyorum ama hesapta hazır etmek de fayda var.
Ve en önemlisi de online başvuru formunun imzalı ve barkodlu sayfasının çıktısı.
İngiltere
Normalde aracı bir çok firma var ve vize başvurusunu onlarla da yapabilirsiniz. Ben yaptığım küçük bir araştırmadan sonra İngiltere vizesi için tek yetkili kurumun Teleperformance olduğunu öğrendim ve aracı firma ile çalışmadan kendim yaptım başvurumu. Eğer evraklarınız hazırsa İngiltere Vizesi Online Başvuru formunu doldurabilirsiniz. İngilizce yeterli değil, formu dolduramıyorum diyenlere formu nasıl dolduracağınızı anlatan Türkçe açıklamalar burada mevcut. Bu formu doldururken verdiğiniz bilgileri daha sonra değiştirme şansınız olmadığını unutmayın ve dikkatli doldurun.
İngiltere
Online başvuru formunu doldurup işlemleri bitirdiğinizde formu bilgisayarınıza kaydetip çıktısını alın. Başvuruya giderken o da yanınızda olmalı. Daha sonra evraklarınızı teslim etmek için Teleperformance‘dan randevu almalısınız. Yerleri İstanbul’da Profilo AVM içinde, AjansPress’in yanında. Randevu saatinizden 10 dakika kadar önce giderseniz cep telefonu, bilgisayar ve metal eşyalarınızı bıraktıktan sonra tam randevu saatinizde içerde olursunuz. Eğer benim gibi gittiğinizde hala biyometrik fotoğrafınız yoksa 10 TL karşılığında 2 dakika içinde biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. İsminiz söylendiğinde gidip evrakları teslim ediyorsunuz. Eğer sorun yoksa evraklarınızda, bir sonraki aşama olan parmak izi için diğer kısıma geçebilirsiniz. İki eliniz için de parmak izlerini verdiyseniz işlemleriniz tamamlandı  demektir. Evraklarınızı teslim ettiğinizde verdikleri üzerinde GWF ile başlayan sayıların olduğu kağıdı kaybetmeyin. Çünkü pasaportunuz geldiğinde teslim alabilmek için nüfus cüzdanınızla birlikte bu kağıdı da getirmelisiniz. Benim vizem tam 7 iş günü içinde elimde oldu. Firmalar eğer 1 yıl içinde 2 kere İngiltere’ye giriş çıkış yaptıysanız veya pasaportunuzda Amerika, Kanada ya da Avustralya vizesi varsa İngiltere vizesi almamanız için hiçbir neden yok diyorlar ama gerçekliği nedir bilemiyorum. 1 yıl içinde 2 kere İngiltere’ye gidip gelmedim ama pasaportumda Amerika vizesi var, etkisi nedir bilemiyorum açıkçası.
İngiltere Vizesi
Eğer turist vizesine başvurduysanız standart olarak 6 ay geçerli vizeniz elinizde olacak demektir. Bizim pasaportlarımız ulaştı, bize yol göründü 🙂 Başvuru için umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım. Bol şans…
İngiltere
Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

8 comments

 • beyza aydin baser Posted on 23 Eylül 2014 at 06:15 Reply

  Bir an düşündüm, İstanbul'a geliş için bu şartların % 50'si falan aransa halimiz böyle olur muydu acaba?
  🙂
  Derli toplu, bilgilendirici bir yazı, teşekkürler;)

  • Esra Ersal Posted on 23 Eylül 2014 at 06:21 Reply

   Her vize başvurumda aynı şeyi düşünüyorum. Sanıyorum ülke olarak yukarıdaki istenen evrakların yarısını bile istemiyoruzdur.

 • HAKAN GECİM Posted on 26 Mart 2015 at 08:23 Reply

  Biz ülke olarak 20 USD karşılığında hiçbir belge olmaksızın 180 gün geçerli 90 günlük e-Vize veriyoruz.Aynı uygulamayı Meksika'da yapıyor. Avrupa ülkelerinin bizi örnek alması lazım artık. Sanki bankadan yüklü kredi çekecekmişiz gibi dünyanın evrağını istiyorlar. Resmen külfet vize için koşturmak.

 • yılmaz Posted on 28 Mayıs 2016 at 00:10 Reply

  Yazdıklarınızı pür dikkat okudum. Biz de başvuru yapacağız umarım kabul edilir. Öncelikle bir lise hazırladık bakalım tamamlayınca başvuumuzu yapacağız. Yazı için teşekkürler.

 • sercan Posted on 15 Haziran 2016 at 08:32 Reply

  esasında bizim de bu tip şeyler istememiz lazım, hem bu girişler daha da kontrollü olur ve her ipini koparan giremez, hemde biraz değerli gözükür dışardan şimdi ben ingiltereye gidebilmek için bu kadar çaba sarf etmek zorundaysam oraya gitmek ve gezmek benim için özeldir, türkiye gibi basitce vize veren ülke benim için ceptedir düşüncesiyle çok da değer teşkil etmez….

 • serdar Posted on 28 Haziran 2016 at 08:23 Reply

  ingiltere’nin avrupa birlliğinden ayrılması bu vize alma olayında herhangi bir proesdür değişiklik vs. yaptırır mı acaba? Ya da böylesi bir değişiklik olacaksa sizce daha da mı zorlaşır yoksa daha da mı kolaylaşır ki?

  • Esra Ersal Posted on 28 Haziran 2016 at 08:38 Reply

   İngiltere’nin Ab’den ayrılması vize konusunda bizi etkileyen bir durum değil. İngiltere schengene dahil olmadığı için biz zaten ayrı olarak Uk vizesi alarak gidiyorduk. Yine onunla gideceğiz. Vize anlamında değişen bir şey yok.

 • Melih Posted on 15 Temmuz 2016 at 02:03 Reply

  Gördüğüm kadarıyla İngiltere ve Amerika dışındaki her ülke için pek zorluk çekmeden vize alabiliyoruz. Bir arkadaşım Amerika’daki bir hastaneden davet mektubu almasına rağmen vize alamamıştı. Yine bir arkadaşım da İngiltere’deki Oxford Üniversitesine başvurup kabul edildiği halde vize alamamıştı. Böyle bir yazı paylaşmanız tam isabet olmuş.

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.