Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
İngiltere'de İş Bulma Serüvenim

İngiltere'de Yeni Hayatım

İngiltere’de İş Bulma Serüvenim
İngiltere’de İş Bulma Serüvenim

İngiltere’de İş Bulma Serüvenim

Yaklaşık üç sene önce İngiltere’ye taşındığımızdan beri, en çok duyduğum sorulardan biri nasıl iş bulduğum idi. Bu konudaki deneyimlerimin, buraya taşınmayı düşünenlere ya da şu an halihazırda İngiltere’de olup iş arayanlara yardımı dokunacağını düşündüğüm için bu yazıyı yazmaya karar verdim. İşte benim İngiltere’de İş Bulma Serüvenim …

ingilterede-is-bulma-seruvenim

İngiltere’de İş Bulma Serüvenim

Öncelikle nasıl iş buldum konusuna geçmeden önce geldiğimde ne durumdaydım ondan bahsedeyim. Üniversite haricinde tüm eğitim hayatım, tipik bir memur çocuğu olarak oradan oraya taşınarak geçti. Bu kadar çok okul değiştirmek zorunda kalınca lise hayatım da dahil olmak üzere hiç İngilizce eğitimi alamamış oldum. Üniversite hazırlık sınıfında ve kısa süreliğine gittiğim dil kursunda ne öğrendiysem onunla başladım burada.

ingilterede-is-bulma

Türkiye’de Öğrendiğim İngilizce Yeterli mi?

Öncelikle Türkiye’de buraya gelmeden dil kursunda seviye tespit sınavına girmiştim ve dil seviyem B1 çıkmıştı. Buraya adım atar atmaz anladık ki Türkiye’de özellikle dil kurslarında yapılan seviye değerlendirme testleri kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Şöyle açıklayayım; dil kursunda seviyeniz B1 çıktıysa bilin ki ancak A2 seviyesi başlarındasınız. Bunun nedeni öncelikli olarak Türkiye’de Amerikan ingilizcesi öğrenmemiz ve İngiliz ingilizcesinin Amerikan ingilizcesine göre anlaması daha zor olması. Bu nedenle bizim gelir gelmez yaptığımız ilk şeylerden biri dil kursuna yazılmak oldu.

dil-kursuna-gitmek

Londra’da İngilizce Kursuna Gitmek İyi fikir mi?

Ben dil konusunda sıkıntı yaşayınca merkez Londra’da iyi bilinen bir kursa yazıldık hemen. Fakat gelin görün ki, iyi diyebileceğimiz bir kurs olmasına rağmen eğitmenlerden sadece biri native speaker idi. Bizim dersimize gelen eğitmen Çekya’dan gelmişti örneğin. Tabii ki hepsi İngiliz Dili Edebiyatı mezunu ama bir dili ne kadar iyi bilirseniz bilin, ana dili İngilizce olan biri kadar bilebilmek çok uzun zaman alıyor. Bu olumsuzluğun yanı sıra bizi kursta en rahatsız eden şey, sınıfın tam da yukarıdaki fotoğraftaki gibi olması. Eğitmen sınıfa sık sık serbest konuşma aktivitesi için zaman veriyor ve yanınızda, İngilizcesi sizden daha iyi olmayan biriyle konuşmaya çalışmak size ne kazandırır bilemiyorum. Bu nedenle biz kursa iki ay kadar gidip ayrıldık, pek de faydasını görmedik açıkçası.

ingilizce-ozel-ders-almak

İngilizce Özel Ders Almak

Biz kursun faydasını görmeyince oturup kabaca bir hesap yaptık. İki kişi kursa gittiğimizde ödediğimiz parayla, yeni mezun bir öğretmenden özel ders alabileceğimizi keşfettik ve hemen bir öğretmen bulduk. Türkiye’de düz liseden mezun olmuş her insan gibi, benim de sorunum anlayabiliyor fakat konuşamıyor olmaktı. Buna bir de utangaç olmam eklenince içinden çıkılmaz bir hal olmuştu durumum. Neyse ki özel ders ile bu utangaçlığı epey aştım. Aslında işin özü, İngilizlerin de çoğu zaman birbirini anlamadığını keşfettim. Televizyonda izlediğim programlarda dahil olmak üzere burada çok fazla aksan kaynaklı anlaşma sorunu olduğunu görüyorsunuz. Burada bizim gibi expatlerden bahsetmiyorum. Bir İngiliz ile Amerikan ya da bir İngiliz ile İrlandalı bile kendi arasında; şöyle dediğini sanmıştım, ne dedin anlamadım tam olarak diyebiliyor. Hatta bazen kelimeleri harf harf söylemek zorunda dahi kalıyorlar. İngilizce bizim dilimiz gibi yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığından bu tip sorunlar çok sık yaşanıyor. Beni konuşma konusunda en çok yüreklendiren şey de bu oldu. Yanlış bir şey söylemek, ya da aksanımdan kaynaklı söylediğim şeyi ilk seferde anlamamaları çok da büyük bir sorun değil.

ingilizce-nasil-ogrenilir

3 ay haftada 3 gün, günde 2 saat olmak üzere özel ders aldım ve bu süreç sonunda hem dilde yetkinliğimin arttığını farkettim hem de özgüvenim yerine geldi. Böylece artık iş arayışına girebilirdim. Aslında bu süreçte zaten çalışıyordum fakat Türkçe ve Türkiye’ye çalıştığım için hiç zorlanmadım. Fakat günün en az 8 saati ingilizce konuşmak zorunda kalacağım bir iş bulmak ve çalışmak epey zor olacaktı. Benim İngiltere’de İş Bulma Serüvenim böyle başladı. Bir sonraki yazıda adım adım ilk işimi nasıl bulduğumu ve devamının nasıl geldiğini anlatacağım. Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazı sizin içim bir rehber olabilir. Takipte kalın 🙂

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

4 comments

 • evde yazar Posted on 30 Haziran 2019 at 18:39 Reply

  Senin başaramayacağın bir şey olduğuna inanmıyorım 🙂

  Key,ifle takpteyim, sevgiler 🙂

 • Gokhan Karakus Posted on 1 Temmuz 2019 at 19:15 Reply

  Nasıl iş bulurum makalesini okumaya geldik ancak nasıl ingilizce öğrenirim makalesi çıktı? 😀

  • Esra Ersal Posted on 7 Temmuz 2019 at 10:45 Reply

   İş bulabilmeniz için önce İngilizce öğrenmeniz gerekiyor da ondan 🙂 Yarın yayınlayacağım yazıda nasıl iş bulduğumu anlatacağım tam olarak.

 • Rıdvan Taş Posted on 8 Temmuz 2019 at 12:38 Reply

  İstanbulda yaşıyorum devlet memuruyum İngilizce öğrenmek istiyorum öncelikle nasıl bir adım atmam gerekiyor.yurd dışına gidip geldiğim için çok az sokak İngilizcem var daha iyi olmak için tavsiyelerinizi 4 gözle bekliyorum…teşekkürler

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.