Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
STONEHENGE - İNGİLTERE

Londra

STONEHENGE – İNGİLTERE
STONEHENGE – İNGİLTERE

STONEHENGE – İNGİLTERE

İngiltere deyince bizim aklımıza ilk gelen şey Stonehenge oluyordu her daim. Londra’ya gitmişken de görmeden dönmek istemedik tabiki. Biliyorum ki Stonhenge’e gitmenin bir sürü yolu var, tren, otobüs ve turist turları gibi. Biz London Eye çevresinde gezinirken rastladığımız bir tur firması ile anlaşarak, sadece stonehenge’in dahil olduğu bir tus programı satın aldık. Yaklaşık 6 saat süren turda otobüslerle Stonehenge’e götürülüyorsunuz ve yol boyunca rehberlik hizmeti alıyorsunuz. Bu turun maliyeti 2 kişi için 300 Pound. Biz katıldık bu tura ve yorulmadan, aktarma yapmadan Stonehenge’e rahat rahat gidip döndük.

STONEHENGE 1

Stonehenge hakkında bilgi verecek olursam neolitik taş devrinden bronz çağına kadar geçen sürede oluşturulmuş bir anıttır ve Londra’nın 130 kilometre batısında yer alır. Şekilleriyle nedeniyle Stonehenge denmiş ve eski ingilizce’de Stonehenge asılı taşlar demek imiş. 30 adet taştan oluşan bu yapı çoğunlukla dinsel törenler için kullanılmış. Bazı taşların diziliminin dönenceleri simgelediği yönünde bilgiler var. Örneğin stonehenge’in çemberi bölen biz çizginin üzerinden geçtiğini düşünürsek bu 21 haziran’daki gündoğumunu gösteriyormuş.

STONEHENGE 2

Öncelikle daha önceden Göbeklitepe‘ye de gitmiş biri olarak burada ilk dikkatimi çeken şey ziyaretçilerin taşlardan inanılmaz uzak tutuldukları. Öyle bir mesafe ki bu sekiz çizer vaziyette olan yolun bazı kısımlarından neredeyse göremiyorsunuz bile taşları. Dümdüz bir arazide dikili olan taşları nasıl görmeyebilirsin diyenler mesafenin ne kadar uzak olduğunu daha iyi anlayacaklardır 🙂 Biz oldukça bulutlu bir havada gittiğimiz için gündoğumu günbatımı izleme gibi atraksiyonlara giremedik malesef. Geçen sene biz gittiğimizde henüz böyle bir durum yoktu fakat Göbeklitepe‘de olduğu gibi bu taşların bu sayıyla sınırlı olmadığını düşünmüştük görür görmez. Geçtiğimiz aylarda da bilimadamları toprağı tarama sistemiyle taradıklarında yerin altında gömülü olan bir çok taş daha olduğunu buldular zaten. Onlar da gün yüzüne çıkarılınca buraya bir kez daha yolumuz düşecek sanırım.

STONEHENGE 3

Eğer bizim gibi taşları inceleyeceğim diye otobüse son dakika yetişmezseniz, vakit arttırabilirseniz girişteki restaurantta bir şeyler atıştırabilir ya da içebilirsiniz. Fiyatlar her turistik yerde olduğu gibi çok daha pahalı olacaktır. Biz yemeğe ayıracağımız bütçeyi ve vakti müze shop’a ayırdık. Müze shop’ta ilginizi çekebilecek bir sürü ürün var. Ceyhun Stonehenge’in 3 boyutlu kartpostalını ve çantasını ben ise taşlar şeklinde olan gümüş kolyesini aldım. Sanırım gittiği yerlerden orayı hatırlatacak şeyler almayı seven sadece ben değilim 🙂 Londra’ya gitmişken görmeden dönmeyeceğiniz yerler arasında yer alması gerektiğini düşündüğüm Stonehenge’e gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız Stonehenge’den tarih olarak daha eski olan ve uçakla en fazla 1 saat içinde orada olacağınız dünyanın ilk tapınağı Şanlıurfa Göbeklitepe‘ye gidebilirsiniz. Her zaman söylerim, Dünya’yı gezmeden önce kendi ülkenizdeki güzellikleri görmeniz, farkında olmanız çok daha kolay. Keşfetmekten yılmayın…

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.