Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
Havayollarında Geniş Gövdeli Uçak Dönemi

Güncel

Havayollarında Geniş Gövdeli Uçak Dönemi
Havayollarında Geniş Gövdeli Uçak Dönemi

Havayollarında Geniş Gövdeli Uçak Dönemi

Yurt içi veya yurt dışı olsun seyahatlerimizin çoğunu uçak ile yapar olduk. Uçak yolculuğu gitmek istediğimiz yere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanın en iyi yolu. Ancak bir o kadar da pahalı bir ulaşım şekli. Erken rezervasyon ile ucuz uçak bileti bulmak mümkün, ancak havayolu firmaları sadece sınırlı sayıda koltukları promosyonlu fiyattan sattığı için, o koltukları erken alınmadığı takdirde uygun fiyatlı bilet fırsatını kaçırabiliyorsunuz. Ancak daha geniş kapasiteli bir uçak olsa uygun fiyata bilet bulma avantajınız da artabilir. Geniş uçakla seyahat etmenin asıl avantajı bu değil. Yüksek kapasiteli uçaklar havayolu firmaları ve yolcular için oldukça önemli. Hava trafiğinin yoğun olması, çeşitli sebeplerden ötürü uçağın zamanında kalkamaması, uçağın havalimanında bekleyecek yer bulamaması gibi nedenlere bağlı olarak havayolu firmaları ve yolcular çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Bu durum havayolu firmalarının bazı noktalara sık sefer koyamamalarından kaynaklanıyor. Havayolu şirketleri sık sefer koyamadıkları hatlar için çareyi daha büyük kapasiteli, geniş gövdeli uçak kullanmakta bulmuş. Havayolu şirketleri doluluk oranı yüksek hatlarda, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda artık yüksek kapasiteli, geniş gövdeli uçaklar kullanıyorlar. Böylece hem havayolu şirketleri hem de yolcular daha karlı çıkabiliyor.

ucak-bileti-1

Koltuk sayısında artış var

Havayolu firmaları bundan böyle koltuk kapasitesi daha geniş olan uçaklara yönelmiş durumda. Dubai merkezli havayolu firması Emirates bu anlamda büyük yeniliklere imza atıyor. Emirates, bünyesinde bulunan Airbus A380’lerin 15’inde yeni bir kabin tasarımıyla uçmaya başladı. Emirates’in yeni tasarımında, kabin içinde bulunan 14 adet first class koltukları kaldırılıp yerine ekonomi sınıfı koltuklar yerleştirildi. Daha önceden 76 adet olan tam yatar özellikli business class sınıfı koltukları şimdi 58’e düşmüş durumda. Çift katlı uçaklarında koltuk kapasitesinin 519’dan 615’e çıktığını söyleyebiliriz. Böylece yolcu sayısında yüzde 18 oranında bir artış olabilecek. A380’lerin yeni tasarımında ekonomi tipi koltuk sayısında da artış var. Yeni düzenlemeyle birlikte her iki katta toplam 557 adet ekonomi sınıfı koltuk bulunuyor. Emirates toplamda 68 Adet A380 uçağına sahip. Ancak bunların sadece 15’inde bu özellikleri görebileceğiz. Alman havayolu şirketi Lufthansa da yüksek kapasiteli A380 kullananlardan. Şirketin sahip olduğu A380 modellerinde 526 koltuk bulunuyor. Fransız havayolu şirketi Air France ise 56 koltuk sayısıyla onların biraz gerisinde kalıyor.

Geniş gövdeli uçaklar söz konusu

Özellikle hava trafiğinin sıkışık olduğu havalimanları sık sefer yapmaktan ziyade geniş gövdeli uçaklar kullanmayı tercih edebiliyor. Yılın her dönemi yoğun olan Londra Heathrow bu yöntemi uygulayanlardan. Böylece iki uçuşun birleştirilmesi sağlanıyor. Üreticiler şimdiden yüksek koltuk kapasiteli kabin tasarımları için kolları sıvamış durumda. Geniş uçaklarda her sırada dokuz olan koltuk sayısını 10’a çıkarmak seçenekler arasında. Ayrıca ince koltuk kullanarak bacak mesafesini genişletme ve kabinde daha fazla yer sağlamak amaçlanıyor.

İç hat uçakları da büyüyecek

THY geçen yaz bazı iç hat uçuşlarında geniş gövdeli uçaklar kullanmaya başlamıştı. O günden beri bu uygulamaya devam ediyor. Ankara ve İzmir uçuşlarında son derece geniş olan Boeing 777 ve Airbus A330 uçaklarını kullanarak yolcularına rahat bir uçuş deneyimi yaşatıyor. Bundan böyle THY’den İstanbul İzmir uçak bileti aldığınızda bu tip konforlu uçaklarda seyahat etme şansı bulabilirsiniz. THY’nin kısa zamanda bu uygulamaya geçmesinin temel nedeni iki seferi birleştirmek. Böylece iki seferin yolcusunu tek bir uçakta bir araya getirip trafiği azaltmak ve ek trafik hakkını başka noktalara verebilmek. Geniş gövdeli uçak kullanımının bir başka avantajı daha var. Bu sayede uçağın havalimanında yerde kalma süresi azalırken, pilotlara daha fazla iniş- kalkış hakkı tanınıyor. THY, geniş gövdeli uçak kullanımını yoğun talep gören bazı Avrupa uçuşları için de yapıyor. THY, 399 adet koltuk kapasiteli Boeing 777 kiralamak için şimdiden harekete geçmiş. Buna ek olarak kiralamayı düşündüğü A330’larda koltuk kapasitesinin fazla olmasını tercih ediyor. Hedefi ince koltuklar kullanılarak yolcu kapasitesinin 350’ye çıkması. Bu iki uçağın kısa ve orta mesafeli uçuşlarda kullanılması bekleniyor. Eğer sizde konforlu ve keyifli uçak yolculukları yapmak istiyorsanız, THY uçak biletlerini tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlı THY bilet sorgulama için Ucakbileti.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.