Notice: add_theme_support( 'html5' ) fonksiyonu hatalı çağırıldı. Tiplerden oluşan bir dizi aktarmalısınız. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.6.1 sürümünde eklendi.) in /usr/share/nginx/sites/gidipgormelicom/wp-includes/functions.php on line 5865
İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

İngiltere'de Yeni Hayatım

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak
İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

Taşındığımız ilk günden itibaren  neredeyse en büyük derdimiz İngiltere’de Banka Hesabı Açmak oldu. İngiltere’de Banka Hesabı Açmak burada yapacağınız bir çok işlem arasında gerçekten ama gerçekten en zor olanı. Özellikle proof of address denilen adres kanıtınız yoksa neredeyse hiçbir banka hesap açmak istemiyor. Bu kısım gerçekten tam bir kısır döngü. Banka hesabı açabilmek için adres kanıtınız olması gerekiyor. Adres kanıtınız olması içinse banka hesabınız olması gerekiyor ki faturaları vs üzerinize alabileceğiniz bir eve taşınabilesiniz. Bu süreç neredeyse bir ay kadar sürdü bizim için. En sonunda bu zinciri kırmanın bir yolunu bulduk: İngiltere’de Ehliyet Sahibi Olmak Fakat bu yazının konusu Ankara anlaşması ile İngiltere’ye gelenleri epey zorlayan İngiltere’de Banka Hesabı Açmak.

İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

Öncelikle banka hesabı açtırabilmek için daimi bir ikamet adresi oluşturmak önemli. Buna ek olarak bankalar hesap açılışında sizden pasaport, oturum kartı, varsa UK ehliyetiniz ve en başından beri bahsettiğim adres kanıtı istiyorlar. Adres kanıtı yerine çoğu banka ehliyetinizi de kabul ediyor. Eğer ehliyet alamıyor ve başka bir çare arıyorsanız, kaldığınız oda ya da evin sahipleriyle iletişim kurarak isminizi Council Tax’e ekletmek çözüm olabilir. Buraya geldiğimizde çevremize banka hesabı açma konusunda zorlandığımızı söylediğimizde herkes Turkish Bank’a gidin pasaportla açıyor demişlerdi. Bu konuda size net bir bilgi vermek isterim ki Turkish Bank hesap açılışı için £500 hesap işletim ücreti istiyor. Neden böyle uçuk bir hesap işletim ücreti aldıklarını sorduğumuzda ise herkes pasaportla hesap açıyoruz diye bizde hesap açıyor sonra bizden aldıkları hesap ekstresiyle başka bankalarda hesap açıp bizdeki hesaplarını hiç kullanmıyorlardı dediler. Onlar da haklılar tabii kendi bakış açılarından. Bu anlattığım konu kişisel banka hesabı içindi. Business yani iş hesabı açmak için ise yukarıda saydığım belgelere ek olarak bir de muhasebecinizden almanız gereken şirketinizle ilgili belge olacak. Türkiye’de çok küçük ve basit görünen bu adım İngiltere için gerçekten zor ve önemli bir adam. Bu arada banka hesabınızı şubeye gidip açtınız konu bitmedi tabii ki.

İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

Burada beni şok eden işleyiş farklılıklarından biri de posta sistemi. Banka hesabınızı açtıktan sonra önce ilk olarak postayla elinize güvenlik şifreniz ulaşıyor. Bundan yaklaşık 2 hafta sonra kullanıcı numaranız ulaşıyor. Bundan 2 hafta kadar sonra kart şifreniz ulaşıyor. Son olarak da elinize banka kartınız ulaşıyor. Şaka gibi ama gerçek! Bunların hepsini tek tek olarak postayla gönderiyorlar. Türkiye’de arayıp 5 dakikada telefonda hallettiğimiz işlemleri burada posta yoluyla yapmaya alışmak lazım. En azından posta sistemi mükemmel işliyor da sorunsuzca elinize ulaşıyor belgeler. İngiltere’de Banka Hesabı Açmak gibi büyük bir zorluğun üstesinden geldiğimize göre Ankara Anlaşması ile burada bulunanların olmazsa olmazı National Insurance numarası nasıl alınır konusuna değinebilirim. Bu konuda merak ettikleriniz varsa yorum kısmına sorularınızı bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.