İngiltere'de Yeni Hayatım

Ankara Anlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir ve Nasıl?
Ankara Anlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir ve Nasıl?

Ankara Anlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir ve Nasıl?

İlk yazıdan sonra genel olarak sık sorulan soruları toparladım ve bu kısmı sadece Ankara Anlaşması’na ayırdım. Bu yazıda çok merak ettiğiniz Ankara Anlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir ve Nasıl? sorularının yanı sıra bildiğim kadarıyla detaylarından da bahsedeceğim.

Ankara Anlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir ve Nasıl?

Öncelikle belirtmeliyim ki ben bu konuda uzman değilim, sadece başvuru sürecinde ve öncesinde araştırdım konuyu ve bildiklerimi paylaşmak için bu yazıyı yazıyorum. Eğer ciddi olarak bu vizeye başvurmak istiyorsanız en azından bir danışmanla ya da bu konuda çalışan bir avukatla ön görüşme yapmanızı öneririm. İş durumunuza, maddi durumunuza ya da deneyimlerine bağlı olarak size doğru şekilde yönlendirme yapacak kişiler onlar.

Ankara Anlaşması İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevaplarım

 • Bu vize türüne neden bu kadar yabancıyız?

Bir vize türünün sır gibi gizlenme olayı mümkün değil tabii ki. Bu vizeden haberdar olmama nedeniniz ilk olarak, size başka bir ülkede yaşama imkanı sunacak koşulları yeterince araştırmamanız olabilir. Sonrasında muhtemelen Ankara anlaşmasıyla ilgili yanlış bilgiler geliyordur. Öyle ki bu vizeyle burada olduğumu söylememe rağmen bazı insanlar hala yok öyle bir vize diyor 🙂

 • Vize başvurusunu nereden yaptınız ve neden orayı tercih ettiniz?

Biz vize başvurumuzu İstanbul’dan yaptık ve yanlış hatırlamıyorsam 8 iş gününde sonuçlandı. Türkiye başvurularda İngiltere’den yapılanlara göre red ihtimalinin daha yüksek olduğu söylense de biz dosyamıza güvendiğimiz için Türkiye’den başvurmak istedik. Türkiye’den başvurmamızın bir diğer nedeni de İngiltere’den yapılan başvuruların sonuçlanmasının ortalama 5-6 ay sürmesi. Bu süre zarfında turist vizesiyle orada bulunacağımız için çalışamayacak ve birikimimizi harcamak zorunda kalacaktık. Oysa Türkiye’den başvuru yaptığımızda çalışıp birikim yapmaya devam edebilirdik. Bir de İngiltere’den başvurduğumuzda yaklaşık 6 aylık bekleme süresini ve o süre zarfında eş olarak yapacağımız harcamaları düşünerek Türkiye’den başvurmanın daha mantıklı olduğuna karar verdik. Bu nedenle başvuruyu İstanbul’da Profilo Avm içerisindeki İngiltere Vize Başvuru Merkezinden yaptık.

 • Hangi iş alanında başvurdunuz ve hangi iş alanlarında başvurulabilir?

Ben 2004 senesinden beri medya sektöründe çalışıyorum ve video editörüm. Ankara anlaşmasına da post prodüksiyon firması kurma amacıyla başvurdum. Bildiğim kadarıyla her iş alanında başvuru yapabilirsiniz. Burada önemli olan şey o konuda kanıtlanabilir bir eğitiminiz, iş deneyiminiz ve yeterliliğinizin olması. Yani ben video editörken ve tüm iş hayatım, deneyimim bunun üzerineyken ben İngiltere’ye gidip terzilik yapacağım diyemem. Bu konuda deneyimim, tecrübem olması gerekir diye biliyorum vizenin olumlu olması için. Bu konuda uzman değilim sadece araştırıp öğrendiğim kadarıyla yazıyorum. Eğer böyle bir durumunuz varsa mutlaka bir danışmana ulaşmanızı öneririm.

 • Eğitim durumu çok etkili mi? Doktora ya da yüksek lisans sahibi olmamız gerekiyor mu?

Eğitim durumunuz yukarıda saydığım iş alanınızda geçmiş oluşturmak amacıyla etkili olabilir, fakat yüksek lisans ya da doktora gibi ciddi eğitim seviyeleri şart değil. Ben şahsen kendi adıma konuşacak olursak lisans mezunuyum, yüksek lisans ya da doktora yapmadım.

 • Başvuruda bir sermaye alt sınırı var mı?

Bu vize hakkında en yanlış bilinen konulardan biri bence bu. Daha önce başka bir yazımda Parayla Vatandaşlık Veren Ülkeler başlığında paylaştığım yatırımcı vizesiyle çok sık karıştırılıyor. Ankara anlaşması başvurusunda bir sermaye alt sınırı var. Sermayenizin işinizin gerektirdiği kadar olması yeterli. Aynı zamanda iş bulabileceğiniz makul sürede yaşamınızı devam ettirebileceğiniz kadar da kişisel harcamalarınız için ayırdığınız bir bütçeniz olmalı. Ve burada en önemli konulardan biri bu paranın kaynağının kanıtlanabilir olması şart. Yani hesabınızdaki bu parayı nereden buldunuz, ne karşılığında bu paraya sahip oldunuz kanıtlayabiliyor olmanız gerekli. Örneğin bizim dosyamızda, evimizi satmıştık ve evin satışında tapu müdürlüğünün verdiği belgeyi de koymuştuk. Bu parayı nasıl elde ettiyseniz bunu kanıtlamak zorundasınız. Kanıtlayamamanız halinde vize reddi çok olası.

 • Başvuru için hangi evraklar gerekli?

Öncelikle sahip olmanız gereken ilk şey iş planı. Biz iş planı hazırlama zahmetine girmek istemediğimiz için (çünkü yoğun şekilde çalışıyorduk) danışmanla çalıştık ve sonuca bakınca da iyi ki böyle yapmışız diyorum. Kendi şahsi iş planımı paylaşamam ama örnek isteyen olursa postun altına yorum bırakırsa iletirim. En önemli kısmı olan iş planının yanı sıra, 2 fotoğraf, pasaportunuz, son 6 aylık banka ekstreleriniz, iş deneyiminizi gösteren çalıştığınız kurumlardan ya da yöneticilerinizden aldığınız referans mektupları, İngiltere’de olup eğer vizeyi alırsanız sizinle çalışmak isteyebileceklerini iletmiş olan potansiyel müşteri mektupları, sahip olduğunuz diploma ve sertifikalar, varsa eğer İngilizce düzeyinizi gösteren dil sertifikaları, kuracağınız işe dair tasarlanmış kartvizitler, varsa websitesinin ekran dökümleri, üzerinize kayıtlı varsa ev tapuları ya da araç ruhsatları, oraya gittiğinizde kiralayabileceğiniz yapıdaki örnek dairelerin ekran görüntüleri. Bunlara ek olarak eğer evliyseniz evlilik cüzdanınız ve eşinizin eğitimini, iş deneyimlerini vs gösteren belgeleri de eklemeniz gerekir.

 • İş planı için profesyonel destek şart mı?

Bu tamamen sizin tercihinize göre değişir. Eğer iş planı hazırlama konusunda deneyimliyseniz, ingilizce düzeyiniz iyiyse, hata yapmaktan korkmuyorsanız ve boş vaktiniz varsa tabii ki profesyonel destek almak zorunda değilsiniz. Kişisel olarak söylemeliyim ki biz iş planının ne kadar kapsamlı olduğunu görünce iyi ki danışmanla çalışmışız dedik çünkü red almak yeniden bu süreci yaşamak istemiyorduk. Dediğim gibi vaktiniz, sabrınız ve konuyla ilgili bilginiz varsa iş planınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

 • Vize başvuru ücreti ne kadar?

Vizenin bir başvuru ücreti yok. Başvuru ücretsiz yani. Danışman ya da avukata iş planı ve dosyanızı hazırlatmak isterseniz onlara ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ücret de danışmandan danışmana, avukattan avukata göre farklılık gösteriyor.

 • Eşler bu vizeden nasıl yararlanıyor?

Biz Türkiye’den vizeye başvurmaya karar verdiğimizde henüz evli değildik ve aynı evde yaklaşık 1,5 senedir birlikte yaşıyorduk. Vizeye partnerinizle başvurabilmeniz ya da partnerinizin sizin vizenize eklenebilmesi için resmi olarak en az 2 yıldır aynı evde, birlikte yaşadığınızı ispat etmeniz gerekiyor, ikametgah kaydı ile. Biz henüz 1,5 yıldır birlikte yaşadığımız için bu şarta uymuyorduk. Bu durumda evlilik planımızı biraz öne çekerek evlendik. Böylece eşim de benim vizeme dependant olarak eklenmiş oldu. Eşler bu vizede en şanslı taraf. Sizin vizenize bağlı olarak gelmelerine rağmen sizinki kadar sıkı şartlara sahip değiller. Siz sadece kendi işinizi yapabilirken, başka bir yerde bordrolu yani Türkiye’deki karşılığıyla kadrolu çalışamazken onlar istedikleri yerde permanent olarak çalışabilirler. Vize uzatmalarına eşiniz ya da çocuklarınız da sizinle birlikte başvurur ve olur da sizin vizeniz iptal olursa onlarınki de iptal olur.

 • Ankara anlaşması ile İngiliz pasaportu sahibi olabilir miyim?

Evet olabilirsiniz. Ankara anlaşmasının ilk başvurusunda tarafınıza 1 yıllık oturma izni verilir. Yılın dolmasına 1-2 ay kala evraklarınızı toplar uzatma için başvuru yaparsanız. Başvuru sonucunuza göre yeniden 1 yıl ya da 3 yıllık oturum daha verilir. Toplam 4 yıl Ankara anlaşması ile ülkede kaldıktan sonra sınırsız oturum hakkına başvurur sonrasında 5. yılınızı doldurduğunuzda ise vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz.

Konuyla ilgili tarafıma sorulan sorular bunlardı. Eğer unuttuğum ya da aklınıza takılan başka bir soru olursa lütfen bu postun altına yazın. Vakit bulduğum en kısa sürede sorularınıza dönüş yapacağım. Londra’da Yeni Bir Hayat temalı yazılarım devam edecek.

Esra Ersal Administrator

Geziyorum görüyorum paylaşıyorum. Takipte kalın :)

6 comments

 • Merve Taşçıoğlu Posted on 7 Haziran 2017 at 17:41 Reply

  Merhaba Esra hanım,
  Bilgilendirme yazınız için teşekkürler. Danışman masrafları ortalama olarak ne kadar tutmakta acaba ?

  • Esra Ersal Posted on 7 Haziran 2017 at 21:03 Reply

   Merhaba. Bu tamamen değişen bir ücret. 500 pound ücret alan danışmanlar da var, 4 bin pound alanlarda. Biz ne kadar ödedik diye soruyorsanız 2 bin pound ödemiştik.

 • Seda Yıldız Posted on 8 Haziran 2017 at 08:47 Reply

  Esra Hanım Merhaba,

  Ben IT sektöründe 10 yıllık kariyeri olan biri olarak Ankara Anlaşmasına başvuru aşamasındayım. İş planını kendim oluşturuyorum. Paylaşabileceğiniz iş planı örneklerini iletmeniz mümkün müdür? Yardımınız için şimdiden teşekkürler :).

  • Esra Ersal Posted on 8 Haziran 2017 at 08:50 Reply

   Merhaba
   İletişim panelinden mail adresinizi iletirseniz mailinize gönderebilirim.Teşekkürler

 • Ünalllllllll Posted on 10 Haziran 2017 at 12:14 Reply

  Esra hanım merhaba
  Burada yazamayacağım bazı ayrıntılardan dolayı rica etsem mail üzerinden ulaşabilirmisiniz tşklr

 • ugur ahmet cerman Posted on 14 Haziran 2017 at 14:05 Reply

  esra hnm nice giden böyle bi zahmete girmedi ama siz iyi niyetle ugrastiniz ve okuduk, tesekkurler. sizden eger mumkunse bahsettiginiz ornek 1isplanini ahahmetah@hotmail adresime inceleme icin gondermenizi rica ederim. gida catering isi yaptigim icin uk hijyen sartlarinin cok zor oldugundan x2 kat daha fazla ugrasmak gerekecek galiba.

Leave a comment